Har tjent millioner på opdagelsen af alvorlige problemer i Chrome og Android

Google har i 2023 udbetalt 70 millioner kroner til udviklere i 68 lande, som har fundet problemer i Googles systemer.

Artikel top billede

(Foto: Rubaitul Azad/Unsplash)

10 millioner dollar - eller hvad der svarer til omkring 70 millioner kroner.

Så meget har Google udbetalt i dusører til udviklere i hele verden, som har fundet problemer og bugs i Google it-systemer.

Pengene er gået til 632 udviklere i 68 lande, som er del af det, som Google kalder for sit ‘bug hunter community.’

Det er det næsthøjeste beløb, som Google nogensinde har udbetalt i dusører på et år - kun overgået af 2022, hvor Google sendte 12 millioner dollar i dusørjægernes retning.

Selskabet udbetaler dusører i meget forskellig størrelse, som bliver fordelt efter de opdagede problemers størrelse, omfang og sværhedsgrad.

Den højeste enkeltstående dusør, som blev udbetalt i 2023, var på 113.337 dollar. Det svarer til knap 790.000 kroner.

Google meddeler, at mere end 3,4 millioner dollar er gået til dusørjægere, som har opdaget problemer og bugs i Android.

2,1 millioner dollar er gået til jægere, som har fundet bugs og problemer i Chrme-browseren, hvor opdagelsen af i alt 359 bugs blev honoreret i 2023.

Der er desuden blevet indrapporteret 35 bugs i Google nye AI-løsninger.

Det er dog ikke alle penge, der er blevet brugt.

Eksempelvis meddeler Google, at den nye mulighed for at få udbetalt tre-dobbelt dusør for opdagelsen af første ‘full chain exploit’ i Chrome, ikke er blevet udnyttet, da ingen udviklere har fundet frem til en sådan exploit.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo