Så stor er sikkerhedsbranchen i Israel: Hver sjette israelske lønmodtager arbejder med it-sikkerhed

It-sikkerhedsbranchen står for 16 procent af det samlede israelske arbejdsmarked og mere end halvdelen af Israels eksport.

Artikel top billede

(Foto: Taylor Brandon/Unsplash)

Cybersikkerhed er Israels største branche, og Israel er blandt de største lande i verden på området.

Skulle nogen være i tvivl om det, så fremgår det klart af ny rapport hvor tung den israelske cybersikkerheds-industri er.

Israel huser nemlig i dag i alt 522 it-sikkerhedsfirmaer, hvoraf mange er blevet etableret via det israelske militær, som i årevis har haft et tæt samarbejde med universiteter og innovationsmiljøet på området.

Ifølge en ny rapport fra analysehuset Israel Venture Capital udgør den israelske it-sikkerhedindustri hele 16 procent af det samlede arbejdsmarked i landet samt mere end halvdelen af Israels samlede eksport.

Bank of Israel peger desuden ifølge Reuters på, at de beskæftigede i den israelske it-sikkerhedssektor samlet set betaler omkring en tredjedel af den samlede indkomstskat, som den israelske stat modtager fra landets borgere.

Og markedet vokser. Ifølge Israel Venture Capital er antallet af it-sikkerhedsbranchens exitter - altså salg af vækst-virksomheder - vokset med hele 65 procent i 2023 i Israel.

Her blev der i alt solgt 24 israelske cybersikkerheds-virksomheder for samlet 7,1 milliarder dollar. Det er mere end halvdelen af den samlede israelske tech-sektors exitter i 2023.

Udviklingen ser ud til at fortsætte. I hvert fald skriver Reuters, at der alene i det første kvartal af 2024 blev solgt otte israelske it-sikkerhedsfirmaer for samlet set en milliard dollar.

Man kan få et overblik over de israelske cybersikkerheds-firmaer hos Cyber Research Databank her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos