Google klar med ny Gemini AI-model : Så meget bedre er den nye kunstige intelligens

Blot to uger efter lanceringen af Gemini Ultra, præsenterer Google en Pro-model, der kan håndtere ekstra store dataset.

Artikel top billede

(Foto: Pawel Czerwinski)

Blot få dage efter lanceringen af sin nye abonnementsfinansierede Gemini ’Ultra’ AI-bot, er Google klar med et væsentligt løft til sin bedste gratis-model, døbt ’Gemini Pro’.

Den underliggende model, Gemini Pro, går nemlig fra version 1.0 til 1.5, oplyser selskabet på sin blog.

Her lover søgegiganten ’dramatiske fremskridt’ i den reviderede version, hvor den ifølge selskabet skulle være i stand til at matche ’Ultra’ modellen på en række parametre, mens den samtidig kræver mindre regnekraft end hidtil.

Her tilbyder selskabet samtidig ’banebrydende kontekst-forståelse’, hvilket selskabet oplyser giver den mulighed for at bearbejde op til en million tokens på en gang, hvilket gør det muligt at tilbyde det største kontekst-vindue i en storskalamodel til dato.

Ved almindeligt brug benytter Gemini 1.5 Pro dog alene 128.000 tokens, det samme antal som i ChatGPT 4.0 Turbo, mens flere altså kan tilgås via AI Studio og Vertex AI. Version 1.0 af Gemini tilbød et kontekstvindue på maksimalt 32.000 tokens.

Google advarer her, at regnetiden forlænges mærkbart, når det udvidede token-vindue anvendes.

Med den ekstra båndbredde viser Google, hvordan den nye Gemini-model kan håndtere en 402 sider lang transkribering af NASA’s Apollo 11 mission til månen, hvorefter den på nogle dusin sekunder kan identificere områder af interesse.

Dokumentet optager i alt omkring 326.000 tokens og tager over et halvt minut at bearbejde i Googles egen demonstration af den nye model. Her lykkedes det modellen at identificere tre humoristiske indslag i det 400-sider lange dokument.

I en anden demo, viser Google hvordan en 44 minutter lang stumfilm med Buster Keaton i hovedrollen kan klemmes ind i 697.000 tokens, hvorefter modellen kan identificere nøjagtig det øjeblik, hvor komikeren samler et stykke papir op i filmen.

Modellen tilbydes som et begrænset preview igennem selskabets enterprise- og udvikler-kanaler. Ønsker du at prøve kræfter med den nye model, kan du skrives op på denne side.

Den nye Gemini-model kan ses i aktion i videoen nedenunder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S