Rekordhøj søgning til it-uddannelserne … men der mangler plads

Næsten hver tiende ansøgning om optagelse på en videregående uddannelse gælder en it-uddannelse, og det er ny rekord. Desværre er der nok ikke plads til dem alle, selv om virksomhederne desperat mangler deres arbejdskraft. Og så har kvinderne åbenbart mistet lysten til it.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Ansøgningerne til it-uddannelser er vokset hele 10 procent sammenlignet med sidste år. Dermed har der aldrig været flere, der vil ind på it-uddannelserne via kvote 2.

I år har i alt 54.279 ansøgere søgt om optagelse på en videregående uddannelse, hvoraf 5.187 er søgt ind på en it-uddannelse.

Men det er langt fra sikkert, at det øgede antal ansøgere også vil udmønte sig i et øget antal studerende. Sidste år oplevede 1.732 kvalificerede ansøgere at blive afvist på grund af pladsmangel på it-uddannelserne.

Det hænger ifølge IT-Branchen ikke ret godt sammen med at 46,8 procent af danske it-virksomheder helt måtte opgive at besætte ledige stillinger, fordi der simpelthen ikke var ansøgere til dem. 71,4 procent af virksomhederne siger, at manglen af de rette it-kompetencer er den største hindring for vækst.

”Vi står over for et paradoks, hvor en tårnhøj interesse for it-uddannelser og et kritisk behov for it-kompetencer fra erhvervslivet kolliderer frontalt med et uddannelsessystem, der ikke har mulighed for at oprette nye studiepladser. Politikerne skal afsætte penge til flere studiepladser der, hvor der er ansøgere nok, så unge får muligheden for at forfølge en karriere, og dansk erhvervsliv får de medarbejdere, de så hårdt higer efter,” siger Mette Lundberg, direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen.

Færre kvinder

Andelen af kvindelige ansøgere til it-uddannelser er efter flere års fremgang faldet i 2024. I 2023 var andelen 31,9 procent, mens den i 2024 er faldet til 29,8 procent.

Det på trods af, at it-uddannelserne de seneste år har intensiveret indsatsen for at tiltrække flere studerende.

IT-Universitetet er et godt eksempel, som i år kan rapportere om en stigning på 19 procent i antallet af ansøgere gennem kvote 2, og som i høj grad er lykkedes med at øge diversiteten.
”Den faldende andel af kvinder, som søger ind på it-uddannelser, er et klart alarmsignal. Indsatsen for at øge interessen for it-uddannelser bærer frugt, men vi har stadig en kæmpe udfordring med at forbedre især kønsdiversiteten blandt de studerende,” fortæller Mette Lundberg.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,