Tradeshifts Christian Lanng sagsøger: Kræver mere end kvart milliard kroner i erstatning for afpresning i sex-sag

Den detroniserede tidligere Tradeshift-topchef Christian Lanng kræver 280 millioner kroner for afpresning og bagvaskelse af den kvinde, som har stævnet ham for seksuelle krænkelser.

Artikel top billede

(Foto: Andy Highland)

Den tidligere topchef for Tradeshift, Christian Lanng, lægger sag an mod den kvinde, som har sagsøgt ham for seksuelle krænkelser i en sag, som i sidste ende førte til hans exit fra fremadstormende Tradeshift.

Christian Lanng forlanger 40 millioner dollar - omkring 280 millioner kroner - i erstatning fra kvinden og hendes advokatfirma, Freedman, Taitelman & Cooley for bagvaskelse og afpresning

Lanng hævder, at ifølge New York Post, at advokaten Bryan Freedman forsøgte at afpresse ham for 10 milloner dollar.

Han forlanger nu erstatning for de konsekvenser, som sagen har haft for ham. Den førte blandt andet ifølge ham til, at bestyrelsen fyrede ham fra topstillingen i Tradeshift, ligesom den har betydet, at han har sværere ved at forfølge nye forretningsmuligheder.

Kvinden i sagen bliver konsekvent omtalt som ‘Jane Doe,’ der er amerikanernes betegnelse for en navnløs kvinde.

Hun har tidligere haft et forhold til Christian Lanng af en speciel seksuel karakter og stævnede ham i december med beskyldninger om voldtægt og seksuelle psykiske og fysiske krænkelser.

Hun fremlagde her også en slags slavekontrakt, som de to havde indgået i 2014. Den indeholdte en række bestemmelser om deres seksuelle ageren og Christian Lanngs bestemmelsesret over hende.

Christian Lanng har fra sagens begyndelse fastholdt, at de havde et frivilligt seksuelt forhold, som varede i fem måneder.

Hun var ansat som hans personlige assistent i selskabet og fortsatte i en periode i selskabet efter, at deres forhold var slut.

De to indgik egentlig forlig på 10 millioner dollar i 2022, men Lanng missede angiveligt at betale en rate, hvorefter kvinden sagsøgte ham.

Du kan få overblik over alle sagens dokumenter i det amerikanske retssystem her. Christian Lanngs såkaldte counterclaim finder du som dokument 37.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos