Streaming: It’s the end of the world and I feel fine

Blot få uger efter premieren på første sæson er det bekræftet, at den flotte, groteske og ofte virkeligt sjove postapokalyptiske serie Fallout får en sæson 2 – og det kan næsten kun blive godt.

Artikel top billede

I mange år kunne man regne med, at serier og film bygget på spil ville blive noget skrald, og selv de mindst ringe titler var sjældent noget at skrive hjem om.

Men med særligt “The Last of Us” fik piben en helt anden lyd. Historien var både brutal og rørende, her var flotte skuespilpræstationer i både første og andet geled samt en generelt tårnhøj produktionsværdi.

Så forventningerne var betydelige til serien Fallout – der havde premiere på Amazon Prime i første halvdel af april og som bygger på Bethesda-spillene af samme navn.

På den kommercielle front blev serien da også hurtigt en af Amazons mest succesfulde premieretitler nogensinde. Derfor kom det måske ikke som den helt store overraskelse, at streamingtjenesten hurtigt bekendtgjorde, at der som minimum vil komme en sæson 2.

Succesen er velfortjent. Med en gennemsnitlig IMDb-score på 8,6 ligger Fallout i den virkeligt flotte ende, og det skyldes ikke mindst at serieskaberne har fået lov at give den fuld gas på både historie og produktion og er tro mod forlægget.

Fallout foregår i Californien 200 år efter en atomkrig, der har lagt verden stort set øde. Man følger den unge kvinde Lucy (Ella Purnell), som i jagt på sin bortførte far låser sig ud af sin underjordiske bunker.

Her har hun sammen med venner og familie levet et liv præget af ro, orden og overdreven korrekthed og høflighed – men på overfladen er der behov for at smøge ærmerne op.

Hun løber for eksempel på både kannibalistiske bander og radioaktive, groteske monstre samt på riddervæbneren Maximus (Aaron Moten) og den astmatiske, udøde og dybt kyniske dusørjæger The Ghoul (Walton Goggins).

Ligesom man i et parallelt handlingsforløb undervejs får på fornemmelsen, at ikke alt var helt så idyllisk i Lucys gamle bunker, som hun ellers har gået og troet.

Har man spillet en titel i Fallout-serien, vil samtlige seriens fysiske elementer – lige fra de kværnede byer til mærkevarer som Nuka-Cola – vække fornøjelig genkendelse.

Her er også konstante og gennemført charmerende nik til både 60’er-nostalgi, film som Mad Max og alt midt i mellem, ligesom lydsporet er præget af klassisk country i stil med en veloplagt Johnny Cash.

Serien er – uden at vi her skal ødelægge fornøjelsen for nyankomne – præget af en ofte grotesk og meget, meget voldelig humor.

Under alle omstændigheder er der rigeligt med elementer at brygge videre på i næste sæson. Og har man adgang til Amazon – og kan håndtere lidt hyggesplat fra tid til anden – så kan det godt anbefales at kaste sig over Fallout.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS