Reddit-aktien buldrer i vejret efter børsnotering: Stiger 48 procent på første dag

Reddit buldrer ind på New York Stock Exchange.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Brett Jordan via Unsplash)

Det blev en forrygende børsnotering for den store sociale platform Reddit, som torsdag blev noteret på New York Stock Exchange.

Reddit havde op til noteringen udbudt aktierne til 34 dollar per styk, og aktiekursen buldrede i vejret straks, da der blev ringet med den berømte klokke hos NYSE.

Straks efter blev aktien solgt for 47 dollar, og da børsen lukkede, blev den solgt til kurs 50,44.

Reddit blev etableret i 2005 og har aldrig nogensinde tjent så meget som en krone. Selskabet har nemlig indkasseret det ene underskud efter andet hvert eneste år siden etablingen.

Til gengæld er brugerne strømmet til - ikke mindst i de senere år.

Ifølge Reuters understreger børsnoteringen, at markedet i den grad er sulten efter lovende selskaber - også selv om de aldrig har bevist, at de kan tjene penge.

Reddit regnes for at have en stor fremtid, da platformens betydelige mængder af brugerskabt data kan fungere som trænings-materiale for de generative AI’er, som kun kan fungere ordentligt, hvis de kan øve sig i at blive klogere.

Reddits COO, Jen Wong, siger til Reuters, at Reddit ‘i sin kerne er et vækstfirma.’

“Vores mål er at vækste brugere og community,” siger hun.

Reddit har i dag omkring 267 millioner aktive brugere om ugen, som indtil videre har postet omkring en milliard opslag.

Hertil kommer omkring 100.000 aktive såkaldte ‘subreddits,’ som er platformens online-fællesskaber med hver deres tema.

Platformen er et meget langt stykke hen ad vejen baseret på tusindvis af frivillige moderatorer, som hver især styrer et område af fællesskabet. De er iøvrigt blandt dem, der har fået lov til at købe aktier op til noteringen og som altså nu kan hive gevinsten hjem.

Til Finans fortæller kommunikationsrådgiver Benjamin Rud Elberth, at Reddit i mange tilfælge er blevet hjemsted for seriøse debatter.

"I de seneste 10 år er Reddit blevet hjemsted for dem, som ikke gad det politiske på Twitter, ikke gad hr. og fru hakkebøf på Facebook, og som ikke gad det selvophøjende på Linkedin. Folk finder sammen i diskussionsgrupper, hvor det handler om sagen, ikke om selfies og selviscenesættelse," siger han til avisen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S