Film: Meget mere galskab i Mad Max’ ødemark

Det er hele ni år siden, at sidste Mad Max-film fik premiere i biografen, men nu er der endelig en ny film på vej fra seriens skaber, George Miller.

Artikel top billede

Der er mange forestillinger om, hvordan verden kommer til at se ud i fremtiden, og en af de lidt mere dystre er den udgave, vi møder i Mad Max-filmene.

De foregår i et øde Australien, hvor lov og orden er brudt sammen på grund af krig, mangel på kritiske ressourcer og et svært belastet økosystem.

Så nu har forbrydere, fribyttere og bander taget magten og indført deres egne regler i “The Wasteland.”

Mad Max-universet har, lige siden første film udkom i 1979, haft Max Rockatanskys historie som omdrejningspunkt. Han startede som politibetjent, men efter hans familie blev dræbt af en bande, slog han de ansvarlige ihjel og blev sidenhen en hårdkogt enspænder.

Men nu ser det ud til at instruktøren, George Miller, vil forsøge sig med en ny vinkel på den berømte franchise.

“Furiosa: A Mad Max Saga” får premiere d. 23. maj 2024 og følger baggrundshistorien for Imperator Furiosa, der spillede en væsentlig rolle i den seneste film “Mad Max: Fury Road” fra 2015.

Filmen handler om den unge Furiosa, der bliver kidnappet af nogle motorbøller, ledet af den grumme Dementus. De kommer i karambolage med kendingen “Immortan Joe” og hans bande, alt imens Furiosa forsøger at finde vejen hjem.

På rollelisten er blandt andet Anya Taylor-Joy som Imperator Furiosa og Chris Hemsworth - bedst kendt for sin rolle som Marvel-tordenguden Thor – der spiller krigsherren Dementus.

Tager man et kig på traileren her virker det til, at der endnu engang er masser af apokalyptiske biljagter, oktan, detonationer og opbyggelig vold i vente.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS