Så stor er sikkerhedsbranchen i Israel: Hver sjette israelske lønmodtager arbejder med it-sikkerhed

It-sikkerhedsbranchen står for 16 procent af det samlede israelske arbejdsmarked og mere end halvdelen af Israels eksport.

Artikel top billede

(Foto: Taylor Brandon/Unsplash)

Cybersikkerhed er Israels største branche, og Israel er blandt de største lande i verden på området.

Skulle nogen være i tvivl om det, så fremgår det klart af ny rapport hvor tung den israelske cybersikkerheds-industri er.

Israel huser nemlig i dag i alt 522 it-sikkerhedsfirmaer, hvoraf mange er blevet etableret via det israelske militær, som i årevis har haft et tæt samarbejde med universiteter og innovationsmiljøet på området.

Ifølge en ny rapport fra analysehuset Israel Venture Capital udgør den israelske it-sikkerhedindustri hele 16 procent af det samlede arbejdsmarked i landet samt mere end halvdelen af Israels samlede eksport.

Bank of Israel peger desuden ifølge Reuters på, at de beskæftigede i den israelske it-sikkerhedssektor samlet set betaler omkring en tredjedel af den samlede indkomstskat, som den israelske stat modtager fra landets borgere.

Og markedet vokser. Ifølge Israel Venture Capital er antallet af it-sikkerhedsbranchens exitter - altså salg af vækst-virksomheder - vokset med hele 65 procent i 2023 i Israel.

Her blev der i alt solgt 24 israelske cybersikkerheds-virksomheder for samlet 7,1 milliarder dollar. Det er mere end halvdelen af den samlede israelske tech-sektors exitter i 2023.

Udviklingen ser ud til at fortsætte. I hvert fald skriver Reuters, at der alene i det første kvartal af 2024 blev solgt otte israelske it-sikkerhedsfirmaer for samlet set en milliard dollar.

Man kan få et overblik over de israelske cybersikkerheds-firmaer hos Cyber Research Databank her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS