TDC Nets omsætning tog et dyk i 2023: Kundernes interesse for kobber, fastnet og tv er faldende

Selvom flere og flere danskere vælgere hurtigere fiberforbindelse, så betød en tilbagegang i kobber- og fastnetforbindelser, at TDC Net kom ud af 2023 med faldende omsætning og røde tal på bundlinjen.

Artikel top billede

Gamle succesprodukter som kobber-bredbånd og fastnettelefoni bliver stadig mere uinteressante for danskerne.

Det er en del af forklaringen på, at TDC Net i 2023 oplevede et omsætningsdyk på 2,7 procent fra 6,63 milliarder kroner i 2022 til 6,46 milliarder kroner i 2023.

Ifølge TDC Net er den lavere omsætning er “primært drevet af et fald i traditionelle produkter som fastnettelefoni og lavhastighedskobberbredbånd.”

TDC Net oplyser i den forbindelse, at mens selskabet har oplevet et fald kunder med fastnet, kobbernet og kabel-tv, så har selskabet i det indeværende år oplevet en tilgang på cirka 42.500 fiberkunder.

Røde tal på bundlinjen

Selskabets kommer samtidig ud af året med et underskud på 364 millioner kroner. Til sammenligning landede TDC Net i 2022 et overskud på 1,9 milliarder kroner.

Selskabets resultat af primær drift – også kaldet EBITDA – voksede dog med 3,9 procent til 4,7 milliarder kroner i 2023.

Ifølge TDC Nets finansdirektør Henrik Nørgaard Brandt er regnskabet tilfredsstillende.

“Vi leverede således på vores guidance, forbedrede vores driftsresultat og fastholdt et højt investeringsniveau. Vi havde også et positivt cash flow og oplevede i 2023 en stor tiltro fra markederne til vores strategi,” siger han i en skriftlig kommentar.

TDC oplyser, at selskabet forventer at tendensen med faldende efterspørgsel på kobberforbindelser og fastnettelefoner vil falde i 2024, mens at det samtidig er forventningen at væksten i mobil- og højthastighedsbredbånd vil forsætte.

Det er ligeledes forventningen, at resultat af primær drift i 2024 vil være på niveau som i 2023.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S