Netcompany ramt af hackerangreb: Kriminelle har lækket data

En hackergruppe har ramt Netcompany og har lækket en række data. Selskabet bekræfter en hændelse, men afviser, at der er autoriseret adgang til selskabets systemer. "Truslen fra cyberkriminalitet mod danske virksomheder er ifølge Center For Cybersikkerheds seneste trusselsvurdering meget høj. Det mærker vi naturligvis også i Netcompany," lyder det (Opdateret).

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om angrebet mod Netcompany.
366
2 min
(Opdateret med yderligere kommentarer fra Netcompany.)

Netcompany er blevet ramt af et hackerangreb, som hackergruppen Zyndicate står bag, og angrebet har ført til læk af store mængder kildekode, scripts og passwords.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job