Bog: Erindringer fra en af verdens mest krøllede hjerner

Forest M. Mims opfandt en raketstyringsenhed som 13-årig og udviklede blandt andet laserteknologier. Hans erindringer er fyldt med farlige eksperimenter, for Mims er en glad amatør.

Artikel top billede

Vil du være forsker, så forsk.

Så enkel lyder livsfilosofien for Forest M. Mims.

Opfinderen har ingen fine titler på cv’et, men nåede alligevel det akademiske olympen. Vejen derop er beskrevet i mesterhjernens erindringer ”Maverick Scientist: My Adventures as an Amateur Scientist”.

Mims blev født i 1944. Fra tidlig alder skulle alt undersøges og skilles ad, ofte gennem ret så farefulde eksperimenter. Mims er ikke en sindig tænker eller laboratorierotte, men en praktiker.

Blot 13 år gammel opfandt Forest M. Mims en slags radiostyring af raketter.

I 1960 byggede han en analog computer, som oversatte russisk til engelsk. Enheden blev købt af Smithsonian Institution og udstillet som klasseeksempel på en hjemmesnedkereret hobby-computer.

Mims blinde oldefar inspirerede den unge Ole Opfinder til at bygge et hjælpemiddel til blinde, der anvendte datidens nyeste teknik: Infrarøde dioder. Pulslys fra dioderne ramte overflader, og returlyset blev konverteret en lyd, som steg i styrke, når afstanden til en overflade blev mindre.

USA’s Air Force Weapons Lab ville gerne have fingre i det unge geni, men først skulle Mims have de rigtige stempler i papirerne, da han hverken opfyldte militærets faglige eller sikkerhedsmæssige krav.

Under Vietnam-krigen blev han fløjet til Saigon for at teste sit raketstyringssystem.

Mims var med til at grundlægge MITS, Inc., producent af den første kommercielle pc (med succes) og skrev et hav af hobbybøger om elektronik.

Bøgerne er solgt i over syv millioner eksemplarer. Naturligvis, fristes man til at skrive, har Mims også fungeret som rådgiver for NASA.

Magasinet Discover hylder Mims som en af “50 Best Brains of Science,” men den imponerende karriere havde næppe fået lift-off uden Mims krøllede hjerne og insisteren på selv at udforske, undersøge og bygge. Akademiske grader eller ej.

Titel: Maverick Scientist: My Adventures as an Amateur Scientist

Forfatter: Forest M. Mims

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks