To ud af fem myndigheder lever efter flere års arbejde fortsat ikke op til basale minimumskrav

En rapport fra Rigsrevisionen viste i 2022, at fem danske myndigheder - herunder Statens It - ikke levede op til en række tekniske minimumskrav. Der er siden sket fremskridt - men myndighederne er langt fra i mål.

Artikel top billede

(Foto: Taylor Vick/Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Rigsrevisionens opdaterede notat om fem statslige myndigheders efterlevelse af 20 tekniske minimumskrav til it-sikkerheden.
  • Disse myndigheder lever i dag op til alle kravene.
  • Find ud af, hvilke myndigheder der fortsat halter efter.
328
1:45 min
I begyndelsen af 2022 kom det frem, at Statens It og fire andre danske myndigheder haltede efter på it-sikkerheden.

Myndighederne levede simpelthen ikke op til de 20 minimumskrav, der skal være med til at sikre myndighedernes cyberforsvar.

Nu viser en ny gennemgang dog fremskridt blandt flere af myndighederne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse