Film: Barbie-stjerne på vej med The Sims-film

Margot Robbies produktionsselskab arbejder lige nu på en spillefilm baseret på det virtuelle Sims-univers.

Artikel top billede

Knap 640.000 danskere så sidste år Barbie i biografen, hvilket gjorde filmen til årets bestseller – både i Danmark og i det meste af verden.

Et andet tidløst digitalt hit er The Sims, hvor man kan styre (eller i nogle tilfælde mishandle) sine virtuelle venner.

De spil har Electronic Arts langet over 200 millioner eksemplarer af over disken, og som noget ret usædvanligt for computerspil har serien flere kvindelige spillere end mandlige.

Nu tyder meget på, at man ved at kombinere Barbie-skuespiller Margot Robbie med det digitale univers kan skabe endnu en pink tornado, når The Sims på et tidspunkt rammer biograflærredet.

I hvert fald er Margot Robbies eget produktionsselskab LuckyChap – der også producerede Barbie - sammen med Vertigo Entertainment i gang med at udvikle en spillefilm.

Filmen skal ifølge Variety instrueres af Kate Herron, der blandt andet stod bag den første sæson af Disney-serien Loki og også skal instruere et afsnit af anden sæson af HBO’s The Last of Us.

Barbie-filmen skabte en omsætning på over 10 mia. kroner i billetsalget alene, så mon ikke Margot Robbie også kunne overtale Warner Bros. til at investere i en The Sims-film.

Der forlyder foreløbig ikke noget om, hvorvidt Margot Robbie selv vil indtage en hovedrolle i det virtuelle Sims-univers i filmen – men mon ikke det vil øge sandsynligheden for et hit – og der er heller ikke en lanceringsdato på plads endnu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S