Bog: Erindringer fra en af verdens mest krøllede hjerner

Forest M. Mims opfandt en raketstyringsenhed som 13-årig og udviklede blandt andet laserteknologier. Hans erindringer er fyldt med farlige eksperimenter, for Mims er en glad amatør.

Artikel top billede

Vil du være forsker, så forsk.

Så enkel lyder livsfilosofien for Forest M. Mims.

Opfinderen har ingen fine titler på cv’et, men nåede alligevel det akademiske olympen. Vejen derop er beskrevet i mesterhjernens erindringer ”Maverick Scientist: My Adventures as an Amateur Scientist”.

Mims blev født i 1944. Fra tidlig alder skulle alt undersøges og skilles ad, ofte gennem ret så farefulde eksperimenter. Mims er ikke en sindig tænker eller laboratorierotte, men en praktiker.

Blot 13 år gammel opfandt Forest M. Mims en slags radiostyring af raketter.

I 1960 byggede han en analog computer, som oversatte russisk til engelsk. Enheden blev købt af Smithsonian Institution og udstillet som klasseeksempel på en hjemmesnedkereret hobby-computer.

Mims blinde oldefar inspirerede den unge Ole Opfinder til at bygge et hjælpemiddel til blinde, der anvendte datidens nyeste teknik: Infrarøde dioder. Pulslys fra dioderne ramte overflader, og returlyset blev konverteret en lyd, som steg i styrke, når afstanden til en overflade blev mindre.

USA’s Air Force Weapons Lab ville gerne have fingre i det unge geni, men først skulle Mims have de rigtige stempler i papirerne, da han hverken opfyldte militærets faglige eller sikkerhedsmæssige krav.

Under Vietnam-krigen blev han fløjet til Saigon for at teste sit raketstyringssystem.

Mims var med til at grundlægge MITS, Inc., producent af den første kommercielle pc (med succes) og skrev et hav af hobbybøger om elektronik.

Bøgerne er solgt i over syv millioner eksemplarer. Naturligvis, fristes man til at skrive, har Mims også fungeret som rådgiver for NASA.

Magasinet Discover hylder Mims som en af “50 Best Brains of Science,” men den imponerende karriere havde næppe fået lift-off uden Mims krøllede hjerne og insisteren på selv at udforske, undersøge og bygge. Akademiske grader eller ej.

Titel: Maverick Scientist: My Adventures as an Amateur Scientist

Forfatter: Forest M. Mims

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura