Nyudnævnt lufthavns-CIO efter angreb: Det største af sin art, som vi har set i nyere tid

Interview: Der er ifølge CIO i Københavns Lufthavn, Christian Saugman, tale om et massivt belastningsangreb, der i perioder har lagde lufthavnens hjemmeside ned. Samtidig er måden, som angrebet eksekveres på, anderledes end før, lyder det fra den nyudnævnte CIO.

Artikel top billede

(Foto: PR-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det siger Københavns Lufthavns nye CIO om cyberangreb mod lufthavnen.
  • Derfor kalder han angrebet for det mest massive i nyere tid.
  • Sådan adskiller dette angreb sig fra tidligere angreb.
918
4:45 min
I de cyberangreb, der i disse dage ruller ind over Danmark, vil man se, at der er et stort overlap på de myndigheder og virksomheder, der også blev udsat for lignende angreb i 2023.

Et af de mål, der blev ramt af flere angreb i det forgangne år - og nu altså igen er udsat for de såkaldte overbelastningsangreb, er Københavns Lufthavn.

Denne gang er der dog tale om særdeles store og langvarige angreb.

Det fortæller den nykårede CIO i Københavns Lufthavn Christian Saugman til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S