Vejrudsigt: Det bliver rigtig, rigtig varmt

I den roste bog The Heat Will Kill You First ser forfatteren på de konsekvenser, som hastigt stigende temperaturer allerede har for mennesker, natur og samfund verden over.

Artikel top billede

Som lavlandsdansker i et småfugtigt land har vi med jævne mellemrum – også før klimaforandringer blev et accepteret faktum – været vant til at bakse med konsekvenserne af stormflod, skybrud og en oversvømmet Lyngbyvej.

Måske er det blevet værre i de seneste år, måske er det ikke.

Men faktum er, at kloden de seneste år har slået den ene temperaturrekord efter den næste, og i store dele af verden mærker man konsekvenserne af de stigende varmegrader.

Dels øger det hyppigheden af ødelæggende og ekstremt kostbare skov- og naturbrande. Dels slår varmen helt basalt mennesker ihjel.

Heraf titlen på bogen “The Heat Will Kill You First – Life And Death ”, der blandt andet blev kåret af tidsskriftet The Economist som en af sidste års bedste udgivelser.

I bogen opridser Jeff Goodell gennem en række beretninger nogle af de konsekvenser, som de seneste års varmerekorder allerede har haft.

For hvordan påvirker det natur, mennesker og afgrøder, når foråret kommer uger tidligere, end vi har været vant til, og når efterår og vinter sætter senere ind? Samt når perioden derimellem præges af hyppige hedebølger, der i stigende grad bliver reglen snarere end undtagelsen?

Ligeledes ser Goodell på, hvad der er i vente, hvis verdenssamfundet fortsat ikke får styr på CO[size= 10.8333px]2[/size]-udledningen – og det er ikke så rart endda.

Tværtimod vil der i mange samfund være udsigt til, at særligt de svageste – som er nødt til at arbejde udendørs eller ikke har råd til nedkøling af boligen – dør af heden i et omfang, som vil udfordre både regeringer og social sammenhængskraft.

Men det kan man alt sammen læse mere om i The Heat Will Kill You First, der har høstet omfattende ros, også fra en lang række andre medier end The Economist.

Man kan også starte med at kaste et blik på dette mere koncentrerede interview, som The Washinton Post har foretaget med forfatteren.

Titel: The Heat Will Kill You First

Forfatter: Jeff Goodell

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job