Denne guide skal gøre det lettere for offentlige ledere at håndtere digitaliseringen

Ny bog tager ledere i hånden og vejleder dem i den svære kunst at digitalisere processer i det offentlige – uden at fare vild eller køre i grøften.

Artikel top billede

"Ledelse i den digitale jungle" af Per Eeg har til formål at fungere som en guide for offentlige ledere, der alt for ofte overlades til sig selv, når et eller andet skal digitaliseres.

Og det skal det jo ofte.

Samtidig er konsekvenserne af manglende omhu, utilstrækkelig eller forkert planlægning og konstant politisk indblanding tydelige for enhver.

Man kan jo for eksempel – som forfatteren også selv gør – blot sende en tanke til de talrige og ofte eklatante it-fiaskoer i Skat.

Her tilbyder bogen en pragmatisk tilgang til at forstå og implementere digitalisering i offentlige institutioner.

Men den er ikke kun en teoretisk fremstilling.

Tværtimod rummer den talrige praktiske eksempler, der illustrerer, hvordan digitalisering kan transformere offentlige tjenester – og gerne til det bedre, selv om det modsatte jo beklageligvis også kan være tilfældet.

Ved at fokusere på de udfordringer og muligheder, som digitaliseringen indebærer, lægger Eeg vægt på behovet for en dybdegående forståelse af teknologiens potentiale og dens implementering i praksis.

Han fremhæver for eksempel vigtigheden af lederens rolle i denne proces, herunder udviklingen af nødvendige digitale kompetencer og en kultur, der fremmer innovation og tilpasning til forandring.

Bogen er struktureret, så den skridt for skridt guider læseren gennem de forskellige aspekter af digital ledelse, lige fra at identificere ledelsesbarrierer til at udnytte tekniske muligheder.

"Ledelse i den digitale jungle" kan være et nyttigt værktøj, der udstyrer offentlige ledere med redskaber, som gør det lettere og mere overskueligt at gennemføre digitale transformationsprojekter.

Blandt andet understreger den, at succesfuld digitalisering ikke kun handler om teknologi, men også om mennesker, processer og kultur.

Hvilket ganske vist er en gammelkendt sandhed blandt dem, der har beskæftiget sig længe med emnet, men derfor kan man jo godt have tendens til at glemme det alligevel.

Titel: Ledelse i den digitale jungle – en håndbog i digitalisering for offentlige ledere

Forfatter: Per Eeg

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S