Morgen-briefing: 25 år bag tremmer til kryptosvindleren Sam Bankman-Fried / Eksplosion af svindelannoncer på Google / Spoofing for en milliard dollars

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld, som i dag er sammensat af Frederik Therkildsen.

Den er skribentens første overflyvning, leveret til morgenkaffen. I dag bevæger vi os i svindlens skygge og kigger på regnskabsskeletterne i skabet.

God læselyst!

25 år bag tremmer til kryptosvindleren Sam Bankman-Fried

Den fallerede kryptobørs FTX's stifter Sam Bankman-Fried er henover påsken blevet idømt 25 års fængsel for at stjæle over otte milliarder dollars - svarende til 55 milliarder kroner - fra sine kunder i det som kaldes en af USA's største erhvervsskandaler.

Det skriver Wall Street Journal.

De stjålne kundemidler blev brugt til at købe storslåede ejendomme, donationer til politiske partier og storsponsorater i amerikansk sport.

Selvom 25 år er lang tid set med danske briller, så er det en del under de 100 år, som ellers er den amerikanske regerings vejledninger for den type sager.

For at forstå mere om falmede kryptostjerne, så kan Bloombergs podcast: The Fall of Sam Bankman-fried anbefales.

Eksplosion af svindelannoncer på Google

10.000 fup og svindel-annoncer fjerner Google på sin platform - i minuttet. Det fremgår af mastodontens nyeste Ads Safety Report.

Annoncer, der lover fristende sjæle at blive rige på rekordfart, er et stigende problem, påpeger rapporten.

Kommunikationschefen for Google i Danmark Jesper Vangkilde udtaler i en pressemeddelelse, at der er store forventninger til, at generativ AI kan støvsuge svindlen endnu bedre væk fra søgemaskinen.

"Vi ved, at scammere bliver ved med at finde nye, kreative metoder, men det gør vi heldigvis også, og her kan især udviklingen inden for kunstig intelligens blive en afgørende medspiller."

Spoofing for en milliard dollars

Spoofing er også i hastig fremvækst. Ifølge de amerikanske myndigheder Federal Trade Commission (FTC) er antallet af svindelsager, hvor svindleren udgiver sig for at være - for eksempel - en kollega, steget med en faktor tre siden 2020.

Det skriver The Record.

FTC nævner, at svindlen i 2023 kostede ofre sammenlagt 1,1 milliard dollars - svarende til 7,6 milliarder kroner. Ifølge myndighederne er 40 procent af tilfældene online i en eller anden form. I den kategori tæller telefonfis dog ikke med.

Højdespingeren er ifølge FTC falske påmindelser om kontosikkerhed, løgn og latin om abonnementsforlængelser, fake konkurrencer og svindlere, der udgør sig for at være fra politiet.

Det var alt fra morgenoverflyvningen: Pas på når I surfer på det svindelfyldte internet - den nigerianske prins er nok ikke jeres hemmelige fætter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S