Forlanger svar på vigtige spørgsmål: Datatilsynet overvejer at åbne GDPR-sag om Rejsekort

Inden den endegyldige udrulning af den nye Rejsekort-app møder selskabet bag modstand. Datatilsynet påpeger, at myndigheden er forpligtet til at granske den massive mængde af personoplysninger, som appen indsamler.

Artikel top billede

(Foto: Rejsekort & Rejseplan A/S)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Datatilsynet sender presbold til Rejsekort-appen
  • Indsamlingen af borgernes lokationsdata er på kant med GDPR
  • Inspiration til hvordan du kan afvise at tage på date nummer to
508
2:45 min
Rettelse: I artiklen skrev vi oprindeligt at appen var udviklet af Netcompany. Det er ikke korrekt. Rejseplanen oplyser at appen er udviklet af Fairtiq.

Grundig tracking af brugerne af Rejsekort-appen er måske ikke verdens bedste idé.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos