Microsoft: Google har en konkurrencemæssig fordel i AI-kapløbet

Googles data gør, at virksomheden har en konkurrencemæssig fordel, mener Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Sam Torres/Unsplash)

Google en fordel i kampen om at vinde AI-kapløbet.

Det mener konkurrenten Microsoft i hvert fald.

De to selskaber er lige nu i en hård kamp på AI-fronten, hvor Google satser hårdt på Gemini, mens Microsoft udrullet Copilots i ét væk.

Men faktisk mener Microsoft, at Googles store mængde af relevante data og søgemaskinegigantens AI-optimerede chips.

Det meddeler Microsoft i et svar til EU’s konkurrencemyndigheder som led i en undersøgelse af Microsofts investering i OpenAI, skriver Reuters.

"I dag er kun én virksomhed - Google - vertikalt integreret på en måde, der giver den styrke og uafhængighed på hvert AI-lag fra chips til en blomstrende mobil app-butik. Alle andre må stole på partnerskaber for at innovere og konkurrere," meddeler Microsoft i sin rapport til Kommissionen.

Microsoft meddeler, at Google er selvforsynende på halvledere inden for AI, og at data fra Google Search Index og YouTube giver Google flere fordele over Microsoft.

"YouTube leverer et enestående sæt af videoindhold; det er vært for anslået 14 milliarder videoer. Google har adgang til sådant indhold; men andre AI-udviklere gør ikke," meddeler Microsoft.

Stemmeassistenter som Googles Google Assistant og Apples Siri giver ligeledes konkurrencefordele, lyder det.

"De er godt positionerede til at udvikle og udnytte deres respektive eksisterende stemmeassistenter til lederstillinger inden for generativ AI. Nye deltagere og konkurrenter fra Google og Apple vil ikke nyde de samme fordele," står der i Microsofts svar til kommissionen.

Google svarer dog overfor Reuters igen på tiltalen og langer ud efter Microsofts åbenhed og licenspolitik.

"Vi håber, at kommissionens undersøgelse vil kaste lys over virksomheder, der ikke tilbyder samme åbenheden som Google Cloud samt har en lang historie med fastlåste kunder – og som bringer den samme tilgang til AI-tjenester," lyder det i en medlign fra søgemaskinegiganten til mediet.

Microsoft har længe været under beskydning fra andre cloud-leverandører for at have licenser, der gør det svært for kunder at skifte cloudleverandør. Både Microsoft og Google har fjernet exit-gebyret på henholdsvis Azure og Google Cloud.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job