Center for Cybersikkerheds vicesheriff: Kreml er forbundet med ransomware-bander - men styrer dem ikke

Interview: Ifølge Mark Fiedel, vicedirektør i Center for Cybersikkerhed, er de russiske ransomware-bander økonomiske kriminelle og ikke Putins forlængede arm: ”Når det er sagt, så er der også forbindelser mellem statsaktører og grupperne," siger han.

Artikel top billede

Mark Fiedel vicedirektør i Center for Cybersikkerhed, men konstitueret i som topchef i et halvt år inden, Thomas Flagerup overtog styringen. (Foto: FOTOGRAF TRINE BUKH / TRINE BUKH MAIL@TRINEBUKH.DK)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hør om CFCS' vicedirektørs syn på Akira
  • Statslig styret vs statslig forbundet
  • DDoS-bandernes finansiering og opbygning
985
5 min
Russiske ransomware-grupper har hærget det danske erhvervsliv det seneste år samtidig med, at den danske regering støtter Ukraine i krigen mod Rusland.

Vicedirektør i Center for Cybersikkerhed, Mark Fiedel, forklarer til Computerworld, at der grundlæggende er et stort antal af russiske ransomwaregrupper, som volder virksomheder problemer.

Computerworld har tidligere beskrevet hvordan, at det særligt er den relative nye bande Akira, som angriber Danmark og det nye NATO-medlem Sverige.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S