Nyudnævnt lufthavns-CIO efter angreb: Det største af sin art, som vi har set i nyere tid

Interview: Der er ifølge CIO i Københavns Lufthavn, Christian Saugman, tale om et massivt belastningsangreb, der i perioder har lagde lufthavnens hjemmeside ned. Samtidig er måden, som angrebet eksekveres på, anderledes end før, lyder det fra den nyudnævnte CIO.

Artikel top billede

(Foto: PR-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det siger Københavns Lufthavns nye CIO om cyberangreb mod lufthavnen.
  • Derfor kalder han angrebet for det mest massive i nyere tid.
  • Sådan adskiller dette angreb sig fra tidligere angreb.
918
4:45 min
I de cyberangreb, der i disse dage ruller ind over Danmark, vil man se, at der er et stort overlap på de myndigheder og virksomheder, der også blev udsat for lignende angreb i 2023.

Et af de mål, der blev ramt af flere angreb i det forgangne år - og nu altså igen er udsat for de såkaldte overbelastningsangreb, er Københavns Lufthavn.

Denne gang er der dog tale om særdeles store og langvarige angreb.

Det fortæller den nykårede CIO i Københavns Lufthavn Christian Saugman til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,