Denne guide skal gøre det lettere for offentlige ledere at håndtere digitaliseringen

Ny bog tager ledere i hånden og vejleder dem i den svære kunst at digitalisere processer i det offentlige – uden at fare vild eller køre i grøften.

Artikel top billede

"Ledelse i den digitale jungle" af Per Eeg har til formål at fungere som en guide for offentlige ledere, der alt for ofte overlades til sig selv, når et eller andet skal digitaliseres.

Og det skal det jo ofte.

Samtidig er konsekvenserne af manglende omhu, utilstrækkelig eller forkert planlægning og konstant politisk indblanding tydelige for enhver.

Man kan jo for eksempel – som forfatteren også selv gør – blot sende en tanke til de talrige og ofte eklatante it-fiaskoer i Skat.

Her tilbyder bogen en pragmatisk tilgang til at forstå og implementere digitalisering i offentlige institutioner.

Men den er ikke kun en teoretisk fremstilling.

Tværtimod rummer den talrige praktiske eksempler, der illustrerer, hvordan digitalisering kan transformere offentlige tjenester – og gerne til det bedre, selv om det modsatte jo beklageligvis også kan være tilfældet.

Ved at fokusere på de udfordringer og muligheder, som digitaliseringen indebærer, lægger Eeg vægt på behovet for en dybdegående forståelse af teknologiens potentiale og dens implementering i praksis.

Han fremhæver for eksempel vigtigheden af lederens rolle i denne proces, herunder udviklingen af nødvendige digitale kompetencer og en kultur, der fremmer innovation og tilpasning til forandring.

Bogen er struktureret, så den skridt for skridt guider læseren gennem de forskellige aspekter af digital ledelse, lige fra at identificere ledelsesbarrierer til at udnytte tekniske muligheder.

"Ledelse i den digitale jungle" kan være et nyttigt værktøj, der udstyrer offentlige ledere med redskaber, som gør det lettere og mere overskueligt at gennemføre digitale transformationsprojekter.

Blandt andet understreger den, at succesfuld digitalisering ikke kun handler om teknologi, men også om mennesker, processer og kultur.

Hvilket ganske vist er en gammelkendt sandhed blandt dem, der har beskæftiget sig længe med emnet, men derfor kan man jo godt have tendens til at glemme det alligevel.

Titel: Ledelse i den digitale jungle – en håndbog i digitalisering for offentlige ledere

Forfatter: Per Eeg

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S