Nu kan du snart droppe det sløje webcam i Windows – det langt bedre alternativ findes i din lomme

Microsoft vil lade dig bruge det gode kamera i din mobil inde i Windows.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Man tager sig ikke altid lige godt ud på Teams eller Zoom-mødet, og meget af det skyldes ofte et halvringe web-kamera, som dem man finder i dagens pc’er.

Selv om corona-hjemsendelserne for et par år siden førte til stort fokus på de små indbyggede kameraer i bærbar pc’er, er det sjældent, at man finder moduler, som leverer mere end Full HD-opløsning.

Omvendt er det kamera, som man finder i lommen i form af mobilens kamera, i en helt anden liga, hvor telefoner i dag leverer op til 200 megapixels, og det kommer inden længe til at kunne spille med din Windows-pc.

Opdatering om hjørnet

Når Microsoft i næste måned slipper årets første funktionsopdatering til Windows 11, er en af hovednyhederne, at styresystemet vil kunne drage nytte af din Android-mobils kamera og bruge det som et web-kamera.

I stedet for at nøjes med de knap to megapixels, der typisk findes på en bærbar, vil der kunne trækkes på mobilens langt overlegne kamera forudsat, at det kører Android 9.0 eller nyere. Helt trådløst.

Funktionen vil kræve, at du har ’Link to Windows’ app’en installeret, hvorefter ens mobilkamera vil dukke op som et ekstra web-kamera. Både mobilens selfiekamera eller bagsidens kamera vil kunne anvendes, lyder det på Microsofts Windows Insider blog.

Hvilken opløsning, der vil streames med, er ikke oplyst, men effekter fra mobilens kamera vil kunne anvendes, forsikrer Microsoft.

Hvorvidt Windows Hello ansigtsgenkendelse kan komme på tale, oplyses ikke.

Kræver Insider-Windows

Funktionen udrulles i øjeblikket til Windows betatestere igennem ’Windows Insider’ programmet.

Windows Insider programmet kan tilgås her.

iPhone-brugere får ikke adgang til funktionen. Her tilbyder Apple i stedet en lignende funktion til brug sammen med Mac-enheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S