Nul overblik: Regeringen aner ikke hvem der bruger teknologi til ansigtsgenkendelse herhjemme

Ingen aner hvilke firmaer eller myndigheder, der anvender de omstridte teknologier til ansigtsgenkendelse i Danmark. Datatilsynet har givet grønt lys til to virksomheders brug.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke myndigheder, der bekræfter, at de IKKE anvender teknologi til ansigtsgenkendelse.
  • Se hvorfor der ikke er udarbejdet et landsdækkende overblik på området.
607
3:15 min
Der findes i Danmark intet overblik over, hvem der helt konkret anvender de omstridte teknologier til ansigtsgenkendelse i kameraer.

Datatilsynet har givet grønt lys til blot to virksomhedernes anvendelse, mens politiet anvender teknologien.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen