TDC Nets omsætning tog et dyk i 2023: Kundernes interesse for kobber, fastnet og tv er faldende

Selvom flere og flere danskere vælgere hurtigere fiberforbindelse, så betød en tilbagegang i kobber- og fastnetforbindelser, at TDC Net kom ud af 2023 med faldende omsætning og røde tal på bundlinjen.

Artikel top billede

Gamle succesprodukter som kobber-bredbånd og fastnettelefoni bliver stadig mere uinteressante for danskerne.

Det er en del af forklaringen på, at TDC Net i 2023 oplevede et omsætningsdyk på 2,7 procent fra 6,63 milliarder kroner i 2022 til 6,46 milliarder kroner i 2023.

Ifølge TDC Net er den lavere omsætning er “primært drevet af et fald i traditionelle produkter som fastnettelefoni og lavhastighedskobberbredbånd.”

TDC Net oplyser i den forbindelse, at mens selskabet har oplevet et fald kunder med fastnet, kobbernet og kabel-tv, så har selskabet i det indeværende år oplevet en tilgang på cirka 42.500 fiberkunder.

Røde tal på bundlinjen

Selskabets kommer samtidig ud af året med et underskud på 364 millioner kroner. Til sammenligning landede TDC Net i 2022 et overskud på 1,9 milliarder kroner.

Selskabets resultat af primær drift – også kaldet EBITDA – voksede dog med 3,9 procent til 4,7 milliarder kroner i 2023.

Ifølge TDC Nets finansdirektør Henrik Nørgaard Brandt er regnskabet tilfredsstillende.

“Vi leverede således på vores guidance, forbedrede vores driftsresultat og fastholdt et højt investeringsniveau. Vi havde også et positivt cash flow og oplevede i 2023 en stor tiltro fra markederne til vores strategi,” siger han i en skriftlig kommentar.

TDC oplyser, at selskabet forventer at tendensen med faldende efterspørgsel på kobberforbindelser og fastnettelefoner vil falde i 2024, mens at det samtidig er forventningen at væksten i mobil- og højthastighedsbredbånd vil forsætte.

Det er ligeledes forventningen, at resultat af primær drift i 2024 vil være på niveau som i 2023.

Læses lige nu

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S