Million-bevilling skal mobilisere unge til at kaste sig over cybersikkerhed: Hver tredje skal være kvinde

Industriens Fond udvider projektet cyberskills med million-bevilling. 40.000 cybertalenter skal snuse til mulighederne i cybersikkerhed - og mindst 35 procent skal være kvinder.

Artikel top billede

Malene Stidsen har været tovholder på Industriens Fonds cyberprogram siden 2018, som blandt andet er medarrangører af cyberlandsholdet (Foto: PR)

Endnu flere unge skal allerede på de videregående uddannelser snuse til karrieremulighederne i cybersikkerhed.

Derfor har Industriens Fond udvidet sin bevilling med 9,5 millioner kroner til projektet Cyberskills, der nu omdannes til Cyberskills Career, skriver fonden i en pressemeddelelse.

“Cyberskills har vist solide resultater - især når det kommer til mobilisering af unge. Det skal vi bygge videre på, så vi sikrer et digitalt værn, der kan hamle op med den stigende cybertrussel og samtidig styrke konkurrenceevnen i danske virksomheder. Der er ingen tvivl om, at efterspørgslen på de her eksperter kun bliver større,” udtaler Malene Stidsen, programchef for Cybersikkerhed i Industriens Fond.

Posen med penge skal skalere projektet, der blev søsat i 2020.

Den nye bevilling fokuserer i højere grad på at få flere kvinder ombord - mindst 35 procent af projektets deltagere skal være kvinder, lyder det i pressemeddelelsen.

Bag projektet står Aalborg Universitet, Happy42 samt Talentfulde Unge Øst.

Cybersikkerheds-fyrtårnet Jens Myrup Pedersen, professor på Aalborg Universitet, glæder sig over projektets målsætning om, at 35 procent af projektets deltagere skal være kvinder.

"Cybersikkerhed er komplekst – det er et område i konstant udvikling, og derfor er det en klar fordel, hvis flere med forskellig baggrund og tilgang vil udforske og blive eksperter på området. Derfor vil styrket diversitet være en ny og integreret del af projektet."

Projektet har derudover også som ambition, at 40.000 unge på en eller anden skal måde deltage for eksempel ved at tage gratis moduler om hackingens-ABC, som unge kan tage som kvalifikation til det danske cybermesterskab.

Foruden førnævnte partnere deltager alle landets universiteter, som skal sikre lokale miljøer, hvorfra virksomheder lettere kan rekruttere nye medarbejdere.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub