Har tjent millioner på opdagelsen af alvorlige problemer i Chrome og Android

Google har i 2023 udbetalt 70 millioner kroner til udviklere i 68 lande, som har fundet problemer i Googles systemer.

Artikel top billede

(Foto: Rubaitul Azad/Unsplash)

10 millioner dollar - eller hvad der svarer til omkring 70 millioner kroner.

Så meget har Google udbetalt i dusører til udviklere i hele verden, som har fundet problemer og bugs i Google it-systemer.

Pengene er gået til 632 udviklere i 68 lande, som er del af det, som Google kalder for sit ‘bug hunter community.’

Det er det næsthøjeste beløb, som Google nogensinde har udbetalt i dusører på et år - kun overgået af 2022, hvor Google sendte 12 millioner dollar i dusørjægernes retning.

Selskabet udbetaler dusører i meget forskellig størrelse, som bliver fordelt efter de opdagede problemers størrelse, omfang og sværhedsgrad.

Den højeste enkeltstående dusør, som blev udbetalt i 2023, var på 113.337 dollar. Det svarer til knap 790.000 kroner.

Google meddeler, at mere end 3,4 millioner dollar er gået til dusørjægere, som har opdaget problemer og bugs i Android.

2,1 millioner dollar er gået til jægere, som har fundet bugs og problemer i Chrme-browseren, hvor opdagelsen af i alt 359 bugs blev honoreret i 2023.

Der er desuden blevet indrapporteret 35 bugs i Google nye AI-løsninger.

Det er dog ikke alle penge, der er blevet brugt.

Eksempelvis meddeler Google, at den nye mulighed for at få udbetalt tre-dobbelt dusør for opdagelsen af første ‘full chain exploit’ i Chrome, ikke er blevet udnyttet, da ingen udviklere har fundet frem til en sådan exploit.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS