Center for Cybersikkerheds vicesheriff: Kreml er forbundet med ransomware-bander - men styrer dem ikke

Interview: Ifølge Mark Fiedel, vicedirektør i Center for Cybersikkerhed, er de russiske ransomware-bander økonomiske kriminelle og ikke Putins forlængede arm: ”Når det er sagt, så er der også forbindelser mellem statsaktører og grupperne," siger han.

Artikel top billede

Mark Fiedel vicedirektør i Center for Cybersikkerhed, men konstitueret i som topchef i et halvt år inden, Thomas Flagerup overtog styringen. (Foto: FOTOGRAF TRINE BUKH / TRINE BUKH MAIL@TRINEBUKH.DK)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hør om CFCS' vicedirektørs syn på Akira
  • Statslig styret vs statslig forbundet
  • DDoS-bandernes finansiering og opbygning
985
5 min
Russiske ransomware-grupper har hærget det danske erhvervsliv det seneste år samtidig med, at den danske regering støtter Ukraine i krigen mod Rusland.

Vicedirektør i Center for Cybersikkerhed, Mark Fiedel, forklarer til Computerworld, at der grundlæggende er et stort antal af russiske ransomwaregrupper, som volder virksomheder problemer.

Computerworld har tidligere beskrevet hvordan, at det særligt er den relative nye bande Akira, som angriber Danmark og det nye NATO-medlem Sverige.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job