VW hacket: Kinesiske hackere stjæler 19.000 dokumenter med vigtige forretnings-hemmeligheder

Hackere har over en femårig periode gennemtrawlet, kopieret og dernæst slettet 19.000 dokumenter med forretningshemmeligheder fra den tyske bilgigant Volkswagen – og pilen peger mod det kinesiske styre som bagmænd.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Kinesiske elbiler kan være produceret med ‘hjælp’ fra tysk ingeniørkunst.

For hackere har spioneret og lænset forretningshemmeligheder fra den tyske bilproducent Volkswagen i en årrække, skriver de to tyske medier ZDF og Der Spiegel i et samarbejde.

Allerede i 2010 sonderede hackerne terrænet for at finde smuthuller i den tyske bilfabrikants it-sikkerhed, mens selve tyveriet stod på fra 2011 til 2014 viser interne dokumenter, medierne har fået adgang til.

Det drejer som 19.000 dokumenter blandt andet indeholdende ip-rettigheder.

Tyske bilproducenter skubbet af tronen

Medierne offentliggør sine afsløringer kort efter, at den tyske kansler Olaf Scholz netop har besøgt Kina på en charmeoffensiv i et forsøg på at forbedre det skrattende handelsforhold til Kina.

Tyske bilproducenter er efter en årrække skubbet ned på andenpladsen på det kinesiske marked - nu er det kinesiske bilmærker, der sælger mest.

Men dokumenterne viser, ifølge ZDF, at Volkswagen begyndte at fjerne hackerne fra sit netværk på en fredag - så snart klokken var 16 i Kina, hvor hackerne formentligt har fået fri. Ifølge ZDF nævnes den kinesiske tidszone eksplicit i dokumenterne.

Den anvendte software - den såkaldte China Chopper-malware - er også med til at pege på, at bagmændene er kinesere med staten i ryggen.

“Din forskning kan gøre en forskel. Også i de forkerte hænder”

Den nye geopolitiske virkelighed har også ramt danske universiteter, hvor Politiets Efterretningstjeneste har søsat en omdiskuteret kampagne, hvis formål er at rykke ved idéen om fri vidensdeling i forskningsverdenen.

“Det, vi er bekymrede for, er, at universiteterne ikke opdager, at de er infiltreret af spioner, således at noget af deres mest vitale viden lander i hænderne på ikke-ligesindede stater, som så kan misbruge det til at opbygge en militær kapacitet,” udtalte PET’s chef for innovations- og videnssikkerhed Karen Lund Petersen til fagbladet Ingeniøren.

I CFCS årlige trusselsvurdering er spionage da også i top med betegnelsen - “meget høj,” som betyder, at fjenden både har intentionen og evnerne. Kina nævnes eksplicit i rapporten.

For nu er det småt med danske sager om spionage, som er i offentlighedens kendskab.

Den lille brintproducent Green Hydro Systems i Nordjylland har haft uvelkomne fotografer rendende, som Finans tidligere har beskrevet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS