Se bare lige verden med insekternes syn

Hvad med en tur på sommerfuglens vinger? Experimentariums nye udstilling ”Naturriget – Bliv insekt for en dag” viser verden i VR set fra smådyrenes perspektiv.

Artikel top billede

I gamle dage talte vi om ”skovsvin” – det var dem, som nonchalant hældte affald ud ad bilens nedrullede vindue. Eller efterlod resterne fra en picnic komplet med skrald, glas og plastik.

Den mentalitet hører heldigvis overvejende fortiden til. Alligevel er vi nogle sløve padder, når det gælder om at pleje naturen. Det viser ny udstilling på Experimentarium i Hellerup.

”Naturriget – Bliv insekt for en dag” sætter en fed finger på alle de ømme punkter. Med museets egne ord skal udstillingen udfordre vores syn på den danske natur og inspirere os til at passe bedre på den.

Udstillingens gimmick er en flyvetur som bi og sommerfugl. Oplevelsen er gengivet med VR-briller, som gæsterne låner.

Mere jordnært har udstillingen også en række interaktive spil, der sætter fokus på samspillet mellem dyr, planter og mennesker.

Ifølge Experimentariums hjemmeside er vi EU-mestre, når det gælder mindst mængde beskyttet natur og mest opdyrket areal.

Set på det store landkort mangler dansk natur sammenhængende plads at gro og udfolde sig på.

Tag nu for eksempel vores skove.

De fleste fungerer som ”træfabrikker”, hvor stammerne står så tæt, at solen ikke når skovbunden. Ved at tynde ud opstår lysninger, hvor dyre- og plantelivet kan slå sig løs.

Vi er også blevet ret indifferente, når det gælder økosystemet. Mange af os ved temmelig lidt om livet uden for villahavens velplejede plæne. Vi kender kort sagt ikke den natur, vi er omgivet af.

Udstillingens formål er at pirke til vores forestillinger om naturen. Vil vi have en pæn natur? Skal den ryddes som ”billig skidt” for at give plads til mad-produktion, eller skal den være vild og frodig på egne betingelser?

Titel: Naturriget – Bliv insekt for en dag

Hvor: Experimentarium, fra 21. marts 2024

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job