VW hacket: Kinesiske hackere stjæler 19.000 dokumenter med vigtige forretnings-hemmeligheder

Hackere har over en femårig periode gennemtrawlet, kopieret og dernæst slettet 19.000 dokumenter med forretningshemmeligheder fra den tyske bilgigant Volkswagen – og pilen peger mod det kinesiske styre som bagmænd.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Kinesiske elbiler kan være produceret med ‘hjælp’ fra tysk ingeniørkunst.

For hackere har spioneret og lænset forretningshemmeligheder fra den tyske bilproducent Volkswagen i en årrække, skriver de to tyske medier ZDF og Der Spiegel i et samarbejde.

Allerede i 2010 sonderede hackerne terrænet for at finde smuthuller i den tyske bilfabrikants it-sikkerhed, mens selve tyveriet stod på fra 2011 til 2014 viser interne dokumenter, medierne har fået adgang til.

Det drejer som 19.000 dokumenter blandt andet indeholdende ip-rettigheder.

Tyske bilproducenter skubbet af tronen

Medierne offentliggør sine afsløringer kort efter, at den tyske kansler Olaf Scholz netop har besøgt Kina på en charmeoffensiv i et forsøg på at forbedre det skrattende handelsforhold til Kina.

Tyske bilproducenter er efter en årrække skubbet ned på andenpladsen på det kinesiske marked - nu er det kinesiske bilmærker, der sælger mest.

Men dokumenterne viser, ifølge ZDF, at Volkswagen begyndte at fjerne hackerne fra sit netværk på en fredag - så snart klokken var 16 i Kina, hvor hackerne formentligt har fået fri. Ifølge ZDF nævnes den kinesiske tidszone eksplicit i dokumenterne.

Den anvendte software - den såkaldte China Chopper-malware - er også med til at pege på, at bagmændene er kinesere med staten i ryggen.

“Din forskning kan gøre en forskel. Også i de forkerte hænder”

Den nye geopolitiske virkelighed har også ramt danske universiteter, hvor Politiets Efterretningstjeneste har søsat en omdiskuteret kampagne, hvis formål er at rykke ved idéen om fri vidensdeling i forskningsverdenen.

“Det, vi er bekymrede for, er, at universiteterne ikke opdager, at de er infiltreret af spioner, således at noget af deres mest vitale viden lander i hænderne på ikke-ligesindede stater, som så kan misbruge det til at opbygge en militær kapacitet,” udtalte PET’s chef for innovations- og videnssikkerhed Karen Lund Petersen til fagbladet Ingeniøren.

I CFCS årlige trusselsvurdering er spionage da også i top med betegnelsen - “meget høj,” som betyder, at fjenden både har intentionen og evnerne. Kina nævnes eksplicit i rapporten.

For nu er det småt med danske sager om spionage, som er i offentlighedens kendskab.

Den lille brintproducent Green Hydro Systems i Nordjylland har haft uvelkomne fotografer rendende, som Finans tidligere har beskrevet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S