Danmarks største open source-leverandør: Vi kan komme Chromebook-sagen til livs for kun fem millioner kroner

Den danske open source-leverandør Magenta står klar til at erstatte Google, så kommuner og skoler kan komme Chromebook-sagen til livs. Det koster kun fem millioner kroner, siger Morten Kjærsgaard, der står bag virksomheden.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om open source-alternativet til Google.
566
3 min
1. august 2024.

Det er fra den dato, 53 danske kommuner, der bruger Chromebooks, risikerer at miste adgang til digital læring, hvis de ikke får gjort håndteringen af elevernes data gjort lovlig.

Og om blot 10 dage - 1. marts - skal kommunerne fortælle Datatilsynet, hvordan de vil gøre det.

Kommunernes Landsforening (KL) har allerede bedt regeringen om at ændre lovgivningen, så Googles løsning bliver gjort lovlig.

Men ifølge Morten Kjærsgaard, der står bag Magenta, der er Skandinaviens største leverandør af open source, kan man komme problemet til livs med en anden platform, som elever og kommuner kan benytte sig af i stedet.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect