Justitsminister Peter Hummelgaard ”kraftigt provokeret” af tech-selskaber: Kommer med advarsel om regulering

Danmarks justitsminister Peter Hummelgaard (S) sender af advarsel mod to techselskaber.

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Justitsminister Peter Hummelgaard (S) er kraftigt provokeret over, at TikTok og Snapchat ikke indhenter forældresamtykke for brugere under 15 år, hvilket en lovændring fra hans ministerium ellers dikterer, og derfor kommer han med en advarsel til selskaberne.

Det skriver Politiken.

”For mig at se har de store tech-virksomheder to muligheder. Enten tager de et markant større ansvar for at rydde op i deres forretningsmodel, eller også vil jeg og mange andre politikere i både Danmark og Europa komme til at regulere og stramme på alle de måder, man nu engang kan.”

Sådan siger ministeren til mediet og uddyber, at han har ”noteret” sig, at flere politiske stemmer i EU og USA taler om et forbud af TikTok.

TikTok og Snapchat har ikke ønsket at stille op til interview i Politiken, men oplyser på mail til mediet, at de mener at behandle data i overensstemmelse med gældende EU-regler.

Snapchat svarer konkret, at selskabet mener, at EU’s regler tillader selskabet blot at indgå en ’kontrakt’ med brugerne og ikke indhente forældresamtykke.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S