Tre ud af fire softwareingeniører i større virksomheder vil bruge en AI-assistent til at kode om få år

En stor del af softwareingeniører vil snart bruge en AI-assistent, lyder det fra analysehuset Gartner.

Artikel top billede

(Foto: Christopher Gower/Unsplash)

I 2028 vil 75 procent af enterprise softwareingeniører bruge AI-assistenter til at hjælpe med kodningen.

Sådan lyder forudsigelsen fra analysehuset Gartner.

Det er en enorm stigning fra 2023’s niveau, hvor det var under 10 procent af softwareingeniørerne.

Ifølge Gartner er omkring 63 procent af større virksomheder i gang med pilotfasen af en form for AI-implementering.

"Software-ingeniørledere skal bestemme ROI (return of investment, red.) og opbygge en business case, når de skalerer deres udrulning af AI-kodeassistenter," udtaler Philip Walsh, senioranalytiker hos Gartner i en meddelelse og fortsætter:

"Men traditionelle ROI-rammer styrer ingeniørledere mod målinger centreret om omkostningsreduktion. Dette snævre perspektiv formår ikke at fange den fulde værdi af AI-kodeassistenter."

Tidsbesparelse er en vigtig faktor i implementeringen af AI-assistenter, lyder det.

"Beregning af tidsbesparelser på kodegenerering er et godt sted at begynde at opbygge en mere robust værdihistorie"

"For at formidle den fulde virksomhedsværdihistorie for AI-kodeassistenter, bør softwareingeniørledere forbinde værdiskabere med påvirkninger og derefter analysere det overordnede afkast til organisationen," siger Walsh.

Gartner har undersøgt 598 globale virksomheder i analysen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)