Derfor blev stikket trukket på Danmarks store SU-projekt efter forløb med NNIT: Stod over for store problemer

Dårlig planlægning, manglende fremdrift og problemer med udviklings-metoderne er blandt hovedårsagerne til, at alle planer om at få udviklet et nyt SU-system er blevet skrottet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Uddannelses- og Forskningsministeriet besluttede at skrotte sine planer om nyt SU-system.
623
3:15 min
Manglende fremdrift og utilfredsstillende planlægning er hovedårsagerne til, at Uddannelses- og Forskningsministeriet for en måneds tid siden besluttede helt at skrotte sine planer om at få udviklet et nyt SU-system.

Det skete efter, at ministeriet havde været i gang med projektet i flere år og efter, at NNIT i 2022 blev opsagt som leverandør efter den såkaldte afklaringsfase var overstået.

Og netop afklaringsfasen har spillet en vigtig rolle i beslutningen om helt at skrotte det store projekt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job