Apples iPadOS bliver underlagt skrappe EU-regler: Får seks måneder til at rette ind

Apple får seks måneder til at få tilrettet sin iPadOS til nye skrappe konkurrence-regler for dominerende it-løsninger.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

EU giver Apple seks måneder til at rette ind og få tilpasset hele økosystemet omkring iPad til de nye skrappe konkurrence-regler.

EU har nemlig nu besluttet, at iPadOS inklusive hele økosystemet har så dominerende en position i markedet, at den skal underlægges den nye Digital Markets Act.

Digital Market Acts er sat i verden af EU med de store dominerende tech-løsninger i kikkerten.

Med loven i hånden vil EU sikre, at de store tech-selskaber ikke anvender deres store og dominerende platforme - de såkaldte gateways - til at fremme egne interesser og egne løsninger.

Loven skal således tvinge leverandørerne af alle disse gateways til at åbne for konkurrerende løsninger.

En række af Apples platforme og løsninger er allerede underlagt DMA - herunder Safari, App Store og iOS.

EU-kommissær Margrethe Vestager meddeler, at EU’s beslutning om også at indlemme iPad-økosystemet under DMA vil sikre, at ‘fairness og konkurrencen bliver opretholdt.’

iPadOS når ganske vist ikke EU’s konkrete bruger-grænse for at blive klassificeret som gateway, men EU vurderer, at platformen alligevel er så vigtig, at den skal indlemmes under DMA.

“iPadOS er en vigtig gateway, som mange virksomheder anvender til at nå deres kunder,” lyder det fra Vestager.

De øvrige gateways under DMA ejes af hele striben af de største og mest anvendte it-selskaber: Microsoft, Meta, Alphabet, Apple og Amazon.

EU er for tiden ved at kigge på, om også TikTok, X og Booking skal høre under DMA.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S