Vejrudsigt: Det bliver rigtig, rigtig varmt

I den roste bog The Heat Will Kill You First ser forfatteren på de konsekvenser, som hastigt stigende temperaturer allerede har for mennesker, natur og samfund verden over.

Artikel top billede

Som lavlandsdansker i et småfugtigt land har vi med jævne mellemrum – også før klimaforandringer blev et accepteret faktum – været vant til at bakse med konsekvenserne af stormflod, skybrud og en oversvømmet Lyngbyvej.

Måske er det blevet værre i de seneste år, måske er det ikke.

Men faktum er, at kloden de seneste år har slået den ene temperaturrekord efter den næste, og i store dele af verden mærker man konsekvenserne af de stigende varmegrader.

Dels øger det hyppigheden af ødelæggende og ekstremt kostbare skov- og naturbrande. Dels slår varmen helt basalt mennesker ihjel.

Heraf titlen på bogen “The Heat Will Kill You First – Life And Death ”, der blandt andet blev kåret af tidsskriftet The Economist som en af sidste års bedste udgivelser.

I bogen opridser Jeff Goodell gennem en række beretninger nogle af de konsekvenser, som de seneste års varmerekorder allerede har haft.

For hvordan påvirker det natur, mennesker og afgrøder, når foråret kommer uger tidligere, end vi har været vant til, og når efterår og vinter sætter senere ind? Samt når perioden derimellem præges af hyppige hedebølger, der i stigende grad bliver reglen snarere end undtagelsen?

Ligeledes ser Goodell på, hvad der er i vente, hvis verdenssamfundet fortsat ikke får styr på CO[size= 10.8333px]2[/size]-udledningen – og det er ikke så rart endda.

Tværtimod vil der i mange samfund være udsigt til, at særligt de svageste – som er nødt til at arbejde udendørs eller ikke har råd til nedkøling af boligen – dør af heden i et omfang, som vil udfordre både regeringer og social sammenhængskraft.

Men det kan man alt sammen læse mere om i The Heat Will Kill You First, der har høstet omfattende ros, også fra en lang række andre medier end The Economist.

Man kan også starte med at kaste et blik på dette mere koncentrerede interview, som The Washinton Post har foretaget med forfatteren.

Titel: The Heat Will Kill You First

Forfatter: Jeff Goodell

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos