Apples iPadOS bliver underlagt skrappe EU-regler: Får seks måneder til at rette ind

Apple får seks måneder til at få tilrettet sin iPadOS til nye skrappe konkurrence-regler for dominerende it-løsninger.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

EU giver Apple seks måneder til at rette ind og få tilpasset hele økosystemet omkring iPad til de nye skrappe konkurrence-regler.

EU har nemlig nu besluttet, at iPadOS inklusive hele økosystemet har så dominerende en position i markedet, at den skal underlægges den nye Digital Markets Act.

Digital Market Acts er sat i verden af EU med de store dominerende tech-løsninger i kikkerten.

Med loven i hånden vil EU sikre, at de store tech-selskaber ikke anvender deres store og dominerende platforme - de såkaldte gateways - til at fremme egne interesser og egne løsninger.

Loven skal således tvinge leverandørerne af alle disse gateways til at åbne for konkurrerende løsninger.

En række af Apples platforme og løsninger er allerede underlagt DMA - herunder Safari, App Store og iOS.

EU-kommissær Margrethe Vestager meddeler, at EU’s beslutning om også at indlemme iPad-økosystemet under DMA vil sikre, at ‘fairness og konkurrencen bliver opretholdt.’

iPadOS når ganske vist ikke EU’s konkrete bruger-grænse for at blive klassificeret som gateway, men EU vurderer, at platformen alligevel er så vigtig, at den skal indlemmes under DMA.

“iPadOS er en vigtig gateway, som mange virksomheder anvender til at nå deres kunder,” lyder det fra Vestager.

De øvrige gateways under DMA ejes af hele striben af de største og mest anvendte it-selskaber: Microsoft, Meta, Alphabet, Apple og Amazon.

EU er for tiden ved at kigge på, om også TikTok, X og Booking skal høre under DMA.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job