Kæmpe-projekt hos Banedanmark kan blive massivt forsinket på grund af problemer med it-leverancer fra Frankrig

Det kører ikke helt på skinner for Banedanmark eller den franske leverandør, når det kommer til det milliarddyre signalprogram, der oplever forsinkelser og udfordringer med it-leverancer til trafikstyring og planlægning på jernbanerne.

Artikel top billede

(Foto: Banedanmark)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om de Banedanmarks udfordringer med signalprogrammet.
  • Derfor skrider tidsplanen.
861
4:30 min
Det har kostet de danske skatteydere mange milliarder - og så har det taget lang tid - at skifte signalsystemet i Danmark.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job