Se bare lige verden med insekternes syn

Hvad med en tur på sommerfuglens vinger? Experimentariums nye udstilling ”Naturriget – Bliv insekt for en dag” viser verden i VR set fra smådyrenes perspektiv.

Artikel top billede

I gamle dage talte vi om ”skovsvin” – det var dem, som nonchalant hældte affald ud ad bilens nedrullede vindue. Eller efterlod resterne fra en picnic komplet med skrald, glas og plastik.

Den mentalitet hører heldigvis overvejende fortiden til. Alligevel er vi nogle sløve padder, når det gælder om at pleje naturen. Det viser ny udstilling på Experimentarium i Hellerup.

”Naturriget – Bliv insekt for en dag” sætter en fed finger på alle de ømme punkter. Med museets egne ord skal udstillingen udfordre vores syn på den danske natur og inspirere os til at passe bedre på den.

Udstillingens gimmick er en flyvetur som bi og sommerfugl. Oplevelsen er gengivet med VR-briller, som gæsterne låner.

Mere jordnært har udstillingen også en række interaktive spil, der sætter fokus på samspillet mellem dyr, planter og mennesker.

Ifølge Experimentariums hjemmeside er vi EU-mestre, når det gælder mindst mængde beskyttet natur og mest opdyrket areal.

Set på det store landkort mangler dansk natur sammenhængende plads at gro og udfolde sig på.

Tag nu for eksempel vores skove.

De fleste fungerer som ”træfabrikker”, hvor stammerne står så tæt, at solen ikke når skovbunden. Ved at tynde ud opstår lysninger, hvor dyre- og plantelivet kan slå sig løs.

Vi er også blevet ret indifferente, når det gælder økosystemet. Mange af os ved temmelig lidt om livet uden for villahavens velplejede plæne. Vi kender kort sagt ikke den natur, vi er omgivet af.

Udstillingens formål er at pirke til vores forestillinger om naturen. Vil vi have en pæn natur? Skal den ryddes som ”billig skidt” for at give plads til mad-produktion, eller skal den være vild og frodig på egne betingelser?

Titel: Naturriget – Bliv insekt for en dag

Hvor: Experimentarium, fra 21. marts 2024

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S