Bog: Erindringer fra en af verdens mest krøllede hjerner

Forest M. Mims opfandt en raketstyringsenhed som 13-årig og udviklede blandt andet laserteknologier. Hans erindringer er fyldt med farlige eksperimenter, for Mims er en glad amatør.

Artikel top billede

Vil du være forsker, så forsk.

Så enkel lyder livsfilosofien for Forest M. Mims.

Opfinderen har ingen fine titler på cv’et, men nåede alligevel det akademiske olympen. Vejen derop er beskrevet i mesterhjernens erindringer ”Maverick Scientist: My Adventures as an Amateur Scientist”.

Mims blev født i 1944. Fra tidlig alder skulle alt undersøges og skilles ad, ofte gennem ret så farefulde eksperimenter. Mims er ikke en sindig tænker eller laboratorierotte, men en praktiker.

Blot 13 år gammel opfandt Forest M. Mims en slags radiostyring af raketter.

I 1960 byggede han en analog computer, som oversatte russisk til engelsk. Enheden blev købt af Smithsonian Institution og udstillet som klasseeksempel på en hjemmesnedkereret hobby-computer.

Mims blinde oldefar inspirerede den unge Ole Opfinder til at bygge et hjælpemiddel til blinde, der anvendte datidens nyeste teknik: Infrarøde dioder. Pulslys fra dioderne ramte overflader, og returlyset blev konverteret en lyd, som steg i styrke, når afstanden til en overflade blev mindre.

USA’s Air Force Weapons Lab ville gerne have fingre i det unge geni, men først skulle Mims have de rigtige stempler i papirerne, da han hverken opfyldte militærets faglige eller sikkerhedsmæssige krav.

Under Vietnam-krigen blev han fløjet til Saigon for at teste sit raketstyringssystem.

Mims var med til at grundlægge MITS, Inc., producent af den første kommercielle pc (med succes) og skrev et hav af hobbybøger om elektronik.

Bøgerne er solgt i over syv millioner eksemplarer. Naturligvis, fristes man til at skrive, har Mims også fungeret som rådgiver for NASA.

Magasinet Discover hylder Mims som en af “50 Best Brains of Science,” men den imponerende karriere havde næppe fået lift-off uden Mims krøllede hjerne og insisteren på selv at udforske, undersøge og bygge. Akademiske grader eller ej.

Titel: Maverick Scientist: My Adventures as an Amateur Scientist

Forfatter: Forest M. Mims

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S