Intel bløder milliarder i kampen for at følge med konkurrenterne: Topchef anerkender strategisk selvmål

Hastigt voksende underskud på driften sammenholdt med et faldende salg får administrerende direktør Pat Gelsinger til at anerkende, at han har lavet en strategisk selvmål.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Syv milliarder dollars - svarende til næsten 50 milliarder kroner - tabte den amerikanske chipproducent Intel sidste år, skriver Reuters oven på et nyt regnskab fra selskabet.

Driftsunderskuddet er et direkte resultat af de massive investeringer anlagt for at prøve at følge med TSMC fra Taiwan, der sidder tungt på chips-tronen.

Forrige år kunne den aldrende virksomhed ligeledes fremvise et stort minus på driften på 36 milliarder kroner.

Det blodrøde regnskab suppleres med en tilbagegang i salget på 31 procent, som for 2023 lyder på 130 milliarder kroner.

Den amerikanske administrerende direktør Pat Gelsinger sagde i et investorkald ifølge Reuters, at sidste år bød på flere forkerte strategisk beslutninger - blandt andet fravalget af det hollandske selskab ASMLs særlige wafers, der af flere er kendt som de bedste maskiner til at producere bittesmå, superchips.

Lært af skade er Intel i gang med at indkøbe flere af litografi-maskinerne fra det hollandske selskab med danske Niels Smedegaard Andersen som bestyrelsesformand. Men på baggrund af den strategiske fejl, så køber Intel sig til over 30 procent af sin produktion af netop TSMC.

Ifølge Reuters er det Intels målsætning at få det tal ned til 20 procent indenfor en årrække.

I kampen for at indhente TSMC og sydkoreanske Samsung er det Pat Gelsingers turnaround-plan at investere over 100 milliarder dollars i at bygge og udvide fire chipfabrikker i USA - stærkt subsideret af den amerikanske regering.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos