VMware slår ud efter kunde-hungrende konkurrenter med nyt værktøj

VMwares konkurrenter har skruet bissen på for at få fat i VMwares kunder, siden virtualiseringsselskabet blev købt af Broadcom og ændrede centrale dele af forretningen, men nu skyder VMware igen med en opgradering.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

VMwares konkurrenter har den seneste været i gang med at smede, mens jernet er varmt i form af at hente så meget forretning som muligt fra utilfredse eller forvirrede VMware-kunder, siden selskabet blev købt af Broadcom.

Efter opkøbet har Broadcom nemlig iværksat en række ændringer af VMware – blandt andet er der blevet iværksat en strømlining.

VMware skal fokusere på færre produkter, og visse andre udgår, der er blevet igangsat en oprydning i antallet af VMwares partnere og distributører, og så har Broadcom iværksat, at kunderne ikke længere skal købe evighedslicenser til VMware-produkter, men i stedet kun kan købe på abonnement.

Alt det har fået andre spillere inden for virtualisering til at flokkes for at se, om der kan spinnes guld på utilfredse VMware-kunder.

Nu har VMware dog skudt igen med et opdateret virtual machine konverteringsværktøj.

Det skriver The Register.

Værktøjet vCenter Converter 6.6 flytter virtuelle maskiner fra et format til et andet.

Den nye version "lukker vigtige huller fra funktionelt perspektiv ved endelig at give mulighed for at konvertere KVM-baserede workloads, herunder AHV- og RHV-formater" skriver community manager hos VMware, Todor Raykov i et blogindlæg.

KVM (Kernel-based Virtual Machine) er et open source-virtualiseringsmodul, som lader Linux-kernen fungere som hypervisor.

KVM er grundlaget for AHV-hypervisoren, der bruges af VMware-konkurrenterne Nutanix og Red Hats virtualiseringsprodukter og de RHV-formater, de bruger, skriver The Register.

Ved at understøtte KVM-konvertering tager VMware et skridt mod at konkurrere med disse platforme og tiltrække brugere, der måske overvejer at skifte væk fra deres nuværende hypervisor.

Organisationer, der allerede bruger KVM-baserede hypervisorer, kan nu lettere overveje at migrere til VMware-miljøer ved hjælp af vCenter Converter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision