VW hacket: Kinesiske hackere stjæler 19.000 dokumenter med vigtige forretnings-hemmeligheder

Hackere har over en femårig periode gennemtrawlet, kopieret og dernæst slettet 19.000 dokumenter med forretningshemmeligheder fra den tyske bilgigant Volkswagen – og pilen peger mod det kinesiske styre som bagmænd.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Kinesiske elbiler kan være produceret med ‘hjælp’ fra tysk ingeniørkunst.

For hackere har spioneret og lænset forretningshemmeligheder fra den tyske bilproducent Volkswagen i en årrække, skriver de to tyske medier ZDF og Der Spiegel i et samarbejde.

Allerede i 2010 sonderede hackerne terrænet for at finde smuthuller i den tyske bilfabrikants it-sikkerhed, mens selve tyveriet stod på fra 2011 til 2014 viser interne dokumenter, medierne har fået adgang til.

Det drejer som 19.000 dokumenter blandt andet indeholdende ip-rettigheder.

Tyske bilproducenter skubbet af tronen

Medierne offentliggør sine afsløringer kort efter, at den tyske kansler Olaf Scholz netop har besøgt Kina på en charmeoffensiv i et forsøg på at forbedre det skrattende handelsforhold til Kina.

Tyske bilproducenter er efter en årrække skubbet ned på andenpladsen på det kinesiske marked - nu er det kinesiske bilmærker, der sælger mest.

Men dokumenterne viser, ifølge ZDF, at Volkswagen begyndte at fjerne hackerne fra sit netværk på en fredag - så snart klokken var 16 i Kina, hvor hackerne formentligt har fået fri. Ifølge ZDF nævnes den kinesiske tidszone eksplicit i dokumenterne.

Den anvendte software - den såkaldte China Chopper-malware - er også med til at pege på, at bagmændene er kinesere med staten i ryggen.

“Din forskning kan gøre en forskel. Også i de forkerte hænder”

Den nye geopolitiske virkelighed har også ramt danske universiteter, hvor Politiets Efterretningstjeneste har søsat en omdiskuteret kampagne, hvis formål er at rykke ved idéen om fri vidensdeling i forskningsverdenen.

“Det, vi er bekymrede for, er, at universiteterne ikke opdager, at de er infiltreret af spioner, således at noget af deres mest vitale viden lander i hænderne på ikke-ligesindede stater, som så kan misbruge det til at opbygge en militær kapacitet,” udtalte PET’s chef for innovations- og videnssikkerhed Karen Lund Petersen til fagbladet Ingeniøren.

I CFCS årlige trusselsvurdering er spionage da også i top med betegnelsen - “meget høj,” som betyder, at fjenden både har intentionen og evnerne. Kina nævnes eksplicit i rapporten.

For nu er det småt med danske sager om spionage, som er i offentlighedens kendskab.

Den lille brintproducent Green Hydro Systems i Nordjylland har haft uvelkomne fotografer rendende, som Finans tidligere har beskrevet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job