Nu kan du snart droppe det sløje webcam i Windows – det langt bedre alternativ findes i din lomme

Microsoft vil lade dig bruge det gode kamera i din mobil inde i Windows.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Man tager sig ikke altid lige godt ud på Teams eller Zoom-mødet, og meget af det skyldes ofte et halvringe web-kamera, som dem man finder i dagens pc’er.

Selv om corona-hjemsendelserne for et par år siden førte til stort fokus på de små indbyggede kameraer i bærbar pc’er, er det sjældent, at man finder moduler, som leverer mere end Full HD-opløsning.

Omvendt er det kamera, som man finder i lommen i form af mobilens kamera, i en helt anden liga, hvor telefoner i dag leverer op til 200 megapixels, og det kommer inden længe til at kunne spille med din Windows-pc.

Opdatering om hjørnet

Når Microsoft i næste måned slipper årets første funktionsopdatering til Windows 11, er en af hovednyhederne, at styresystemet vil kunne drage nytte af din Android-mobils kamera og bruge det som et web-kamera.

I stedet for at nøjes med de knap to megapixels, der typisk findes på en bærbar, vil der kunne trækkes på mobilens langt overlegne kamera forudsat, at det kører Android 9.0 eller nyere. Helt trådløst.

Funktionen vil kræve, at du har ’Link to Windows’ app’en installeret, hvorefter ens mobilkamera vil dukke op som et ekstra web-kamera. Både mobilens selfiekamera eller bagsidens kamera vil kunne anvendes, lyder det på Microsofts Windows Insider blog.

Hvilken opløsning, der vil streames med, er ikke oplyst, men effekter fra mobilens kamera vil kunne anvendes, forsikrer Microsoft.

Hvorvidt Windows Hello ansigtsgenkendelse kan komme på tale, oplyses ikke.

Kræver Insider-Windows

Funktionen udrulles i øjeblikket til Windows betatestere igennem ’Windows Insider’ programmet.

Windows Insider programmet kan tilgås her.

iPhone-brugere får ikke adgang til funktionen. Her tilbyder Apple i stedet en lignende funktion til brug sammen med Mac-enheder.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S