AWS tilbyder gratis brug af konkurrenternes AI-tjenester til en stribe af virksomheder

Amazon Web Services udvider sit program for gratis ’credits’-program for startups til at gælde for store AI-modeller.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens største cloududbyder Amazon Web Services (AWS) tilbyder nu flere gratis tjenester.

AWS har nemlig udvidet sit ’free credit’-program for startups til at dække omkostninger for brug af store AI-modeller.

Det skriver Reuters.

Tiltaget sker for at øge markedsandelen for Amazons AI-platform Bedrock samt få flere startup-kunder ind i folden.

De gratis kreditter vil nu dække modeller fra andre konkurrerende leverandører. Det gælder blandt andet Anthropic, Meta, Mistral AI, og Cohere.

"Dette er endnu en gave, som vi giver tilbage til startup-økosystemet, i bytte for, hvad vi håber er, at startups fortsætter med at vælge AWS som deres første stop," sagde Howard Wright, VP og global leder af startup-segmentet hos AWS til Reuters.

Amazon har netop gennemført en investering på 27,7 milliarder kroner i Anthropic. Den aftale inkluderer, at Anthropic nu bruger AWS som sin primære cloududbyder samt bruge Trainium- og Inferentia-chips, som ligeledes er fra Amazon, til at bygge og træne sine AI-modeller.

Howard Wright forventer, at udvidelsen af AWS’ credit-program vil gavne Anthropic forretning, som en af de mest benyttede modeller på Bedrock.

Amazon har tilbudt kreditter til startups til en værdi af over seks milliarder dollar – svarende til 41,6 milliarder kroner – i det seneste årti. Kreditterne kan konverteres til gratis brug af AWS’ cloudtjenester.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S