Peter Warnøe forlader stormomsuste Nordic Eye

It-værksætteren Peter Warnøe forlader sin kapitalfond Nordic Eye: "Jeg har brug for en time-out," lyder det fra stifteren, mens sager om oppumpede værdier hænger som en skygge over Peter Warnøe.

Artikel top billede

It-værksætteren Peter Warnøe trækker sig fra kapitalfonden Nordic Eye som både ansat og investor.

Det skriver Berlingske.

Peter Warnøe var med til at grundlægge kapitalfonden i 2016, og tilbagetrækningen sker kort efter, at Nordic Eyes ellers mest succesfulde investering - kroatiske Bellabeat, der sælger fitnessarmbåndsure til kvinder - nedskrev sin værdi fra svimlende 26 milliarder kroner til otte milliarder.

Mandag skrev mediet, at Peter Warnøe lokkede investorer med en firdobling af sin investering på få måneder gennem salg af såkaldte secondaries, som altså viser sig at være en overdrivelse.

"Baggrunden for min beslutning er, at jeg har brug for en time-out. Jeg gik allerede på nedsat tid for nogle måneder siden. Måske bliver min pause kort, men den er ikke desto vigtig for mig selv. Jeg blev 60 for nylig, jeg har været fokuseret på Nordic Eye i en del år og har brug for nu lige at samle mine tanker omkring mine næste mange forhåbentligt spændende erhvervskapitler," skriver han selv på Facebook om sin exit.

Han skriver endvidere i opslaget:

"Nordic Eye er de seneste år vokset betydeligt, og vi har nu mere end 400 investorer i otte aktive fonde, mere end EUR 406m i værdier under forvaltning, 27 porteføljeselskaber og en række medarbejdere fordelt på lokationer i flere lande. Det indtryk får man måske ikke, når man læser Berlingskes mange kritiske og efter min opfattelse også meget biased artikler, men faktum er, at det går godt for Nordic Eye."

Peter Warnøe stiftede Nordic Eye sammen med Lars Tvede i 2016, men efter beskyldninger om svindel og politianmedelser, så indgik de to parter forlig, og Lars Tvede forlod fonden.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teknikere med flair for elektronik til PET's indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job