Morgen-briefing: Itm8 opkøber aarhusianske business intelligence-specialister / Dansk spil løb med flere priser ved Spilprisen-uddelingen / Nu kan du spille spil på LinkedIn

Itm8 opkøber aarhusianske business intelligence-specialister. Dansk spil løb med flere priser ved Spilprisen-uddelingen. Universal Robots og Mobile Industrial Robots indvier nyt hovedsæde. Nu kan du spille spil på LinkedIn.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen kammerater

Det er i dag torsdag, og her har du ugens næstsidste morgen-briefing fra Computerworld.

Denne morgen er det igen Qëndrim Fazliu, der ord for ord har stykket dagens første nyhedsoverblik sammen til dig.

God dag og god læselyst.

Itm8 opkøber aarhusianske business intelligence-specialister

It-virksomheden Itm8 har opkøbt den aarhusianske virksomhed Mind Your Business, der er specialister inden for business intelligence.

Opkøbet er et led i selskabets strategi om at udbygge kundernes adgang til dataanalyse og rapporteringsløsninger, fremgår det af en pressemeddelelse fra selskabet.

Der har været fuld fart på i itm8 det seneste års tid, der for nylig bekendtgjorde, at man også flytter ind i nye kontorer i den nyrenoverede Sampension-bygning i Nordhavn i det østlige København.

I september sidste år købte selskabet Microsoft-selskabet JDM med 70 medarbejdere.

To måneder senere, i november 2023, fusionerede it-koncernen sine 13 datterselskaber i et samlet itm8, der i dag tæller over 1.700 medarbejdere.

Dansk spil løb med flere priser ved Spilprisen-uddelingen

Det danske spil Cocoon, udviklet af Geometric Interactive, løb tirsdag med titlen som årets spil samt udmærkelserne for bedste Spildesign og bedste visuelle effekter.

I motivationen lyder det blandt andet, at Cocoon formår at fængsle spilleren i en unik og dragende verden med sin minimalistiske håndtering og enestående æstetik, der blander organisk kunst med en dyster synthwave-lydspor.

Ud over Cocoon blev Figment 2: Creed Valley fra Bedtimes Digital Games hædret for bedste lyd og bedste fortælling.

Spilprisen blev afholdt tirsdag på Bremen Teater i København. Her fejrede man de bedste danske spilproduktioner.

Uddelingen er arrangeret af Producentforeningen i samarbejde med spilbranchens eget executive-udvalg.

Se alle vinderne her.

Universal Robots og Mobile Industrial Robots indvier nyt hovedsæde

Efter to års byggeri står Universal Robots (UR) og Mobile Industrial Robots (MiR) nu klar til at indvie deres nye fælles hovedsæde i Odense.

Med plads til 600 medarbejdere bliver det verdens førende hub for samarbejdende robotter (cobots) og autonome mobile robotter (AMR).

Det oplyser selskaberne i en meddelelse.

Åbningsreceptionen finder sted 14. maj på Energivej 51 i Odense S, hvor UR's præsident Kim Povlsen og MiR's præsident Jean-Pierre Hathout byder velkommen.

Blandt talerne er Greg Smith, CEO for Teradyne, moderselskabet bag UR og MiR.

Ved receptionen får man mulighed for at opleve det nye showroom samt overvære en paneldebat om fremtidens avancerede robotter, med deltagelse af Rainer Brehm, CEO for Siemens Factory Automation, Deepu Talla, leder af NVIDIAs robotdivision, og Ujjwal Kumar, præsident for Teradyne Robotics.

Nu kan du spille spil på LinkedIn

De fleste forbinder ikke spil og LinkedIn, men ikke desto mindre har det sociale netværksmedie introduceret spil på sin platform.

Der er helt konkret tale om tre spil: Pinpoint, Queens og Cross climb.

Det skriver The Verge.

Spillene bliver tilgængelige en gang dagligt på mobiltelefoner eller computer og giver LinkedIn-brugerne muligheden for at interagere med deres netværk på en ny måde, lyder det.

Ifølge mediet er det et led i en ny strategi, man ser på flere digitale platforme, hvor spil bliver brugt som et fastholdelsesmiddel, så brugerne bliver længere på platformene og man samtidig øger deres interaktioner på platformene.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job