Microsoft: Google har en konkurrencemæssig fordel i AI-kapløbet

Googles data gør, at virksomheden har en konkurrencemæssig fordel, mener Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Sam Torres/Unsplash)

Google en fordel i kampen om at vinde AI-kapløbet.

Det mener konkurrenten Microsoft i hvert fald.

De to selskaber er lige nu i en hård kamp på AI-fronten, hvor Google satser hårdt på Gemini, mens Microsoft udrullet Copilots i ét væk.

Men faktisk mener Microsoft, at Googles store mængde af relevante data og søgemaskinegigantens AI-optimerede chips.

Det meddeler Microsoft i et svar til EU’s konkurrencemyndigheder som led i en undersøgelse af Microsofts investering i OpenAI, skriver Reuters.

"I dag er kun én virksomhed - Google - vertikalt integreret på en måde, der giver den styrke og uafhængighed på hvert AI-lag fra chips til en blomstrende mobil app-butik. Alle andre må stole på partnerskaber for at innovere og konkurrere," meddeler Microsoft i sin rapport til Kommissionen.

Microsoft meddeler, at Google er selvforsynende på halvledere inden for AI, og at data fra Google Search Index og YouTube giver Google flere fordele over Microsoft.

"YouTube leverer et enestående sæt af videoindhold; det er vært for anslået 14 milliarder videoer. Google har adgang til sådant indhold; men andre AI-udviklere gør ikke," meddeler Microsoft.

Stemmeassistenter som Googles Google Assistant og Apples Siri giver ligeledes konkurrencefordele, lyder det.

"De er godt positionerede til at udvikle og udnytte deres respektive eksisterende stemmeassistenter til lederstillinger inden for generativ AI. Nye deltagere og konkurrenter fra Google og Apple vil ikke nyde de samme fordele," står der i Microsofts svar til kommissionen.

Google svarer dog overfor Reuters igen på tiltalen og langer ud efter Microsofts åbenhed og licenspolitik.

"Vi håber, at kommissionens undersøgelse vil kaste lys over virksomheder, der ikke tilbyder samme åbenheden som Google Cloud samt har en lang historie med fastlåste kunder – og som bringer den samme tilgang til AI-tjenester," lyder det i en medlign fra søgemaskinegiganten til mediet.

Microsoft har længe været under beskydning fra andre cloud-leverandører for at have licenser, der gør det svært for kunder at skifte cloudleverandør. Både Microsoft og Google har fjernet exit-gebyret på henholdsvis Azure og Google Cloud.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job