Nyudnævnt lufthavns-CIO efter angreb: Det største af sin art, som vi har set i nyere tid

Interview: Der er ifølge CIO i Københavns Lufthavn, Christian Saugman, tale om et massivt belastningsangreb, der i perioder har lagde lufthavnens hjemmeside ned. Samtidig er måden, som angrebet eksekveres på, anderledes end før, lyder det fra den nyudnævnte CIO.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det siger Københavns Lufthavns nye CIO om cyberangreb mod lufthavnen.
  • Derfor kalder han angrebet for det mest massive i nyere tid.
  • Sådan adskiller dette angreb sig fra tidligere angreb.
918
4:45 min
I de cyberangreb, der i disse dage ruller ind over Danmark, vil man se, at der er et stort overlap på de myndigheder og virksomheder, der også blev udsat for lignende angreb i 2023.

Et af de mål, der blev ramt af flere angreb i det forgangne år - og nu altså igen er udsat for de såkaldte overbelastningsangreb, er Københavns Lufthavn.

Denne gang er der dog tale om særdeles store og langvarige angreb.

Det fortæller den nykårede CIO i Københavns Lufthavn Christian Saugman til Computerworld.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse