Google klar med ny Gemini AI-model : Så meget bedre er den nye kunstige intelligens

Blot to uger efter lanceringen af Gemini Ultra, præsenterer Google en Pro-model, der kan håndtere ekstra store dataset.

Artikel top billede

(Foto: Pawel Czerwinski)

Blot få dage efter lanceringen af sin nye abonnementsfinansierede Gemini ’Ultra’ AI-bot, er Google klar med et væsentligt løft til sin bedste gratis-model, døbt ’Gemini Pro’.

Den underliggende model, Gemini Pro, går nemlig fra version 1.0 til 1.5, oplyser selskabet på sin blog.

Her lover søgegiganten ’dramatiske fremskridt’ i den reviderede version, hvor den ifølge selskabet skulle være i stand til at matche ’Ultra’ modellen på en række parametre, mens den samtidig kræver mindre regnekraft end hidtil.

Her tilbyder selskabet samtidig ’banebrydende kontekst-forståelse’, hvilket selskabet oplyser giver den mulighed for at bearbejde op til en million tokens på en gang, hvilket gør det muligt at tilbyde det største kontekst-vindue i en storskalamodel til dato.

Ved almindeligt brug benytter Gemini 1.5 Pro dog alene 128.000 tokens, det samme antal som i ChatGPT 4.0 Turbo, mens flere altså kan tilgås via AI Studio og Vertex AI. Version 1.0 af Gemini tilbød et kontekstvindue på maksimalt 32.000 tokens.

Google advarer her, at regnetiden forlænges mærkbart, når det udvidede token-vindue anvendes.

Med den ekstra båndbredde viser Google, hvordan den nye Gemini-model kan håndtere en 402 sider lang transkribering af NASA’s Apollo 11 mission til månen, hvorefter den på nogle dusin sekunder kan identificere områder af interesse.

Dokumentet optager i alt omkring 326.000 tokens og tager over et halvt minut at bearbejde i Googles egen demonstration af den nye model. Her lykkedes det modellen at identificere tre humoristiske indslag i det 400-sider lange dokument.

I en anden demo, viser Google hvordan en 44 minutter lang stumfilm med Buster Keaton i hovedrollen kan klemmes ind i 697.000 tokens, hvorefter modellen kan identificere nøjagtig det øjeblik, hvor komikeren samler et stykke papir op i filmen.

Modellen tilbydes som et begrænset preview igennem selskabets enterprise- og udvikler-kanaler. Ønsker du at prøve kræfter med den nye model, kan du skrives op på denne side.

Den nye Gemini-model kan ses i aktion i videoen nedenunder.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job