Intel bløder milliarder i kampen for at følge med konkurrenterne: Topchef anerkender strategisk selvmål

Hastigt voksende underskud på driften sammenholdt med et faldende salg får administrerende direktør Pat Gelsinger til at anerkende, at han har lavet en strategisk selvmål.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Syv milliarder dollars - svarende til næsten 50 milliarder kroner - tabte den amerikanske chipproducent Intel sidste år, skriver Reuters oven på et nyt regnskab fra selskabet.

Driftsunderskuddet er et direkte resultat af de massive investeringer anlagt for at prøve at følge med TSMC fra Taiwan, der sidder tungt på chips-tronen.

Forrige år kunne den aldrende virksomhed ligeledes fremvise et stort minus på driften på 36 milliarder kroner.

Det blodrøde regnskab suppleres med en tilbagegang i salget på 31 procent, som for 2023 lyder på 130 milliarder kroner.

Den amerikanske administrerende direktør Pat Gelsinger sagde i et investorkald ifølge Reuters, at sidste år bød på flere forkerte strategisk beslutninger - blandt andet fravalget af det hollandske selskab ASMLs særlige wafers, der af flere er kendt som de bedste maskiner til at producere bittesmå, superchips.

Lært af skade er Intel i gang med at indkøbe flere af litografi-maskinerne fra det hollandske selskab med danske Niels Smedegaard Andersen som bestyrelsesformand. Men på baggrund af den strategiske fejl, så køber Intel sig til over 30 procent af sin produktion af netop TSMC.

Ifølge Reuters er det Intels målsætning at få det tal ned til 20 procent indenfor en årrække.

I kampen for at indhente TSMC og sydkoreanske Samsung er det Pat Gelsingers turnaround-plan at investere over 100 milliarder dollars i at bygge og udvide fire chipfabrikker i USA - stærkt subsideret af den amerikanske regering.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland