På trods af nye EU-krav: Apple lukker døren for Fortnites iPhone-comeback

Epic Games, der står bag Fortnite-spillet, har i flere år ligget i konflikt med Apple, men selskabet havde håbet, at det kunne udnytte kravene i EU’s nye Digital Markets Act til at lave et comeback på iPhonen. De forhåbninger har Apple dog nu smadret.

Artikel top billede

Der er dårligt nyt til alle, der håbede på, at Apples åbning for tredjeparts app-butikker ville betyde, at det populære spil Fortnite til iPhone og iPad.

Epic Games, der står bag Fortnite-spillet, har ellers tidligere annonceret, at selskabet ville lancere sin egen App Store og ad den vej gøre Fortnite tilgængelig for europæiske iPhone og iPad-brugere.

Men Apple har nu valgt at lukke for Epic Games udviklerkonto og dermed blokere for at selskabet kan lancere en ny app store, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Langvarig konflikt

De to selskaber har ligget i konflikt siden 2020, hvor Apple også valgte at lukke ned for selskabet udviklerkonto og dermed sparke Fortnite ud af App Store.

Konflikten skyldtes, at Epic Games begyndte at tilbyde en alternativ betalingsløsninger uden om betalingsplaformen på App Store.

Ifølge Apple forsøgte Epic Games dermed bevidst at omgå reglerne om, at udviklere på App Store skal aflevere op mod 30 procent af deres omsætning i platformsafgift til Apple.

Denne gang begrunder Apple ifølge Reuters også beslutningen med selskabets tidligere brud på selskabets udvikler-aftale.

“I lyset af Epics tidligere og nuværende adfærd, har Apple at udøve sin ret til at lukke Epic Games' konto,” lyder det ifølge Reuters fra Apple.

Bøjer sig for EU-krav

Apples åbning for alternative App Store er dog ikke helt frivillig, men resultatet at pres et massivt pres fra EU, der sidste år vedtog Digital Markets Act, som netop er trådt i kraft.

Den nye lovgivning betyder, at der bliver stillet en række nye krav om, at de it-giganter som vogter over de mest betydningsfulde og centrale digitale platforme, som eksempelvis Apple, bliver pålagt en række krav, der skal sikre, at deres konkurrenter får fair konkurrence vilkår.

Epic Games påråber sig således også kravene i Digital Markets Act i forbindelse med Apples annullering af selskabets udviklerkonto.

"Dette er en alvorlig overtrædelse af Digital Markets Act og viser, at Apple ikke har til hensigt at tillade ægte konkurrence på iOS-enheder," lyder det ifølge Reuters fra Epic Games.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision