Kæmpe ransomware-angreb rammer svensk kommune hårdt: 12 års dokumenter ødelagt

Et ransomware-angreb mod den svenske kommune Kalmar rammer hårdt. 12 års dokumenter er ubrugelige.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Kalmar Kommune i Sverige blev 6. februar ramt af et ransomware-angreb og har siden da arbejdet på at gendanne it-miljøet.

Det viser sig dog nu, at et system er ulæseligt.

Det drejer sig om et overordnet system til registrering af bogføring af dokumenter og administration, hvor de filer, der lå på en separat server, er blevet krypteret. I alt er det omkring tolv års arbejde, der nu er utilgængeligt.

Det skriver vores søstermedie Compuer Sweden.

”For de medarbejdere, der har lagt så meget arbejde og engagement i at opbygge hele vores dokumentation, er det selvfølgelig en stor sorg. Nu skal vi samle kræfter og arbejde sammen om at genoprette alt, hvad vi kan,” siger kommunaldirektør Annette Andersson til mediet.

Det vil sandsynligvis ikke være muligt at gendanne mange af filerne.

Der er dog håb for nogle af filerne vedrørende kommunalbestyrelsens beslutninger gennem tiden, som er gemt andre steder – på servere, i papirform, i e-mailkurve og så videre. Derfor går et større opgørelsesarbejde nu i gang.

”Vi har et massivt arbejde foran os, det vil tage tid, og der vil være en del detektivarbejde, men det er rart at vide, at vi ikke starter forfra,” siger Jonas Sverkén, administrativ chef i kommunalledelsens kontor.

Systemet er oppe at køre igen, og de dokumenter, der kan gendannes, vil blive tilføjet.

Kommunen er nu i gang med at mindske risikoen fremadrettet, blandt andet ved at forsøge at muliggøre, at automatisk overførsel af dokumenter kan arkiveres og skabe rutiner for at tage backups, der er offline.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS