Amerikanske myndigheder er dødtrætte af Elon Musks forsøg på at forsinke Twitter-undersøgelse

Amerikansk finanstilsyn mener, at Elon Musk gør alt i sin magt for at forhale undersøgelse af hans opkøb af Twitter.

Artikel top billede

(Foto: U.S. AIR FORCE ACADEMY)

De amerikanske tilsynsmyndigheder, der er i gang med at vurdere, om Elon Musk overtrådte føderal lovgivning i forbindelse med hans overtagelse af Twitter (nu X), er trætte af det, de kalder rigmandens forsøg på at trække sagen i langdrag.

Det fik onsdag USA's finanstilsyn, US Securities and Exchange Commission (SEC), til indgive en klage over Elon Musk, fordi han ifølge tilsynet forsøger at fordreje omfanget af undersøgelsen, SEC er i gang med.

Yderligere hævder tilsynet, at Musk bliver ved med at komme med "grundløse forfatningsmæssige indvendinger," når tilsynet forsøger at få ham til at vidne.

Det rapporterer The Verge.

Vil ikke vidne - og anklager SEC for chikane

Efterforskningen drejer sig om, hvorvidt Musk overtrådte den føderale lovgivning om værdipapirer i forbindelse med sit køb af aktier i Twitter i 2022.

SEC mener ikke, at Musk offentliggjorde rettidigt, at han i forvejen havde opbygget en minoritetsandel i Twitter på det tidspunkt, han valgte at byde på den sociale medieplatform.

Derfor stævnede SEC Musk i maj 2023 for at få ham til at afgive vidneudsagn på SEC's kontor i San Francisco, hvilket Musk indvilligede i at gøre. To dage før ombestemte Musk sig dog og fortalte SEC, at han alligevel ikke ville møde op.

Musk har allerede vidnet to gange, men det har altså været noget nær umuligt at få ham til at vidne i sagen en tredje gang.

Han har blandt andet beskyldt SEC for at chikanere ham, efter tilsynet lagde sag an mod ham, fordi han nægtede at vidne.

10. februar i år beordrede en føderal dommer Musk til at samarbejde med SEC i forbindelse med deres undersøgelse og fastslog samtidig, at hvis parterne ikke kunne blive enige om dato og sted for hvornår Musk skulle vidne, så ville en afgørelse blive truffet for dem.

Og det er altså dette vidnesbyrd, der endnu ikke er blevet afgivet, og som får SEC til at anklage Musk for bruge ufine tricks for at forhindre undersøgelsen.

Ifølge SEC har Musk "gjort alt, hvad han kan, for at forsinke afslutningen af denne sag. Musk klager nu over, at denne undersøgelse har været hængende for længe, men det var Musks forsinkelsestaktik, der har gjort et år til næsten to," lyder det blandt andet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job