Ny bogføringslov får kunderne til at strømme mod e-conomic: Salget runder trekvart milliard kroner

Visma-ejede e-conomic flyver ud af 2023 godt hjulpet på vej af den nye bogføringslov. Men dette år er startet med stabilitetsproblemer, man ”gerne have været foruden,” siger CEO i e-conomic, Lars Engbork.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Visma klarer sig strålende gennem 2023
  • ...Men starter 2024 ud med problemer
477
2:30 min
Det kan være besværligt, uoverskueligt og ikke mindst tidskrævende at bogføre regnskaber - særligt hvis du er en mindre virksomhed, der ikke selv har regnskabsafdeling.

Og med den nye bogføringslov, der trådte kraft sidste år, er det ikke blevet mindre kompliceret, hvilket i den grad kan mærkes hos Visma-ejede e-conomic, der lever af at udvikle og drive regnskabssystemer.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S