Reddit-aktien buldrer i vejret efter børsnotering: Stiger 48 procent på første dag

Reddit buldrer ind på New York Stock Exchange.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Brett Jordan via Unsplash)

Det blev en forrygende børsnotering for den store sociale platform Reddit, som torsdag blev noteret på New York Stock Exchange.

Reddit havde op til noteringen udbudt aktierne til 34 dollar per styk, og aktiekursen buldrede i vejret straks, da der blev ringet med den berømte klokke hos NYSE.

Straks efter blev aktien solgt for 47 dollar, og da børsen lukkede, blev den solgt til kurs 50,44.

Reddit blev etableret i 2005 og har aldrig nogensinde tjent så meget som en krone. Selskabet har nemlig indkasseret det ene underskud efter andet hvert eneste år siden etablingen.

Til gengæld er brugerne strømmet til - ikke mindst i de senere år.

Ifølge Reuters understreger børsnoteringen, at markedet i den grad er sulten efter lovende selskaber - også selv om de aldrig har bevist, at de kan tjene penge.

Reddit regnes for at have en stor fremtid, da platformens betydelige mængder af brugerskabt data kan fungere som trænings-materiale for de generative AI’er, som kun kan fungere ordentligt, hvis de kan øve sig i at blive klogere.

Reddits COO, Jen Wong, siger til Reuters, at Reddit ‘i sin kerne er et vækstfirma.’

“Vores mål er at vækste brugere og community,” siger hun.

Reddit har i dag omkring 267 millioner aktive brugere om ugen, som indtil videre har postet omkring en milliard opslag.

Hertil kommer omkring 100.000 aktive såkaldte ‘subreddits,’ som er platformens online-fællesskaber med hver deres tema.

Platformen er et meget langt stykke hen ad vejen baseret på tusindvis af frivillige moderatorer, som hver især styrer et område af fællesskabet. De er iøvrigt blandt dem, der har fået lov til at købe aktier op til noteringen og som altså nu kan hive gevinsten hjem.

Til Finans fortæller kommunikationsrådgiver Benjamin Rud Elberth, at Reddit i mange tilfælge er blevet hjemsted for seriøse debatter.

"I de seneste 10 år er Reddit blevet hjemsted for dem, som ikke gad det politiske på Twitter, ikke gad hr. og fru hakkebøf på Facebook, og som ikke gad det selvophøjende på Linkedin. Folk finder sammen i diskussionsgrupper, hvor det handler om sagen, ikke om selfies og selviscenesættelse," siger han til avisen.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network