Har tjent millioner på opdagelsen af alvorlige problemer i Chrome og Android

Google har i 2023 udbetalt 70 millioner kroner til udviklere i 68 lande, som har fundet problemer i Googles systemer.

Artikel top billede

(Foto: Rubaitul Azad/Unsplash)

10 millioner dollar - eller hvad der svarer til omkring 70 millioner kroner.

Så meget har Google udbetalt i dusører til udviklere i hele verden, som har fundet problemer og bugs i Google it-systemer.

Pengene er gået til 632 udviklere i 68 lande, som er del af det, som Google kalder for sit ‘bug hunter community.’

Det er det næsthøjeste beløb, som Google nogensinde har udbetalt i dusører på et år - kun overgået af 2022, hvor Google sendte 12 millioner dollar i dusørjægernes retning.

Selskabet udbetaler dusører i meget forskellig størrelse, som bliver fordelt efter de opdagede problemers størrelse, omfang og sværhedsgrad.

Den højeste enkeltstående dusør, som blev udbetalt i 2023, var på 113.337 dollar. Det svarer til knap 790.000 kroner.

Google meddeler, at mere end 3,4 millioner dollar er gået til dusørjægere, som har opdaget problemer og bugs i Android.

2,1 millioner dollar er gået til jægere, som har fundet bugs og problemer i Chrme-browseren, hvor opdagelsen af i alt 359 bugs blev honoreret i 2023.

Der er desuden blevet indrapporteret 35 bugs i Google nye AI-løsninger.

Det er dog ikke alle penge, der er blevet brugt.

Eksempelvis meddeler Google, at den nye mulighed for at få udbetalt tre-dobbelt dusør for opdagelsen af første ‘full chain exploit’ i Chrome, ikke er blevet udnyttet, da ingen udviklere har fundet frem til en sådan exploit.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job