Har tjent millioner på opdagelsen af alvorlige problemer i Chrome og Android

Google har i 2023 udbetalt 70 millioner kroner til udviklere i 68 lande, som har fundet problemer i Googles systemer.

Artikel top billede

(Foto: Rubaitul Azad/Unsplash)

10 millioner dollar - eller hvad der svarer til omkring 70 millioner kroner.

Så meget har Google udbetalt i dusører til udviklere i hele verden, som har fundet problemer og bugs i Google it-systemer.

Pengene er gået til 632 udviklere i 68 lande, som er del af det, som Google kalder for sit ‘bug hunter community.’

Det er det næsthøjeste beløb, som Google nogensinde har udbetalt i dusører på et år - kun overgået af 2022, hvor Google sendte 12 millioner dollar i dusørjægernes retning.

Selskabet udbetaler dusører i meget forskellig størrelse, som bliver fordelt efter de opdagede problemers størrelse, omfang og sværhedsgrad.

Den højeste enkeltstående dusør, som blev udbetalt i 2023, var på 113.337 dollar. Det svarer til knap 790.000 kroner.

Google meddeler, at mere end 3,4 millioner dollar er gået til dusørjægere, som har opdaget problemer og bugs i Android.

2,1 millioner dollar er gået til jægere, som har fundet bugs og problemer i Chrme-browseren, hvor opdagelsen af i alt 359 bugs blev honoreret i 2023.

Der er desuden blevet indrapporteret 35 bugs i Google nye AI-løsninger.

Det er dog ikke alle penge, der er blevet brugt.

Eksempelvis meddeler Google, at den nye mulighed for at få udbetalt tre-dobbelt dusør for opdagelsen af første ‘full chain exploit’ i Chrome, ikke er blevet udnyttet, da ingen udviklere har fundet frem til en sådan exploit.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S