Nu kan du snart droppe det sløje webcam i Windows – det langt bedre alternativ findes i din lomme

Microsoft vil lade dig bruge det gode kamera i din mobil inde i Windows.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Man tager sig ikke altid lige godt ud på Teams eller Zoom-mødet, og meget af det skyldes ofte et halvringe web-kamera, som dem man finder i dagens pc’er.

Selv om corona-hjemsendelserne for et par år siden førte til stort fokus på de små indbyggede kameraer i bærbar pc’er, er det sjældent, at man finder moduler, som leverer mere end Full HD-opløsning.

Omvendt er det kamera, som man finder i lommen i form af mobilens kamera, i en helt anden liga, hvor telefoner i dag leverer op til 200 megapixels, og det kommer inden længe til at kunne spille med din Windows-pc.

Opdatering om hjørnet

Når Microsoft i næste måned slipper årets første funktionsopdatering til Windows 11, er en af hovednyhederne, at styresystemet vil kunne drage nytte af din Android-mobils kamera og bruge det som et web-kamera.

I stedet for at nøjes med de knap to megapixels, der typisk findes på en bærbar, vil der kunne trækkes på mobilens langt overlegne kamera forudsat, at det kører Android 9.0 eller nyere. Helt trådløst.

Funktionen vil kræve, at du har ’Link to Windows’ app’en installeret, hvorefter ens mobilkamera vil dukke op som et ekstra web-kamera. Både mobilens selfiekamera eller bagsidens kamera vil kunne anvendes, lyder det på Microsofts Windows Insider blog.

Hvilken opløsning, der vil streames med, er ikke oplyst, men effekter fra mobilens kamera vil kunne anvendes, forsikrer Microsoft.

Hvorvidt Windows Hello ansigtsgenkendelse kan komme på tale, oplyses ikke.

Kræver Insider-Windows

Funktionen udrulles i øjeblikket til Windows betatestere igennem ’Windows Insider’ programmet.

Windows Insider programmet kan tilgås her.

iPhone-brugere får ikke adgang til funktionen. Her tilbyder Apple i stedet en lignende funktion til brug sammen med Mac-enheder.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub