Film: Barbie-stjerne på vej med The Sims-film

Margot Robbies produktionsselskab arbejder lige nu på en spillefilm baseret på det virtuelle Sims-univers.

Artikel top billede

Knap 640.000 danskere så sidste år Barbie i biografen, hvilket gjorde filmen til årets bestseller – både i Danmark og i det meste af verden.

Et andet tidløst digitalt hit er The Sims, hvor man kan styre (eller i nogle tilfælde mishandle) sine virtuelle venner.

De spil har Electronic Arts langet over 200 millioner eksemplarer af over disken, og som noget ret usædvanligt for computerspil har serien flere kvindelige spillere end mandlige.

Nu tyder meget på, at man ved at kombinere Barbie-skuespiller Margot Robbie med det digitale univers kan skabe endnu en pink tornado, når The Sims på et tidspunkt rammer biograflærredet.

I hvert fald er Margot Robbies eget produktionsselskab LuckyChap – der også producerede Barbie - sammen med Vertigo Entertainment i gang med at udvikle en spillefilm.

Filmen skal ifølge Variety instrueres af Kate Herron, der blandt andet stod bag den første sæson af Disney-serien Loki og også skal instruere et afsnit af anden sæson af HBO’s The Last of Us.

Barbie-filmen skabte en omsætning på over 10 mia. kroner i billetsalget alene, så mon ikke Margot Robbie også kunne overtale Warner Bros. til at investere i en The Sims-film.

Der forlyder foreløbig ikke noget om, hvorvidt Margot Robbie selv vil indtage en hovedrolle i det virtuelle Sims-univers i filmen – men mon ikke det vil øge sandsynligheden for et hit – og der er heller ikke en lanceringsdato på plads endnu.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen