Morgen-briefing: 25 år bag tremmer til kryptosvindleren Sam Bankman-Fried / Eksplosion af svindelannoncer på Google / Spoofing for en milliard dollars

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld, som i dag er sammensat af Frederik Therkildsen.

Den er skribentens første overflyvning, leveret til morgenkaffen. I dag bevæger vi os i svindlens skygge og kigger på regnskabsskeletterne i skabet.

God læselyst!

25 år bag tremmer til kryptosvindleren Sam Bankman-Fried

Den fallerede kryptobørs FTX's stifter Sam Bankman-Fried er henover påsken blevet idømt 25 års fængsel for at stjæle over otte milliarder dollars - svarende til 55 milliarder kroner - fra sine kunder i det som kaldes en af USA's største erhvervsskandaler.

Det skriver Wall Street Journal.

De stjålne kundemidler blev brugt til at købe storslåede ejendomme, donationer til politiske partier og storsponsorater i amerikansk sport.

Selvom 25 år er lang tid set med danske briller, så er det en del under de 100 år, som ellers er den amerikanske regerings vejledninger for den type sager.

For at forstå mere om falmede kryptostjerne, så kan Bloombergs podcast: The Fall of Sam Bankman-fried anbefales.

Eksplosion af svindelannoncer på Google

10.000 fup og svindel-annoncer fjerner Google på sin platform - i minuttet. Det fremgår af mastodontens nyeste Ads Safety Report.

Annoncer, der lover fristende sjæle at blive rige på rekordfart, er et stigende problem, påpeger rapporten.

Kommunikationschefen for Google i Danmark Jesper Vangkilde udtaler i en pressemeddelelse, at der er store forventninger til, at generativ AI kan støvsuge svindlen endnu bedre væk fra søgemaskinen.

"Vi ved, at scammere bliver ved med at finde nye, kreative metoder, men det gør vi heldigvis også, og her kan især udviklingen inden for kunstig intelligens blive en afgørende medspiller."

Spoofing for en milliard dollars

Spoofing er også i hastig fremvækst. Ifølge de amerikanske myndigheder Federal Trade Commission (FTC) er antallet af svindelsager, hvor svindleren udgiver sig for at være - for eksempel - en kollega, steget med en faktor tre siden 2020.

Det skriver The Record.

FTC nævner, at svindlen i 2023 kostede ofre sammenlagt 1,1 milliard dollars - svarende til 7,6 milliarder kroner. Ifølge myndighederne er 40 procent af tilfældene online i en eller anden form. I den kategori tæller telefonfis dog ikke med.

Højdespingeren er ifølge FTC falske påmindelser om kontosikkerhed, løgn og latin om abonnementsforlængelser, fake konkurrencer og svindlere, der udgør sig for at være fra politiet.

Det var alt fra morgenoverflyvningen: Pas på når I surfer på det svindelfyldte internet - den nigerianske prins er nok ikke jeres hemmelige fætter.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job