Morgen-briefing: 25 år bag tremmer til kryptosvindleren Sam Bankman-Fried / Eksplosion af svindelannoncer på Google / Spoofing for en milliard dollars

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld, som i dag er sammensat af Frederik Therkildsen.

Den er skribentens første overflyvning, leveret til morgenkaffen. I dag bevæger vi os i svindlens skygge og kigger på regnskabsskeletterne i skabet.

God læselyst!

25 år bag tremmer til kryptosvindleren Sam Bankman-Fried

Den fallerede kryptobørs FTX's stifter Sam Bankman-Fried er henover påsken blevet idømt 25 års fængsel for at stjæle over otte milliarder dollars - svarende til 55 milliarder kroner - fra sine kunder i det som kaldes en af USA's største erhvervsskandaler.

Det skriver Wall Street Journal.

De stjålne kundemidler blev brugt til at købe storslåede ejendomme, donationer til politiske partier og storsponsorater i amerikansk sport.

Selvom 25 år er lang tid set med danske briller, så er det en del under de 100 år, som ellers er den amerikanske regerings vejledninger for den type sager.

For at forstå mere om falmede kryptostjerne, så kan Bloombergs podcast: The Fall of Sam Bankman-fried anbefales.

Eksplosion af svindelannoncer på Google

10.000 fup og svindel-annoncer fjerner Google på sin platform - i minuttet. Det fremgår af mastodontens nyeste Ads Safety Report.

Annoncer, der lover fristende sjæle at blive rige på rekordfart, er et stigende problem, påpeger rapporten.

Kommunikationschefen for Google i Danmark Jesper Vangkilde udtaler i en pressemeddelelse, at der er store forventninger til, at generativ AI kan støvsuge svindlen endnu bedre væk fra søgemaskinen.

"Vi ved, at scammere bliver ved med at finde nye, kreative metoder, men det gør vi heldigvis også, og her kan især udviklingen inden for kunstig intelligens blive en afgørende medspiller."

Spoofing for en milliard dollars

Spoofing er også i hastig fremvækst. Ifølge de amerikanske myndigheder Federal Trade Commission (FTC) er antallet af svindelsager, hvor svindleren udgiver sig for at være - for eksempel - en kollega, steget med en faktor tre siden 2020.

Det skriver The Record.

FTC nævner, at svindlen i 2023 kostede ofre sammenlagt 1,1 milliard dollars - svarende til 7,6 milliarder kroner. Ifølge myndighederne er 40 procent af tilfældene online i en eller anden form. I den kategori tæller telefonfis dog ikke med.

Højdespingeren er ifølge FTC falske påmindelser om kontosikkerhed, løgn og latin om abonnementsforlængelser, fake konkurrencer og svindlere, der udgør sig for at være fra politiet.

Det var alt fra morgenoverflyvningen: Pas på når I surfer på det svindelfyldte internet - den nigerianske prins er nok ikke jeres hemmelige fætter.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec