Nu kan du snart droppe det sløje webcam i Windows – det langt bedre alternativ findes i din lomme

Microsoft vil lade dig bruge det gode kamera i din mobil inde i Windows.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Man tager sig ikke altid lige godt ud på Teams eller Zoom-mødet, og meget af det skyldes ofte et halvringe web-kamera, som dem man finder i dagens pc’er.

Selv om corona-hjemsendelserne for et par år siden førte til stort fokus på de små indbyggede kameraer i bærbar pc’er, er det sjældent, at man finder moduler, som leverer mere end Full HD-opløsning.

Omvendt er det kamera, som man finder i lommen i form af mobilens kamera, i en helt anden liga, hvor telefoner i dag leverer op til 200 megapixels, og det kommer inden længe til at kunne spille med din Windows-pc.

Opdatering om hjørnet

Når Microsoft i næste måned slipper årets første funktionsopdatering til Windows 11, er en af hovednyhederne, at styresystemet vil kunne drage nytte af din Android-mobils kamera og bruge det som et web-kamera.

I stedet for at nøjes med de knap to megapixels, der typisk findes på en bærbar, vil der kunne trækkes på mobilens langt overlegne kamera forudsat, at det kører Android 9.0 eller nyere. Helt trådløst.

Funktionen vil kræve, at du har ’Link to Windows’ app’en installeret, hvorefter ens mobilkamera vil dukke op som et ekstra web-kamera. Både mobilens selfiekamera eller bagsidens kamera vil kunne anvendes, lyder det på Microsofts Windows Insider blog.

Hvilken opløsning, der vil streames med, er ikke oplyst, men effekter fra mobilens kamera vil kunne anvendes, forsikrer Microsoft.

Hvorvidt Windows Hello ansigtsgenkendelse kan komme på tale, oplyses ikke.

Kræver Insider-Windows

Funktionen udrulles i øjeblikket til Windows betatestere igennem ’Windows Insider’ programmet.

Windows Insider programmet kan tilgås her.

iPhone-brugere får ikke adgang til funktionen. Her tilbyder Apple i stedet en lignende funktion til brug sammen med Mac-enheder.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S