Million-bevilling skal mobilisere unge til at kaste sig over cybersikkerhed: Hver tredje skal være kvinde

Industriens Fond udvider projektet cyberskills med million-bevilling. 40.000 cybertalenter skal snuse til mulighederne i cybersikkerhed - og mindst 35 procent skal være kvinder.

Artikel top billede

Malene Stidsen har været tovholder på Industriens Fonds cyberprogram siden 2018, som blandt andet er medarrangører af cyberlandsholdet (Foto: PR)

Endnu flere unge skal allerede på de videregående uddannelser snuse til karrieremulighederne i cybersikkerhed.

Derfor har Industriens Fond udvidet sin bevilling med 9,5 millioner kroner til projektet Cyberskills, der nu omdannes til Cyberskills Career, skriver fonden i en pressemeddelelse.

“Cyberskills har vist solide resultater - især når det kommer til mobilisering af unge. Det skal vi bygge videre på, så vi sikrer et digitalt værn, der kan hamle op med den stigende cybertrussel og samtidig styrke konkurrenceevnen i danske virksomheder. Der er ingen tvivl om, at efterspørgslen på de her eksperter kun bliver større,” udtaler Malene Stidsen, programchef for Cybersikkerhed i Industriens Fond.

Posen med penge skal skalere projektet, der blev søsat i 2020.

Den nye bevilling fokuserer i højere grad på at få flere kvinder ombord - mindst 35 procent af projektets deltagere skal være kvinder, lyder det i pressemeddelelsen.

Bag projektet står Aalborg Universitet, Happy42 samt Talentfulde Unge Øst.

Cybersikkerheds-fyrtårnet Jens Myrup Pedersen, professor på Aalborg Universitet, glæder sig over projektets målsætning om, at 35 procent af projektets deltagere skal være kvinder.

"Cybersikkerhed er komplekst – det er et område i konstant udvikling, og derfor er det en klar fordel, hvis flere med forskellig baggrund og tilgang vil udforske og blive eksperter på området. Derfor vil styrket diversitet være en ny og integreret del af projektet."

Projektet har derudover også som ambition, at 40.000 unge på en eller anden skal måde deltage for eksempel ved at tage gratis moduler om hackingens-ABC, som unge kan tage som kvalifikation til det danske cybermesterskab.

Foruden førnævnte partnere deltager alle landets universiteter, som skal sikre lokale miljøer, hvorfra virksomheder lettere kan rekruttere nye medarbejdere.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,