Denne guide skal gøre det lettere for offentlige ledere at håndtere digitaliseringen

Ny bog tager ledere i hånden og vejleder dem i den svære kunst at digitalisere processer i det offentlige – uden at fare vild eller køre i grøften.

Artikel top billede

"Ledelse i den digitale jungle" af Per Eeg har til formål at fungere som en guide for offentlige ledere, der alt for ofte overlades til sig selv, når et eller andet skal digitaliseres.

Og det skal det jo ofte.

Samtidig er konsekvenserne af manglende omhu, utilstrækkelig eller forkert planlægning og konstant politisk indblanding tydelige for enhver.

Man kan jo for eksempel – som forfatteren også selv gør – blot sende en tanke til de talrige og ofte eklatante it-fiaskoer i Skat.

Her tilbyder bogen en pragmatisk tilgang til at forstå og implementere digitalisering i offentlige institutioner.

Men den er ikke kun en teoretisk fremstilling.

Tværtimod rummer den talrige praktiske eksempler, der illustrerer, hvordan digitalisering kan transformere offentlige tjenester – og gerne til det bedre, selv om det modsatte jo beklageligvis også kan være tilfældet.

Ved at fokusere på de udfordringer og muligheder, som digitaliseringen indebærer, lægger Eeg vægt på behovet for en dybdegående forståelse af teknologiens potentiale og dens implementering i praksis.

Han fremhæver for eksempel vigtigheden af lederens rolle i denne proces, herunder udviklingen af nødvendige digitale kompetencer og en kultur, der fremmer innovation og tilpasning til forandring.

Bogen er struktureret, så den skridt for skridt guider læseren gennem de forskellige aspekter af digital ledelse, lige fra at identificere ledelsesbarrierer til at udnytte tekniske muligheder.

"Ledelse i den digitale jungle" kan være et nyttigt værktøj, der udstyrer offentlige ledere med redskaber, som gør det lettere og mere overskueligt at gennemføre digitale transformationsprojekter.

Blandt andet understreger den, at succesfuld digitalisering ikke kun handler om teknologi, men også om mennesker, processer og kultur.

Hvilket ganske vist er en gammelkendt sandhed blandt dem, der har beskæftiget sig længe med emnet, men derfor kan man jo godt have tendens til at glemme det alligevel.

Titel: Ledelse i den digitale jungle – en håndbog i digitalisering for offentlige ledere

Forfatter: Per Eeg

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland