Center for Cybersikkerheds vicesheriff: Kreml er forbundet med ransomware-bander - men styrer dem ikke

Interview: Ifølge Mark Fiedel, vicedirektør i Center for Cybersikkerhed, er de russiske ransomware-bander økonomiske kriminelle og ikke Putins forlængede arm: ”Når det er sagt, så er der også forbindelser mellem statsaktører og grupperne," siger han.

Artikel top billede

Mark Fiedel vicedirektør i Center for Cybersikkerhed, men konstitueret i som topchef i et halvt år inden, Thomas Flagerup overtog styringen. (Foto: FOTOGRAF TRINE BUKH / TRINE BUKH MAIL@TRINEBUKH.DK)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hør om CFCS' vicedirektørs syn på Akira
  • Statslig styret vs statslig forbundet
  • DDoS-bandernes finansiering og opbygning
985
5 min
Russiske ransomware-grupper har hærget det danske erhvervsliv det seneste år samtidig med, at den danske regering støtter Ukraine i krigen mod Rusland.

Vicedirektør i Center for Cybersikkerhed, Mark Fiedel, forklarer til Computerworld, at der grundlæggende er et stort antal af russiske ransomwaregrupper, som volder virksomheder problemer.

Computerworld har tidligere beskrevet hvordan, at det særligt er den relative nye bande Akira, som angriber Danmark og det nye NATO-medlem Sverige.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics