Vejrudsigt: Det bliver rigtig, rigtig varmt

I den roste bog The Heat Will Kill You First ser forfatteren på de konsekvenser, som hastigt stigende temperaturer allerede har for mennesker, natur og samfund verden over.

Artikel top billede

Som lavlandsdansker i et småfugtigt land har vi med jævne mellemrum – også før klimaforandringer blev et accepteret faktum – været vant til at bakse med konsekvenserne af stormflod, skybrud og en oversvømmet Lyngbyvej.

Måske er det blevet værre i de seneste år, måske er det ikke.

Men faktum er, at kloden de seneste år har slået den ene temperaturrekord efter den næste, og i store dele af verden mærker man konsekvenserne af de stigende varmegrader.

Dels øger det hyppigheden af ødelæggende og ekstremt kostbare skov- og naturbrande. Dels slår varmen helt basalt mennesker ihjel.

Heraf titlen på bogen “The Heat Will Kill You First – Life And Death ”, der blandt andet blev kåret af tidsskriftet The Economist som en af sidste års bedste udgivelser.

I bogen opridser Jeff Goodell gennem en række beretninger nogle af de konsekvenser, som de seneste års varmerekorder allerede har haft.

For hvordan påvirker det natur, mennesker og afgrøder, når foråret kommer uger tidligere, end vi har været vant til, og når efterår og vinter sætter senere ind? Samt når perioden derimellem præges af hyppige hedebølger, der i stigende grad bliver reglen snarere end undtagelsen?

Ligeledes ser Goodell på, hvad der er i vente, hvis verdenssamfundet fortsat ikke får styr på CO[size= 10.8333px]2[/size]-udledningen – og det er ikke så rart endda.

Tværtimod vil der i mange samfund være udsigt til, at særligt de svageste – som er nødt til at arbejde udendørs eller ikke har råd til nedkøling af boligen – dør af heden i et omfang, som vil udfordre både regeringer og social sammenhængskraft.

Men det kan man alt sammen læse mere om i The Heat Will Kill You First, der har høstet omfattende ros, også fra en lang række andre medier end The Economist.

Man kan også starte med at kaste et blik på dette mere koncentrerede interview, som The Washinton Post har foretaget med forfatteren.

Titel: The Heat Will Kill You First

Forfatter: Jeff Goodell

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/Restore-specialist søges til at sikre vores kritiske data

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S