Million-bevilling skal mobilisere unge til at kaste sig over cybersikkerhed: Hver tredje skal være kvinde

Industriens Fond udvider projektet cyberskills med million-bevilling. 40.000 cybertalenter skal snuse til mulighederne i cybersikkerhed - og mindst 35 procent skal være kvinder.

Artikel top billede

Malene Stidsen har været tovholder på Industriens Fonds cyberprogram siden 2018, som blandt andet er medarrangører af cyberlandsholdet (Foto: PR)

Endnu flere unge skal allerede på de videregående uddannelser snuse til karrieremulighederne i cybersikkerhed.

Derfor har Industriens Fond udvidet sin bevilling med 9,5 millioner kroner til projektet Cyberskills, der nu omdannes til Cyberskills Career, skriver fonden i en pressemeddelelse.

“Cyberskills har vist solide resultater - især når det kommer til mobilisering af unge. Det skal vi bygge videre på, så vi sikrer et digitalt værn, der kan hamle op med den stigende cybertrussel og samtidig styrke konkurrenceevnen i danske virksomheder. Der er ingen tvivl om, at efterspørgslen på de her eksperter kun bliver større,” udtaler Malene Stidsen, programchef for Cybersikkerhed i Industriens Fond.

Posen med penge skal skalere projektet, der blev søsat i 2020.

Den nye bevilling fokuserer i højere grad på at få flere kvinder ombord - mindst 35 procent af projektets deltagere skal være kvinder, lyder det i pressemeddelelsen.

Bag projektet står Aalborg Universitet, Happy42 samt Talentfulde Unge Øst.

Cybersikkerheds-fyrtårnet Jens Myrup Pedersen, professor på Aalborg Universitet, glæder sig over projektets målsætning om, at 35 procent af projektets deltagere skal være kvinder.

"Cybersikkerhed er komplekst – det er et område i konstant udvikling, og derfor er det en klar fordel, hvis flere med forskellig baggrund og tilgang vil udforske og blive eksperter på området. Derfor vil styrket diversitet være en ny og integreret del af projektet."

Projektet har derudover også som ambition, at 40.000 unge på en eller anden skal måde deltage for eksempel ved at tage gratis moduler om hackingens-ABC, som unge kan tage som kvalifikation til det danske cybermesterskab.

Foruden førnævnte partnere deltager alle landets universiteter, som skal sikre lokale miljøer, hvorfra virksomheder lettere kan rekruttere nye medarbejdere.

Annonce

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse