Million-bevilling skal mobilisere unge til at kaste sig over cybersikkerhed: Hver tredje skal være kvinde

Industriens Fond udvider projektet cyberskills med million-bevilling. 40.000 cybertalenter skal snuse til mulighederne i cybersikkerhed - og mindst 35 procent skal være kvinder.

Artikel top billede

Malene Stidsen har været tovholder på Industriens Fonds cyberprogram siden 2018, som blandt andet er medarrangører af cyberlandsholdet (Foto: PR)

Endnu flere unge skal allerede på de videregående uddannelser snuse til karrieremulighederne i cybersikkerhed.

Derfor har Industriens Fond udvidet sin bevilling med 9,5 millioner kroner til projektet Cyberskills, der nu omdannes til Cyberskills Career, skriver fonden i en pressemeddelelse.

“Cyberskills har vist solide resultater - især når det kommer til mobilisering af unge. Det skal vi bygge videre på, så vi sikrer et digitalt værn, der kan hamle op med den stigende cybertrussel og samtidig styrke konkurrenceevnen i danske virksomheder. Der er ingen tvivl om, at efterspørgslen på de her eksperter kun bliver større,” udtaler Malene Stidsen, programchef for Cybersikkerhed i Industriens Fond.

Posen med penge skal skalere projektet, der blev søsat i 2020.

Den nye bevilling fokuserer i højere grad på at få flere kvinder ombord - mindst 35 procent af projektets deltagere skal være kvinder, lyder det i pressemeddelelsen.

Bag projektet står Aalborg Universitet, Happy42 samt Talentfulde Unge Øst.

Cybersikkerheds-fyrtårnet Jens Myrup Pedersen, professor på Aalborg Universitet, glæder sig over projektets målsætning om, at 35 procent af projektets deltagere skal være kvinder.

"Cybersikkerhed er komplekst – det er et område i konstant udvikling, og derfor er det en klar fordel, hvis flere med forskellig baggrund og tilgang vil udforske og blive eksperter på området. Derfor vil styrket diversitet være en ny og integreret del af projektet."

Projektet har derudover også som ambition, at 40.000 unge på en eller anden skal måde deltage for eksempel ved at tage gratis moduler om hackingens-ABC, som unge kan tage som kvalifikation til det danske cybermesterskab.

Foruden førnævnte partnere deltager alle landets universiteter, som skal sikre lokale miljøer, hvorfra virksomheder lettere kan rekruttere nye medarbejdere.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S