Center for Cybersikkerheds vicesheriff: Kreml er forbundet med ransomware-bander - men styrer dem ikke

Interview: Ifølge Mark Fiedel, vicedirektør i Center for Cybersikkerhed, er de russiske ransomware-bander økonomiske kriminelle og ikke Putins forlængede arm: ”Når det er sagt, så er der også forbindelser mellem statsaktører og grupperne," siger han.

Artikel top billede

Mark Fiedel vicedirektør i Center for Cybersikkerhed, men konstitueret i som topchef i et halvt år inden, Thomas Flagerup overtog styringen. (Foto: FOTOGRAF TRINE BUKH / TRINE BUKH MAIL@TRINEBUKH.DK)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hør om CFCS' vicedirektørs syn på Akira
  • Statslig styret vs statslig forbundet
  • DDoS-bandernes finansiering og opbygning
985
5 min
Russiske ransomware-grupper har hærget det danske erhvervsliv det seneste år samtidig med, at den danske regering støtter Ukraine i krigen mod Rusland.

Vicedirektør i Center for Cybersikkerhed, Mark Fiedel, forklarer til Computerworld, at der grundlæggende er et stort antal af russiske ransomwaregrupper, som volder virksomheder problemer.

Computerworld har tidligere beskrevet hvordan, at det særligt er den relative nye bande Akira, som angriber Danmark og det nye NATO-medlem Sverige.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura