Film: Meget mere galskab i Mad Max’ ødemark

Det er hele ni år siden, at sidste Mad Max-film fik premiere i biografen, men nu er der endelig en ny film på vej fra seriens skaber, George Miller.

Artikel top billede

Der er mange forestillinger om, hvordan verden kommer til at se ud i fremtiden, og en af de lidt mere dystre er den udgave, vi møder i Mad Max-filmene.

De foregår i et øde Australien, hvor lov og orden er brudt sammen på grund af krig, mangel på kritiske ressourcer og et svært belastet økosystem.

Så nu har forbrydere, fribyttere og bander taget magten og indført deres egne regler i “The Wasteland.”

Mad Max-universet har, lige siden første film udkom i 1979, haft Max Rockatanskys historie som omdrejningspunkt. Han startede som politibetjent, men efter hans familie blev dræbt af en bande, slog han de ansvarlige ihjel og blev sidenhen en hårdkogt enspænder.

Men nu ser det ud til at instruktøren, George Miller, vil forsøge sig med en ny vinkel på den berømte franchise.

“Furiosa: A Mad Max Saga” får premiere d. 23. maj 2024 og følger baggrundshistorien for Imperator Furiosa, der spillede en væsentlig rolle i den seneste film “Mad Max: Fury Road” fra 2015.

Filmen handler om den unge Furiosa, der bliver kidnappet af nogle motorbøller, ledet af den grumme Dementus. De kommer i karambolage med kendingen “Immortan Joe” og hans bande, alt imens Furiosa forsøger at finde vejen hjem.

På rollelisten er blandt andet Anya Taylor-Joy som Imperator Furiosa og Chris Hemsworth - bedst kendt for sin rolle som Marvel-tordenguden Thor – der spiller krigsherren Dementus.

Tager man et kig på traileren her virker det til, at der endnu engang er masser af apokalyptiske biljagter, oktan, detonationer og opbyggelig vold i vente.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job