NNIT flyver højt efter skilsmissen med Aeven: ”Når vi kigger ind i 2024, ser vi rigelige muligheder for vækst”

NNIT vender underskud til overskud og klarer sig generelt forrygende, efter adskillelsen af deres infrastrukturforretning i foråret 2023.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

Det kan være hårdt og svært at rejse sig fra en skilsmisse. Men ikke hvis du hedder NNIT.

Efter sidste års udskillelse af selskabets infrastruktur-forretning – det der i dag er det selvstændige selskab, Aeven – flyver NNIT højt.

NNIT-aktien stiger i dag over fem procent, og efter aktiemarkedet lukkede klokken 17, fremlagde NNIT sit årsregnskab for 2023.

Årsregnskabet viser, at det danske it-konsulenthus klarer sig forrygende, nu hvor de ikke længere skal fokusere på at drive datacentre og servicere infrastruktur.

Omsætningen vokser til 1,7 milliarder kroner – en vækst på 15,2 procent fra 2022.

Driftsindtjeningen (EBIT) vokser til 116 millioner kroner mod et underskud på syv millioner kroner i 2022.

I løbet af 2023 gik NNIT fra at være en ”en blandet cocktail, der leverede store infrastrukturprojekter” til i dag at være et ”rendyrket konsulenthus, der er mindre komplekst," som administrerende direktør i NNIT, Pär Fors, udtrykte det til Computerworld i august sidste år.

Nu vil NNIT være en fokuseret it-konsulentvirksomhed med speciale i international life science og den offentlige sektor i Danmark.

Herhjemme vil NNIT fokusere på digital transformation i den offentlige sektor, men selskabet vil også satse på levere blandt andet SAP- og Microsoft-løsninger til privatkunder, hvilket blandt andet blev forstærket med opkøbet af Microsoft-huset Scales tilbage i 2017.

Danmark står for 42,3 procent af NNIT’s samlede omsætning, Europa for 27 procent, USA for 22,4 procent og Asien for 8,3 procent.

”Når vi kigger ind i 2024, ser vi rigelige muligheder for vækst inden for life science og en solid pipeline inden for den offentlige sektor i Danmark,” udtaler administrerende direktør i NNIT, Pär Fors, i regnskabet.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S