På trods af nye EU-krav: Apple lukker døren for Fortnites iPhone-comeback

Epic Games, der står bag Fortnite-spillet, har i flere år ligget i konflikt med Apple, men selskabet havde håbet, at det kunne udnytte kravene i EU’s nye Digital Markets Act til at lave et comeback på iPhonen. De forhåbninger har Apple dog nu smadret.

Artikel top billede

Der er dårligt nyt til alle, der håbede på, at Apples åbning for tredjeparts app-butikker ville betyde, at det populære spil Fortnite til iPhone og iPad.

Epic Games, der står bag Fortnite-spillet, har ellers tidligere annonceret, at selskabet ville lancere sin egen App Store og ad den vej gøre Fortnite tilgængelig for europæiske iPhone og iPad-brugere.

Men Apple har nu valgt at lukke for Epic Games udviklerkonto og dermed blokere for at selskabet kan lancere en ny app store, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Langvarig konflikt

De to selskaber har ligget i konflikt siden 2020, hvor Apple også valgte at lukke ned for selskabet udviklerkonto og dermed sparke Fortnite ud af App Store.

Konflikten skyldtes, at Epic Games begyndte at tilbyde en alternativ betalingsløsninger uden om betalingsplaformen på App Store.

Ifølge Apple forsøgte Epic Games dermed bevidst at omgå reglerne om, at udviklere på App Store skal aflevere op mod 30 procent af deres omsætning i platformsafgift til Apple.

Denne gang begrunder Apple ifølge Reuters også beslutningen med selskabets tidligere brud på selskabets udvikler-aftale.

“I lyset af Epics tidligere og nuværende adfærd, har Apple at udøve sin ret til at lukke Epic Games' konto,” lyder det ifølge Reuters fra Apple.

Bøjer sig for EU-krav

Apples åbning for alternative App Store er dog ikke helt frivillig, men resultatet at pres et massivt pres fra EU, der sidste år vedtog Digital Markets Act, som netop er trådt i kraft.

Den nye lovgivning betyder, at der bliver stillet en række nye krav om, at de it-giganter som vogter over de mest betydningsfulde og centrale digitale platforme, som eksempelvis Apple, bliver pålagt en række krav, der skal sikre, at deres konkurrenter får fair konkurrence vilkår.

Epic Games påråber sig således også kravene i Digital Markets Act i forbindelse med Apples annullering af selskabets udviklerkonto.

"Dette er en alvorlig overtrædelse af Digital Markets Act og viser, at Apple ikke har til hensigt at tillade ægte konkurrence på iOS-enheder," lyder det ifølge Reuters fra Epic Games.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S