VW hacket: Kinesiske hackere stjæler 19.000 dokumenter med vigtige forretnings-hemmeligheder

Hackere har over en femårig periode gennemtrawlet, kopieret og dernæst slettet 19.000 dokumenter med forretningshemmeligheder fra den tyske bilgigant Volkswagen – og pilen peger mod det kinesiske styre som bagmænd.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Kinesiske elbiler kan være produceret med ‘hjælp’ fra tysk ingeniørkunst.

For hackere har spioneret og lænset forretningshemmeligheder fra den tyske bilproducent Volkswagen i en årrække, skriver de to tyske medier ZDF og Der Spiegel i et samarbejde.

Allerede i 2010 sonderede hackerne terrænet for at finde smuthuller i den tyske bilfabrikants it-sikkerhed, mens selve tyveriet stod på fra 2011 til 2014 viser interne dokumenter, medierne har fået adgang til.

Det drejer som 19.000 dokumenter blandt andet indeholdende ip-rettigheder.

Tyske bilproducenter skubbet af tronen

Medierne offentliggør sine afsløringer kort efter, at den tyske kansler Olaf Scholz netop har besøgt Kina på en charmeoffensiv i et forsøg på at forbedre det skrattende handelsforhold til Kina.

Tyske bilproducenter er efter en årrække skubbet ned på andenpladsen på det kinesiske marked - nu er det kinesiske bilmærker, der sælger mest.

Men dokumenterne viser, ifølge ZDF, at Volkswagen begyndte at fjerne hackerne fra sit netværk på en fredag - så snart klokken var 16 i Kina, hvor hackerne formentligt har fået fri. Ifølge ZDF nævnes den kinesiske tidszone eksplicit i dokumenterne.

Den anvendte software - den såkaldte China Chopper-malware - er også med til at pege på, at bagmændene er kinesere med staten i ryggen.

“Din forskning kan gøre en forskel. Også i de forkerte hænder”

Den nye geopolitiske virkelighed har også ramt danske universiteter, hvor Politiets Efterretningstjeneste har søsat en omdiskuteret kampagne, hvis formål er at rykke ved idéen om fri vidensdeling i forskningsverdenen.

“Det, vi er bekymrede for, er, at universiteterne ikke opdager, at de er infiltreret af spioner, således at noget af deres mest vitale viden lander i hænderne på ikke-ligesindede stater, som så kan misbruge det til at opbygge en militær kapacitet,” udtalte PET’s chef for innovations- og videnssikkerhed Karen Lund Petersen til fagbladet Ingeniøren.

I CFCS årlige trusselsvurdering er spionage da også i top med betegnelsen - “meget høj,” som betyder, at fjenden både har intentionen og evnerne. Kina nævnes eksplicit i rapporten.

For nu er det småt med danske sager om spionage, som er i offentlighedens kendskab.

Den lille brintproducent Green Hydro Systems i Nordjylland har haft uvelkomne fotografer rendende, som Finans tidligere har beskrevet.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub