Intel bløder milliarder i kampen for at følge med konkurrenterne: Topchef anerkender strategisk selvmål

Hastigt voksende underskud på driften sammenholdt med et faldende salg får administrerende direktør Pat Gelsinger til at anerkende, at han har lavet en strategisk selvmål.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Syv milliarder dollars - svarende til næsten 50 milliarder kroner - tabte den amerikanske chipproducent Intel sidste år, skriver Reuters oven på et nyt regnskab fra selskabet.

Driftsunderskuddet er et direkte resultat af de massive investeringer anlagt for at prøve at følge med TSMC fra Taiwan, der sidder tungt på chips-tronen.

Forrige år kunne den aldrende virksomhed ligeledes fremvise et stort minus på driften på 36 milliarder kroner.

Det blodrøde regnskab suppleres med en tilbagegang i salget på 31 procent, som for 2023 lyder på 130 milliarder kroner.

Den amerikanske administrerende direktør Pat Gelsinger sagde i et investorkald ifølge Reuters, at sidste år bød på flere forkerte strategisk beslutninger - blandt andet fravalget af det hollandske selskab ASMLs særlige wafers, der af flere er kendt som de bedste maskiner til at producere bittesmå, superchips.

Lært af skade er Intel i gang med at indkøbe flere af litografi-maskinerne fra det hollandske selskab med danske Niels Smedegaard Andersen som bestyrelsesformand. Men på baggrund af den strategiske fejl, så køber Intel sig til over 30 procent af sin produktion af netop TSMC.

Ifølge Reuters er det Intels målsætning at få det tal ned til 20 procent indenfor en årrække.

I kampen for at indhente TSMC og sydkoreanske Samsung er det Pat Gelsingers turnaround-plan at investere over 100 milliarder dollars i at bygge og udvide fire chipfabrikker i USA - stærkt subsideret af den amerikanske regering.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S