Elon Musk sagsøger OpenAI for at have opgivet sin oprindelige mission: Nu handler det bare om at tjene penge

Medstifter Elon Musk sagsøger OpenAI og stifter Sam Altman for at have opgivet den oprindelige mission med at udvikle AI til gavn for menneskeheden.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Elon Musk trækker OpenAI samt medstifter Sam Altman i retten for det, som Musk kalder for ‘kontrakt-brud.’

Elon Musk mener, at OpenAI har snydt ham ved at fravige fra selskabets oprindelige mission om at udvikle kunstig intelligens som non profit med henblik på at gavne menneskeheden.

Men fremfor at følge den oprindelige mission, er OpenAI nu slået ind på en kurs, hvor det handler om at tjene penge. Og det er ikke i orden, mener Elon Musk.

Ifølge hans advokater har OpenAI desuden holdt designet af GPT-4 næsten hemmeligt for både Musk og omverdenen.

Elon Musk var med til at grundlægge OpenAI i 2015, men trådte ud af bestyrelsen i 2018.

Dengang blev OpenAI grundlagt som netop en nonprofit-organisation med uselviske motiver.

Det varede dog blot indtil november i fjor, hvor bestyrelsen pludselig fyrede Sam Altman med beskyldninger om, at han blandt andet havde holdt forskellige store projekter hemmelige.

Efter få dage blev Sam Altman genindsat efter mellemkomst fra Microsoft, der har investeret massivt i selskabet.

OpenAI ventes iøvrigt at udnævne en hel stribe nye medlemmer til bestyrelsen inden længe.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S