Se bare lige verden med insekternes syn

Hvad med en tur på sommerfuglens vinger? Experimentariums nye udstilling ”Naturriget – Bliv insekt for en dag” viser verden i VR set fra smådyrenes perspektiv.

Artikel top billede

I gamle dage talte vi om ”skovsvin” – det var dem, som nonchalant hældte affald ud ad bilens nedrullede vindue. Eller efterlod resterne fra en picnic komplet med skrald, glas og plastik.

Den mentalitet hører heldigvis overvejende fortiden til. Alligevel er vi nogle sløve padder, når det gælder om at pleje naturen. Det viser ny udstilling på Experimentarium i Hellerup.

”Naturriget – Bliv insekt for en dag” sætter en fed finger på alle de ømme punkter. Med museets egne ord skal udstillingen udfordre vores syn på den danske natur og inspirere os til at passe bedre på den.

Udstillingens gimmick er en flyvetur som bi og sommerfugl. Oplevelsen er gengivet med VR-briller, som gæsterne låner.

Mere jordnært har udstillingen også en række interaktive spil, der sætter fokus på samspillet mellem dyr, planter og mennesker.

Ifølge Experimentariums hjemmeside er vi EU-mestre, når det gælder mindst mængde beskyttet natur og mest opdyrket areal.

Set på det store landkort mangler dansk natur sammenhængende plads at gro og udfolde sig på.

Tag nu for eksempel vores skove.

De fleste fungerer som ”træfabrikker”, hvor stammerne står så tæt, at solen ikke når skovbunden. Ved at tynde ud opstår lysninger, hvor dyre- og plantelivet kan slå sig løs.

Vi er også blevet ret indifferente, når det gælder økosystemet. Mange af os ved temmelig lidt om livet uden for villahavens velplejede plæne. Vi kender kort sagt ikke den natur, vi er omgivet af.

Udstillingens formål er at pirke til vores forestillinger om naturen. Vil vi have en pæn natur? Skal den ryddes som ”billig skidt” for at give plads til mad-produktion, eller skal den være vild og frodig på egne betingelser?

Titel: Naturriget – Bliv insekt for en dag

Hvor: Experimentarium, fra 21. marts 2024

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job