Film: Meget mere galskab i Mad Max’ ødemark

Det er hele ni år siden, at sidste Mad Max-film fik premiere i biografen, men nu er der endelig en ny film på vej fra seriens skaber, George Miller.

Artikel top billede

Der er mange forestillinger om, hvordan verden kommer til at se ud i fremtiden, og en af de lidt mere dystre er den udgave, vi møder i Mad Max-filmene.

De foregår i et øde Australien, hvor lov og orden er brudt sammen på grund af krig, mangel på kritiske ressourcer og et svært belastet økosystem.

Så nu har forbrydere, fribyttere og bander taget magten og indført deres egne regler i “The Wasteland.”

Mad Max-universet har, lige siden første film udkom i 1979, haft Max Rockatanskys historie som omdrejningspunkt. Han startede som politibetjent, men efter hans familie blev dræbt af en bande, slog han de ansvarlige ihjel og blev sidenhen en hårdkogt enspænder.

Men nu ser det ud til at instruktøren, George Miller, vil forsøge sig med en ny vinkel på den berømte franchise.

“Furiosa: A Mad Max Saga” får premiere d. 23. maj 2024 og følger baggrundshistorien for Imperator Furiosa, der spillede en væsentlig rolle i den seneste film “Mad Max: Fury Road” fra 2015.

Filmen handler om den unge Furiosa, der bliver kidnappet af nogle motorbøller, ledet af den grumme Dementus. De kommer i karambolage med kendingen “Immortan Joe” og hans bande, alt imens Furiosa forsøger at finde vejen hjem.

På rollelisten er blandt andet Anya Taylor-Joy som Imperator Furiosa og Chris Hemsworth - bedst kendt for sin rolle som Marvel-tordenguden Thor – der spiller krigsherren Dementus.

Tager man et kig på traileren her virker det til, at der endnu engang er masser af apokalyptiske biljagter, oktan, detonationer og opbyggelig vold i vente.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job