Digitaliseringsminister Marie Bjerre kalder Microsofts jerngreb om kommunerne for ”problematisk” – vil gå ind i sagen

Kommunernes udgifter til techgiganter som Microsoft stiger voldsomt, og det er Digitaliseringsminister Marie Bjerre ikke tilfreds med.

Artikel top billede

(Foto: Venstre/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs digitaliseringsministerens reaktion på kommunernes omkostninger til Microsoft.
309
1:45 min
De danske kommunerne udgifter til Microsoft-licenser er på himmelflugt og er steget fra 313 millioner kroner i 2018 til 538 millioner kroner i 2023 – det har nu fået digitaliseringsminister Marie Bjerre (V) til at reagere, og hun mener, det er uacceptabelt.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job