Meta, Microsoft og X indtræder i korstog mod Apples tårnhøje gebyrer

Meta, Microsoft, X og Match slår ring om virksomheden bag spilsuccessen Fortnite, Epic Games, som kritiserer Apple for at fortsætte sine gebyrer på trods af retsforbud: "Apples såkaldte compliance er humbug"

Artikel top billede

Selskabet bag spilsuccesen Fortnite, Epic Games, får nu opbakning fra flere techgiganter, der er enige i, at Apple fortsat forvrider konkurrencen med Appstore. (Foto: Vlad Gorshkov/Unsplash)

På trods af en tabt retssag om konkurrenceforvridning fortsætter Apple sine tårnhøje gebyrer på Appstore.

Det mener en voksende skare af verdens største techselskaber, som har overfor de amerikanske konkurrence-myndigheder påpeger, at Apple ikke efterlever dommen fra 2021.

Det skriver Reuters.

Sværdslaget mellem sværvægterne fik et foreløbigt punktum i september 2021, hvor et såkaldt retspåbud forlangte, at Apple gjorde det mere tydeligt for køberne på Appstore, at der findes andre betalingsmuligheder.

Epic Games' første omgang af sagsøgning fik på, at Apple tog et cut på op til 30 procent af købsprisen. Retten i Oakland, Californinen gav Epic Games umiddelbart medhold i anklagen, og påbød iPhone-producenten tydeligere at fremvise andre betalingsmuligheder.

De amerikanske konkurrence-myndigheder gav, som tidligere beskrevet Epic Games delvist medhold.

I sidste uge sagsøgte Fortnites ejere endnu en gang iPhone-producenten, fordi Epic Games mener, at Apples bestræbelser med at efterleve den tidligere afgørelse er for vattet.

"Apples mål er klart: at forhindre betalingsalternativer for at begrænse de suprakonkurrencedygtige gebyrer, det opkræver ved køb af digitale varer og tjenester. Apples såkaldte compliance er humbug," lød det fra Epic Games i forbindelse ifølge Reuters.

Det samme mener altså nu også Meta, Microsoft, X og Match, som står bag dating-platformene Tinder og Hinge.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S