AWS tilbyder gratis brug af konkurrenternes AI-tjenester til en stribe af virksomheder

Amazon Web Services udvider sit program for gratis ’credits’-program for startups til at gælde for store AI-modeller.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens største cloududbyder Amazon Web Services (AWS) tilbyder nu flere gratis tjenester.

AWS har nemlig udvidet sit ’free credit’-program for startups til at dække omkostninger for brug af store AI-modeller.

Det skriver Reuters.

Tiltaget sker for at øge markedsandelen for Amazons AI-platform Bedrock samt få flere startup-kunder ind i folden.

De gratis kreditter vil nu dække modeller fra andre konkurrerende leverandører. Det gælder blandt andet Anthropic, Meta, Mistral AI, og Cohere.

"Dette er endnu en gave, som vi giver tilbage til startup-økosystemet, i bytte for, hvad vi håber er, at startups fortsætter med at vælge AWS som deres første stop," sagde Howard Wright, VP og global leder af startup-segmentet hos AWS til Reuters.

Amazon har netop gennemført en investering på 27,7 milliarder kroner i Anthropic. Den aftale inkluderer, at Anthropic nu bruger AWS som sin primære cloududbyder samt bruge Trainium- og Inferentia-chips, som ligeledes er fra Amazon, til at bygge og træne sine AI-modeller.

Howard Wright forventer, at udvidelsen af AWS’ credit-program vil gavne Anthropic forretning, som en af de mest benyttede modeller på Bedrock.

Amazon har tilbudt kreditter til startups til en værdi af over seks milliarder dollar – svarende til 41,6 milliarder kroner – i det seneste årti. Kreditterne kan konverteres til gratis brug af AWS’ cloudtjenester.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos