Ny bogføringslov får kunderne til at strømme mod e-conomic: Salget runder trekvart milliard kroner

Visma-ejede e-conomic flyver ud af 2023 godt hjulpet på vej af den nye bogføringslov. Men dette år er startet med stabilitetsproblemer, man ”gerne have været foruden,” siger CEO i e-conomic, Lars Engbork.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Visma klarer sig strålende gennem 2023
  • ...Men starter 2024 ud med problemer
477
2:30 min
Det kan være besværligt, uoverskueligt og ikke mindst tidskrævende at bogføre regnskaber - særligt hvis du er en mindre virksomhed, der ikke selv har regnskabsafdeling.

Og med den nye bogføringslov, der trådte kraft sidste år, er det ikke blevet mindre kompliceret, hvilket i den grad kan mærkes hos Visma-ejede e-conomic, der lever af at udvikle og drive regnskabssystemer.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S