Apple overvejer at indbygge Googles Gemini-AI i iPhone

Apple overvejer fremtidig model, hvor Googles AI, Gemini, skal indbygges i iPhone.

Artikel top billede

Apple overvejer at indbygge Googles nye AI, Gemini, i iPhone.

Ifølge Bloomberg vil det i givet fald blive en aftale, der vil kunne få stor indflydelse på hele AI-industrien alene i kraft af sin størrelse.

Ifølge Bloomberg er der for tiden aktive forhandlinger mellem parterne.

Det er ikke klart hvor meget eller hvad Gemini i givet fald skal stå for.

Bloomberg skriver, at der forhandles om at ‘lade Gemini drive nogle af de nye features, der er på vej til iPhone-softwaren i år.’

Apple har angiveligt også drøftet mulighederne med OpenAI om at lade OpenAI’s AI få plads i iPhone.

Apple forventer at kunne lancere en række hjemmelavede AI-drevne funktioner som en del af den kommende opgradering til iPhone iOS 18.

Hertil søger selskabet ifølge Bloomberg en partner, der stå for de generative AI-features - inklusive mulighederne for at skabe billeder eller skrive tekster baseret på simple prompts fra brugeren.

Bloomberg skriver, at Apple og Google ikke har nået nogen form for aftale endnu, og at det ikke er sandsynligt, at det vil ske inden juni, hvor Apple traditionen tro afvikler sin store udviklerkonference, WDC.

Google har fornylig indledt et lignende samarbejde med Samsung, der er verdens største leverandør af Android-telefoner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse