NNIT flyver højt efter skilsmissen med Aeven: ”Når vi kigger ind i 2024, ser vi rigelige muligheder for vækst”

NNIT vender underskud til overskud og klarer sig generelt forrygende, efter adskillelsen af deres infrastrukturforretning i foråret 2023.

Artikel top billede

(Foto: NNIT/Pernille Greve)

Det kan være hårdt og svært at rejse sig fra en skilsmisse. Men ikke hvis du hedder NNIT.

Efter sidste års udskillelse af selskabets infrastruktur-forretning – det der i dag er det selvstændige selskab, Aeven – flyver NNIT højt.

NNIT-aktien stiger i dag over fem procent, og efter aktiemarkedet lukkede klokken 17, fremlagde NNIT sit årsregnskab for 2023.

Årsregnskabet viser, at det danske it-konsulenthus klarer sig forrygende, nu hvor de ikke længere skal fokusere på at drive datacentre og servicere infrastruktur.

Omsætningen vokser til 1,7 milliarder kroner – en vækst på 15,2 procent fra 2022.

Driftsindtjeningen (EBIT) vokser til 116 millioner kroner mod et underskud på syv millioner kroner i 2022.

I løbet af 2023 gik NNIT fra at være en ”en blandet cocktail, der leverede store infrastrukturprojekter” til i dag at være et ”rendyrket konsulenthus, der er mindre komplekst," som administrerende direktør i NNIT, Pär Fors, udtrykte det til Computerworld i august sidste år.

Nu vil NNIT være en fokuseret it-konsulentvirksomhed med speciale i international life science og den offentlige sektor i Danmark.

Herhjemme vil NNIT fokusere på digital transformation i den offentlige sektor, men selskabet vil også satse på levere blandt andet SAP- og Microsoft-løsninger til privatkunder, hvilket blandt andet blev forstærket med opkøbet af Microsoft-huset Scales tilbage i 2017.

Danmark står for 42,3 procent af NNIT’s samlede omsætning, Europa for 27 procent, USA for 22,4 procent og Asien for 8,3 procent.

”Når vi kigger ind i 2024, ser vi rigelige muligheder for vækst inden for life science og en solid pipeline inden for den offentlige sektor i Danmark,” udtaler administrerende direktør i NNIT, Pär Fors, i regnskabet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS