TDC Nets omsætning tog et dyk i 2023: Kundernes interesse for kobber, fastnet og tv er faldende

Selvom flere og flere danskere vælgere hurtigere fiberforbindelse, så betød en tilbagegang i kobber- og fastnetforbindelser, at TDC Net kom ud af 2023 med faldende omsætning og røde tal på bundlinjen.

Artikel top billede

Gamle succesprodukter som kobber-bredbånd og fastnettelefoni bliver stadig mere uinteressante for danskerne.

Det er en del af forklaringen på, at TDC Net i 2023 oplevede et omsætningsdyk på 2,7 procent fra 6,63 milliarder kroner i 2022 til 6,46 milliarder kroner i 2023.

Ifølge TDC Net er den lavere omsætning er “primært drevet af et fald i traditionelle produkter som fastnettelefoni og lavhastighedskobberbredbånd.”

TDC Net oplyser i den forbindelse, at mens selskabet har oplevet et fald kunder med fastnet, kobbernet og kabel-tv, så har selskabet i det indeværende år oplevet en tilgang på cirka 42.500 fiberkunder.

Røde tal på bundlinjen

Selskabets kommer samtidig ud af året med et underskud på 364 millioner kroner. Til sammenligning landede TDC Net i 2022 et overskud på 1,9 milliarder kroner.

Selskabets resultat af primær drift – også kaldet EBITDA – voksede dog med 3,9 procent til 4,7 milliarder kroner i 2023.

Ifølge TDC Nets finansdirektør Henrik Nørgaard Brandt er regnskabet tilfredsstillende.

“Vi leverede således på vores guidance, forbedrede vores driftsresultat og fastholdt et højt investeringsniveau. Vi havde også et positivt cash flow og oplevede i 2023 en stor tiltro fra markederne til vores strategi,” siger han i en skriftlig kommentar.

TDC oplyser, at selskabet forventer at tendensen med faldende efterspørgsel på kobberforbindelser og fastnettelefoner vil falde i 2024, mens at det samtidig er forventningen at væksten i mobil- og højthastighedsbredbånd vil forsætte.

Det er ligeledes forventningen, at resultat af primær drift i 2024 vil være på niveau som i 2023.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen