Billigste tilbud kom fra Edora og NNIT - men den nuværende leverandør Twoday fik alligevel ordren

Edora og NNIT var med i opløbet om kæmpeordren som systemforvalter for Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, som Twoday vandt - men den højeste pris.

Artikel top billede

(Foto: Twoday/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se priserne, som NNIT, Edora og Twoday bød ind med på opgaven som systemforvalter.
  • Se hvorfor Twoday - der er leverandør i dag - vandt opgaven trods højeste pris.
675
3:30 min
Edora og NNIT var med i opløbet om at lande kæmpeordren som systemforvalter for Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering.

Og selv om både Edora og NNIT bød ind med lavere priser, vandt Twoday ordren med et tilbud på 158 millioner kroner.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub