Denne guide skal gøre det lettere for offentlige ledere at håndtere digitaliseringen

Ny bog tager ledere i hånden og vejleder dem i den svære kunst at digitalisere processer i det offentlige – uden at fare vild eller køre i grøften.

Artikel top billede

"Ledelse i den digitale jungle" af Per Eeg har til formål at fungere som en guide for offentlige ledere, der alt for ofte overlades til sig selv, når et eller andet skal digitaliseres.

Og det skal det jo ofte.

Samtidig er konsekvenserne af manglende omhu, utilstrækkelig eller forkert planlægning og konstant politisk indblanding tydelige for enhver.

Man kan jo for eksempel – som forfatteren også selv gør – blot sende en tanke til de talrige og ofte eklatante it-fiaskoer i Skat.

Her tilbyder bogen en pragmatisk tilgang til at forstå og implementere digitalisering i offentlige institutioner.

Men den er ikke kun en teoretisk fremstilling.

Tværtimod rummer den talrige praktiske eksempler, der illustrerer, hvordan digitalisering kan transformere offentlige tjenester – og gerne til det bedre, selv om det modsatte jo beklageligvis også kan være tilfældet.

Ved at fokusere på de udfordringer og muligheder, som digitaliseringen indebærer, lægger Eeg vægt på behovet for en dybdegående forståelse af teknologiens potentiale og dens implementering i praksis.

Han fremhæver for eksempel vigtigheden af lederens rolle i denne proces, herunder udviklingen af nødvendige digitale kompetencer og en kultur, der fremmer innovation og tilpasning til forandring.

Bogen er struktureret, så den skridt for skridt guider læseren gennem de forskellige aspekter af digital ledelse, lige fra at identificere ledelsesbarrierer til at udnytte tekniske muligheder.

"Ledelse i den digitale jungle" kan være et nyttigt værktøj, der udstyrer offentlige ledere med redskaber, som gør det lettere og mere overskueligt at gennemføre digitale transformationsprojekter.

Blandt andet understreger den, at succesfuld digitalisering ikke kun handler om teknologi, men også om mennesker, processer og kultur.

Hvilket ganske vist er en gammelkendt sandhed blandt dem, der har beskæftiget sig længe med emnet, men derfor kan man jo godt have tendens til at glemme det alligevel.

Titel: Ledelse i den digitale jungle – en håndbog i digitalisering for offentlige ledere

Forfatter: Per Eeg

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S