Film: Meget mere galskab i Mad Max’ ødemark

Det er hele ni år siden, at sidste Mad Max-film fik premiere i biografen, men nu er der endelig en ny film på vej fra seriens skaber, George Miller.

Artikel top billede

Der er mange forestillinger om, hvordan verden kommer til at se ud i fremtiden, og en af de lidt mere dystre er den udgave, vi møder i Mad Max-filmene.

De foregår i et øde Australien, hvor lov og orden er brudt sammen på grund af krig, mangel på kritiske ressourcer og et svært belastet økosystem.

Så nu har forbrydere, fribyttere og bander taget magten og indført deres egne regler i “The Wasteland.”

Mad Max-universet har, lige siden første film udkom i 1979, haft Max Rockatanskys historie som omdrejningspunkt. Han startede som politibetjent, men efter hans familie blev dræbt af en bande, slog han de ansvarlige ihjel og blev sidenhen en hårdkogt enspænder.

Men nu ser det ud til at instruktøren, George Miller, vil forsøge sig med en ny vinkel på den berømte franchise.

“Furiosa: A Mad Max Saga” får premiere d. 23. maj 2024 og følger baggrundshistorien for Imperator Furiosa, der spillede en væsentlig rolle i den seneste film “Mad Max: Fury Road” fra 2015.

Filmen handler om den unge Furiosa, der bliver kidnappet af nogle motorbøller, ledet af den grumme Dementus. De kommer i karambolage med kendingen “Immortan Joe” og hans bande, alt imens Furiosa forsøger at finde vejen hjem.

På rollelisten er blandt andet Anya Taylor-Joy som Imperator Furiosa og Chris Hemsworth - bedst kendt for sin rolle som Marvel-tordenguden Thor – der spiller krigsherren Dementus.

Tager man et kig på traileren her virker det til, at der endnu engang er masser af apokalyptiske biljagter, oktan, detonationer og opbyggelig vold i vente.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S