Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Netcompany ramt af hackerangreb: Kriminelle har lækket data

En hackergruppe har ramt Netcompany og har lækket en række data. Selskabet bekræfter en hændelse, men afviser, at der er autoriseret adgang til selskabets systemer. "Truslen fra cyberkriminalitet mod danske virksomheder er ifølge Center For Cybersikkerheds seneste trusselsvurdering meget høj. Det mærker vi naturligvis også i Netcompany," lyder det (Opdateret).

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om angrebet mod Netcompany.
366
2 min
(Opdateret med yderligere kommentarer fra Netcompany.)

Netcompany er blevet ramt af et hackerangreb, som hackergruppen Zyndicate står bag, og angrebet har ført til læk af store mængder kildekode, scripts og passwords.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for