Så stor er sikkerhedsbranchen i Israel: Hver sjette israelske lønmodtager arbejder med it-sikkerhed

It-sikkerhedsbranchen står for 16 procent af det samlede israelske arbejdsmarked og mere end halvdelen af Israels eksport.

Artikel top billede

(Foto: Taylor Brandon/Unsplash)

Cybersikkerhed er Israels største branche, og Israel er blandt de største lande i verden på området.

Skulle nogen være i tvivl om det, så fremgår det klart af ny rapport hvor tung den israelske cybersikkerheds-industri er.

Israel huser nemlig i dag i alt 522 it-sikkerhedsfirmaer, hvoraf mange er blevet etableret via det israelske militær, som i årevis har haft et tæt samarbejde med universiteter og innovationsmiljøet på området.

Ifølge en ny rapport fra analysehuset Israel Venture Capital udgør den israelske it-sikkerhedindustri hele 16 procent af det samlede arbejdsmarked i landet samt mere end halvdelen af Israels samlede eksport.

Bank of Israel peger desuden ifølge Reuters på, at de beskæftigede i den israelske it-sikkerhedssektor samlet set betaler omkring en tredjedel af den samlede indkomstskat, som den israelske stat modtager fra landets borgere.

Og markedet vokser. Ifølge Israel Venture Capital er antallet af it-sikkerhedsbranchens exitter - altså salg af vækst-virksomheder - vokset med hele 65 procent i 2023 i Israel.

Her blev der i alt solgt 24 israelske cybersikkerheds-virksomheder for samlet 7,1 milliarder dollar. Det er mere end halvdelen af den samlede israelske tech-sektors exitter i 2023.

Udviklingen ser ud til at fortsætte. I hvert fald skriver Reuters, at der alene i det første kvartal af 2024 blev solgt otte israelske it-sikkerhedsfirmaer for samlet set en milliard dollar.

Man kan få et overblik over de israelske cybersikkerheds-firmaer hos Cyber Research Databank her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S