AWS tilbyder gratis brug af konkurrenternes AI-tjenester til en stribe af virksomheder

Amazon Web Services udvider sit program for gratis ’credits’-program for startups til at gælde for store AI-modeller.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens største cloududbyder Amazon Web Services (AWS) tilbyder nu flere gratis tjenester.

AWS har nemlig udvidet sit ’free credit’-program for startups til at dække omkostninger for brug af store AI-modeller.

Det skriver Reuters.

Tiltaget sker for at øge markedsandelen for Amazons AI-platform Bedrock samt få flere startup-kunder ind i folden.

De gratis kreditter vil nu dække modeller fra andre konkurrerende leverandører. Det gælder blandt andet Anthropic, Meta, Mistral AI, og Cohere.

"Dette er endnu en gave, som vi giver tilbage til startup-økosystemet, i bytte for, hvad vi håber er, at startups fortsætter med at vælge AWS som deres første stop," sagde Howard Wright, VP og global leder af startup-segmentet hos AWS til Reuters.

Amazon har netop gennemført en investering på 27,7 milliarder kroner i Anthropic. Den aftale inkluderer, at Anthropic nu bruger AWS som sin primære cloududbyder samt bruge Trainium- og Inferentia-chips, som ligeledes er fra Amazon, til at bygge og træne sine AI-modeller.

Howard Wright forventer, at udvidelsen af AWS’ credit-program vil gavne Anthropic forretning, som en af de mest benyttede modeller på Bedrock.

Amazon har tilbudt kreditter til startups til en værdi af over seks milliarder dollar – svarende til 41,6 milliarder kroner – i det seneste årti. Kreditterne kan konverteres til gratis brug af AWS’ cloudtjenester.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S