Amerikanske myndigheder er dødtrætte af Elon Musks forsøg på at forsinke Twitter-undersøgelse

Amerikansk finanstilsyn mener, at Elon Musk gør alt i sin magt for at forhale undersøgelse af hans opkøb af Twitter.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

De amerikanske tilsynsmyndigheder, der er i gang med at vurdere, om Elon Musk overtrådte føderal lovgivning i forbindelse med hans overtagelse af Twitter (nu X), er trætte af det, de kalder rigmandens forsøg på at trække sagen i langdrag.

Det fik onsdag USA's finanstilsyn, US Securities and Exchange Commission (SEC), til indgive en klage over Elon Musk, fordi han ifølge tilsynet forsøger at fordreje omfanget af undersøgelsen, SEC er i gang med.

Yderligere hævder tilsynet, at Musk bliver ved med at komme med "grundløse forfatningsmæssige indvendinger," når tilsynet forsøger at få ham til at vidne.

Det rapporterer The Verge.

Vil ikke vidne - og anklager SEC for chikane

Efterforskningen drejer sig om, hvorvidt Musk overtrådte den føderale lovgivning om værdipapirer i forbindelse med sit køb af aktier i Twitter i 2022.

SEC mener ikke, at Musk offentliggjorde rettidigt, at han i forvejen havde opbygget en minoritetsandel i Twitter på det tidspunkt, han valgte at byde på den sociale medieplatform.

Derfor stævnede SEC Musk i maj 2023 for at få ham til at afgive vidneudsagn på SEC's kontor i San Francisco, hvilket Musk indvilligede i at gøre. To dage før ombestemte Musk sig dog og fortalte SEC, at han alligevel ikke ville møde op.

Musk har allerede vidnet to gange, men det har altså været noget nær umuligt at få ham til at vidne i sagen en tredje gang.

Han har blandt andet beskyldt SEC for at chikanere ham, efter tilsynet lagde sag an mod ham, fordi han nægtede at vidne.

10. februar i år beordrede en føderal dommer Musk til at samarbejde med SEC i forbindelse med deres undersøgelse og fastslog samtidig, at hvis parterne ikke kunne blive enige om dato og sted for hvornår Musk skulle vidne, så ville en afgørelse blive truffet for dem.

Og det er altså dette vidnesbyrd, der endnu ikke er blevet afgivet, og som får SEC til at anklage Musk for bruge ufine tricks for at forhindre undersøgelsen.

Ifølge SEC har Musk "gjort alt, hvad han kan, for at forsinke afslutningen af denne sag. Musk klager nu over, at denne undersøgelse har været hængende for længe, men det var Musks forsinkelsestaktik, der har gjort et år til næsten to," lyder det blandt andet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect