Dødbringende reality: Sydkoreansk hitserie vender tilbage

Netflix-serien “Squid Game” vender tilbage med sæson 2 og endnu flere livsfarlige spil, nu med en række nye karakterer.

Artikel top billede

Har man ikke allerede set første sæson af “Squid Game”, bør man være opmærksom på, at følgende artikel indeholder enkelte spoilers.

Det er ganske sjældent, at man ser en ikke-engelsksproget serie med lige så stor international succes som “Squid Game”.

Den sydkoreanske serie, som udkom i 2021, har haft så meget vind i sejlene, at den er blevet en af Netflix’ mest sete serier.

Hovedpersonen er den dybt forgældede Seong Gi-hun, der tilmelder sig et spil som lover 45,6 milliarder sydkoreanske won til vinderen (svarende til lidt over 200 millioner danske kroner).

Han skal dyste mod 455 andre spillere, der også står i en lignende pinagtige økonomiske klemmer.

Men som de snart finder ud af, så handler spillene ikke blot om at vinde, men også om at overleve.

Det er derfor kun med nød og næppe at Seong Gi-hun i første sæson slipper ud med livet i behold. Men nu ser det ud til, at han er klar til at tage kampen op mod bagmændene til disse dødbringende spil.

“Squid Game” - sæson to starter umiddelbart efter afslutning på første sæson og får premiere på Netflix i 2024 på et ikke-nærmere defineret tidspunkt.

Her genser vi – udover Seong Gi-hun – blandt andet politiofficeren Hwang Jun-ho og dennes bror, Hwang In-ho, bedre kendt som “The Frontman”.

Imens er en række nye deltagere kommet til, heriblandt Yim Si-wan, Kang Ha-neul, Park Sung-hoon, og Yang Dong-geun.

Hvem de er og hvor de kommer fra, ved man endnu ikke meget om. Men man kan være ret sikker på, at der er flere dødsspil under opsejling.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job