AWS tilbyder gratis brug af konkurrenternes AI-tjenester til en stribe af virksomheder

Amazon Web Services udvider sit program for gratis ’credits’-program for startups til at gælde for store AI-modeller.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens største cloududbyder Amazon Web Services (AWS) tilbyder nu flere gratis tjenester.

AWS har nemlig udvidet sit ’free credit’-program for startups til at dække omkostninger for brug af store AI-modeller.

Det skriver Reuters.

Tiltaget sker for at øge markedsandelen for Amazons AI-platform Bedrock samt få flere startup-kunder ind i folden.

De gratis kreditter vil nu dække modeller fra andre konkurrerende leverandører. Det gælder blandt andet Anthropic, Meta, Mistral AI, og Cohere.

"Dette er endnu en gave, som vi giver tilbage til startup-økosystemet, i bytte for, hvad vi håber er, at startups fortsætter med at vælge AWS som deres første stop," sagde Howard Wright, VP og global leder af startup-segmentet hos AWS til Reuters.

Amazon har netop gennemført en investering på 27,7 milliarder kroner i Anthropic. Den aftale inkluderer, at Anthropic nu bruger AWS som sin primære cloududbyder samt bruge Trainium- og Inferentia-chips, som ligeledes er fra Amazon, til at bygge og træne sine AI-modeller.

Howard Wright forventer, at udvidelsen af AWS’ credit-program vil gavne Anthropic forretning, som en af de mest benyttede modeller på Bedrock.

Amazon har tilbudt kreditter til startups til en værdi af over seks milliarder dollar – svarende til 41,6 milliarder kroner – i det seneste årti. Kreditterne kan konverteres til gratis brug af AWS’ cloudtjenester.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S