Apples iPadOS bliver underlagt skrappe EU-regler: Får seks måneder til at rette ind

Apple får seks måneder til at få tilrettet sin iPadOS til nye skrappe konkurrence-regler for dominerende it-løsninger.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

EU giver Apple seks måneder til at rette ind og få tilpasset hele økosystemet omkring iPad til de nye skrappe konkurrence-regler.

EU har nemlig nu besluttet, at iPadOS inklusive hele økosystemet har så dominerende en position i markedet, at den skal underlægges den nye Digital Markets Act.

Digital Market Acts er sat i verden af EU med de store dominerende tech-løsninger i kikkerten.

Med loven i hånden vil EU sikre, at de store tech-selskaber ikke anvender deres store og dominerende platforme - de såkaldte gateways - til at fremme egne interesser og egne løsninger.

Loven skal således tvinge leverandørerne af alle disse gateways til at åbne for konkurrerende løsninger.

En række af Apples platforme og løsninger er allerede underlagt DMA - herunder Safari, App Store og iOS.

EU-kommissær Margrethe Vestager meddeler, at EU’s beslutning om også at indlemme iPad-økosystemet under DMA vil sikre, at ‘fairness og konkurrencen bliver opretholdt.’

iPadOS når ganske vist ikke EU’s konkrete bruger-grænse for at blive klassificeret som gateway, men EU vurderer, at platformen alligevel er så vigtig, at den skal indlemmes under DMA.

“iPadOS er en vigtig gateway, som mange virksomheder anvender til at nå deres kunder,” lyder det fra Vestager.

De øvrige gateways under DMA ejes af hele striben af de største og mest anvendte it-selskaber: Microsoft, Meta, Alphabet, Apple og Amazon.

EU er for tiden ved at kigge på, om også TikTok, X og Booking skal høre under DMA.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS