Skal afløse Microsofts kæmpe-aftale med kommunerne: SKI på trapperne med kæmpe it-udbud til halv milliard kroner

SKI sætter gang i kæmpe it-udbud til næsten en halv milliard kroner om indkøb af de kommende års standardiserede softwareprodukter til erstatning af Microsoft-løsninger, som kommunerne i dag anvender.

Artikel top billede

(Foto: SKI)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om 50.49-udbuddet, der skal erstatte Microsofts produkter.
655
3:30 min
Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) går i gang med de første indledende runder af den udbuds-proces, der skal munde ud i en af de helt store offentlige it-aftaler: Kommunernes indløb af Microsoft-produkter.

Det sker i første omgang med indkaldelse til markedsdialog med markedets aktører med henblik på at undersøge mulighederne.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S