Rekordhøj søgning til it-uddannelserne … men der mangler plads

Næsten hver tiende ansøgning om optagelse på en videregående uddannelse gælder en it-uddannelse, og det er ny rekord. Desværre er der nok ikke plads til dem alle, selv om virksomhederne desperat mangler deres arbejdskraft. Og så har kvinderne åbenbart mistet lysten til it.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Ansøgningerne til it-uddannelser er vokset hele 10 procent sammenlignet med sidste år. Dermed har der aldrig været flere, der vil ind på it-uddannelserne via kvote 2.

I år har i alt 54.279 ansøgere søgt om optagelse på en videregående uddannelse, hvoraf 5.187 er søgt ind på en it-uddannelse.

Men det er langt fra sikkert, at det øgede antal ansøgere også vil udmønte sig i et øget antal studerende. Sidste år oplevede 1.732 kvalificerede ansøgere at blive afvist på grund af pladsmangel på it-uddannelserne.

Det hænger ifølge IT-Branchen ikke ret godt sammen med at 46,8 procent af danske it-virksomheder helt måtte opgive at besætte ledige stillinger, fordi der simpelthen ikke var ansøgere til dem. 71,4 procent af virksomhederne siger, at manglen af de rette it-kompetencer er den største hindring for vækst.

”Vi står over for et paradoks, hvor en tårnhøj interesse for it-uddannelser og et kritisk behov for it-kompetencer fra erhvervslivet kolliderer frontalt med et uddannelsessystem, der ikke har mulighed for at oprette nye studiepladser. Politikerne skal afsætte penge til flere studiepladser der, hvor der er ansøgere nok, så unge får muligheden for at forfølge en karriere, og dansk erhvervsliv får de medarbejdere, de så hårdt higer efter,” siger Mette Lundberg, direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen.

Færre kvinder

Andelen af kvindelige ansøgere til it-uddannelser er efter flere års fremgang faldet i 2024. I 2023 var andelen 31,9 procent, mens den i 2024 er faldet til 29,8 procent.

Det på trods af, at it-uddannelserne de seneste år har intensiveret indsatsen for at tiltrække flere studerende.

IT-Universitetet er et godt eksempel, som i år kan rapportere om en stigning på 19 procent i antallet af ansøgere gennem kvote 2, og som i høj grad er lykkedes med at øge diversiteten.
”Den faldende andel af kvinder, som søger ind på it-uddannelser, er et klart alarmsignal. Indsatsen for at øge interessen for it-uddannelser bærer frugt, men vi har stadig en kæmpe udfordring med at forbedre især kønsdiversiteten blandt de studerende,” fortæller Mette Lundberg.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Azure System Specialist – Team Lead

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS