Elon Musk sagsøger OpenAI for at have opgivet sin oprindelige mission: Nu handler det bare om at tjene penge

Medstifter Elon Musk sagsøger OpenAI og stifter Sam Altman for at have opgivet den oprindelige mission med at udvikle AI til gavn for menneskeheden.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

Elon Musk trækker OpenAI samt medstifter Sam Altman i retten for det, som Musk kalder for ‘kontrakt-brud.’

Elon Musk mener, at OpenAI har snydt ham ved at fravige fra selskabets oprindelige mission om at udvikle kunstig intelligens som non profit med henblik på at gavne menneskeheden.

Men fremfor at følge den oprindelige mission, er OpenAI nu slået ind på en kurs, hvor det handler om at tjene penge. Og det er ikke i orden, mener Elon Musk.

Ifølge hans advokater har OpenAI desuden holdt designet af GPT-4 næsten hemmeligt for både Musk og omverdenen.

Elon Musk var med til at grundlægge OpenAI i 2015, men trådte ud af bestyrelsen i 2018.

Dengang blev OpenAI grundlagt som netop en nonprofit-organisation med uselviske motiver.

Det varede dog blot indtil november i fjor, hvor bestyrelsen pludselig fyrede Sam Altman med beskyldninger om, at han blandt andet havde holdt forskellige store projekter hemmelige.

Efter få dage blev Sam Altman genindsat efter mellemkomst fra Microsoft, der har investeret massivt i selskabet.

OpenAI ventes iøvrigt at udnævne en hel stribe nye medlemmer til bestyrelsen inden længe.

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice