Se bare lige verden med insekternes syn

Hvad med en tur på sommerfuglens vinger? Experimentariums nye udstilling ”Naturriget – Bliv insekt for en dag” viser verden i VR set fra smådyrenes perspektiv.

Artikel top billede

I gamle dage talte vi om ”skovsvin” – det var dem, som nonchalant hældte affald ud ad bilens nedrullede vindue. Eller efterlod resterne fra en picnic komplet med skrald, glas og plastik.

Den mentalitet hører heldigvis overvejende fortiden til. Alligevel er vi nogle sløve padder, når det gælder om at pleje naturen. Det viser ny udstilling på Experimentarium i Hellerup.

”Naturriget – Bliv insekt for en dag” sætter en fed finger på alle de ømme punkter. Med museets egne ord skal udstillingen udfordre vores syn på den danske natur og inspirere os til at passe bedre på den.

Udstillingens gimmick er en flyvetur som bi og sommerfugl. Oplevelsen er gengivet med VR-briller, som gæsterne låner.

Mere jordnært har udstillingen også en række interaktive spil, der sætter fokus på samspillet mellem dyr, planter og mennesker.

Ifølge Experimentariums hjemmeside er vi EU-mestre, når det gælder mindst mængde beskyttet natur og mest opdyrket areal.

Set på det store landkort mangler dansk natur sammenhængende plads at gro og udfolde sig på.

Tag nu for eksempel vores skove.

De fleste fungerer som ”træfabrikker”, hvor stammerne står så tæt, at solen ikke når skovbunden. Ved at tynde ud opstår lysninger, hvor dyre- og plantelivet kan slå sig løs.

Vi er også blevet ret indifferente, når det gælder økosystemet. Mange af os ved temmelig lidt om livet uden for villahavens velplejede plæne. Vi kender kort sagt ikke den natur, vi er omgivet af.

Udstillingens formål er at pirke til vores forestillinger om naturen. Vil vi have en pæn natur? Skal den ryddes som ”billig skidt” for at give plads til mad-produktion, eller skal den være vild og frodig på egne betingelser?

Titel: Naturriget – Bliv insekt for en dag

Hvor: Experimentarium, fra 21. marts 2024

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Teknisk projektleder til IT med afgørende betydning for sundhedsvæsenet

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S