Apples iPadOS bliver underlagt skrappe EU-regler: Får seks måneder til at rette ind

Apple får seks måneder til at få tilrettet sin iPadOS til nye skrappe konkurrence-regler for dominerende it-løsninger.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

EU giver Apple seks måneder til at rette ind og få tilpasset hele økosystemet omkring iPad til de nye skrappe konkurrence-regler.

EU har nemlig nu besluttet, at iPadOS inklusive hele økosystemet har så dominerende en position i markedet, at den skal underlægges den nye Digital Markets Act.

Digital Market Acts er sat i verden af EU med de store dominerende tech-løsninger i kikkerten.

Med loven i hånden vil EU sikre, at de store tech-selskaber ikke anvender deres store og dominerende platforme - de såkaldte gateways - til at fremme egne interesser og egne løsninger.

Loven skal således tvinge leverandørerne af alle disse gateways til at åbne for konkurrerende løsninger.

En række af Apples platforme og løsninger er allerede underlagt DMA - herunder Safari, App Store og iOS.

EU-kommissær Margrethe Vestager meddeler, at EU’s beslutning om også at indlemme iPad-økosystemet under DMA vil sikre, at ‘fairness og konkurrencen bliver opretholdt.’

iPadOS når ganske vist ikke EU’s konkrete bruger-grænse for at blive klassificeret som gateway, men EU vurderer, at platformen alligevel er så vigtig, at den skal indlemmes under DMA.

“iPadOS er en vigtig gateway, som mange virksomheder anvender til at nå deres kunder,” lyder det fra Vestager.

De øvrige gateways under DMA ejes af hele striben af de største og mest anvendte it-selskaber: Microsoft, Meta, Alphabet, Apple og Amazon.

EU er for tiden ved at kigge på, om også TikTok, X og Booking skal høre under DMA.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune