TDC Nets omsætning tog et dyk i 2023: Kundernes interesse for kobber, fastnet og tv er faldende

Selvom flere og flere danskere vælgere hurtigere fiberforbindelse, så betød en tilbagegang i kobber- og fastnetforbindelser, at TDC Net kom ud af 2023 med faldende omsætning og røde tal på bundlinjen.

Artikel top billede

Gamle succesprodukter som kobber-bredbånd og fastnettelefoni bliver stadig mere uinteressante for danskerne.

Det er en del af forklaringen på, at TDC Net i 2023 oplevede et omsætningsdyk på 2,7 procent fra 6,63 milliarder kroner i 2022 til 6,46 milliarder kroner i 2023.

Ifølge TDC Net er den lavere omsætning er “primært drevet af et fald i traditionelle produkter som fastnettelefoni og lavhastighedskobberbredbånd.”

TDC Net oplyser i den forbindelse, at mens selskabet har oplevet et fald kunder med fastnet, kobbernet og kabel-tv, så har selskabet i det indeværende år oplevet en tilgang på cirka 42.500 fiberkunder.

Røde tal på bundlinjen

Selskabets kommer samtidig ud af året med et underskud på 364 millioner kroner. Til sammenligning landede TDC Net i 2022 et overskud på 1,9 milliarder kroner.

Selskabets resultat af primær drift – også kaldet EBITDA – voksede dog med 3,9 procent til 4,7 milliarder kroner i 2023.

Ifølge TDC Nets finansdirektør Henrik Nørgaard Brandt er regnskabet tilfredsstillende.

“Vi leverede således på vores guidance, forbedrede vores driftsresultat og fastholdt et højt investeringsniveau. Vi havde også et positivt cash flow og oplevede i 2023 en stor tiltro fra markederne til vores strategi,” siger han i en skriftlig kommentar.

TDC oplyser, at selskabet forventer at tendensen med faldende efterspørgsel på kobberforbindelser og fastnettelefoner vil falde i 2024, mens at det samtidig er forventningen at væksten i mobil- og højthastighedsbredbånd vil forsætte.

Det er ligeledes forventningen, at resultat af primær drift i 2024 vil være på niveau som i 2023.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos