Morgen-briefing: Programmeringssproget BASIC fylder 60 / Solgte falsk Cisco-udstyr til USA’s forsvar: Fængsles i seks år / Rekord-måned hos Apples mægtigste leverandør

Morgen-briefing: Programmeringssproget BASIC fylder 60 / Solgte falsk Cisco-udstyr til USA’s forsvar: Fængsles i seks år / Rekord-måned hos Apples mægtigste leverandør

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til ugens første morgen-briefing fra Computerworld, som i dag byder en fødselar tillykke med de hele 60 år.

Dagens nyhedsoverblik er sammensat af din nyhedsvært, Niels de Boissezon.

Programmeringssproget BASIC fylder 60

En af historiens mest udbredte og brugervenlige programmeringssprog, BASIC, kan denne måned fejre sin fødselsdag nummer 60.

Sproget, som oprindelig blev døbt Dartmouth BASIC (Beginner’s All-Purpouse Symbolic Instruction Code) så dagens lys 1. maj 1964 ved Dartmouth universitetet i den amerikanske delstat New Hampshire.

BASIC forenklede syntaks bidrog i stor grad til udbredelsen af programmering i undervisning og lærte en hel generation at programmere for første gang, skriver netmediet Toms Hardware.

Programmeringssproget blev siden til en stribe afarter såsom Visual Basic, SE BASIC, QuickBasic med flere.

Sproget er siden blevet vraget til fordel for moderne alternativer og anses som outdatet. Den amerikanske regering anser sproget for at være grundlæggende usikkert i sin håndtering af en enheds hukommelse.

Solgte falsk Cisco-udstyr til USA’s forsvar: Fængsles i seks år

Små to år efter, at administrerende direktør for e-handelskoncernen Pro Network Entitites, blev anholdt for at sælge falsk udstyr til det amerikanske forsvar, dømmes han nu til fængsel i seks et halvt år.

Det sker ved en domstol i delstaten Florida, som finder ham skyldig i at sælge falsk Cisco-udstyr igennem dusinvis af Amazon og Ebay-baserede netbutikker, skriver netmediet Bleeping Computer.

Udstyret viste sig at være kinesiske og Hong Kong fremstillede kopier indkøbt til priser ned til en 50-endedel af det Cisco-udstyr, det efterlignede, lyder det. Udstyrets manglende kvalitet ledte til fejl, udstyrssvigt og sikkerheds-issues for brugerne.

Titusindvis af kopi-enhederne blev solgt til amerikanske kunder, heriblandt det amerikanske forsvar, samt myndigheder, skoler og hospitaler.

Rekord-måned hos Apples mægtigste leverandør

Kinas og klodens største underleverandør af elektroniske komponenter, tech-giganten Foxconn, fyrer på alle kedler fremgår det af seneste regnskab.

Her fremgår det i at selskabet i april går 19 procent frem på omsætningen i forhold til året før – en omsætning for måneden, der udgør ny rekord for selskabet, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Selskabets oplyser i en meddelelse, at man regner med at levere ’signifikant vækst’ i det indeværende kvartal samt målt over det seneste år, lyder det.

Foxconn er Apples største underleverandør og står blandt andet for produktionen af selskabets storsællert, iPhonen.

I seneste opgørelse for første kvartal 2024 blev det til en tilbagegang for omsætningen, som over året dalede med 9,6 procent.

Ukraines nye officielle ansigt er skabt af AI

Ukraines udenrigsministerium er ude med en ny form for talsperson for regeringsinstansen: En AI-dreven talsperson kaldet Victoria Shi.

Den nye AI-drevne talsperson vil dele officielle beskeder fra den ukrainske myndighed og svare på presseforespørgsler, skriver britiske The Guardian.

Victoria Shi er generet ud fra den ukrainske sangerinde Rosalie Nombres stemme og tonefald, mens AI-talspersonens meddelelser vil være skrevet og verificeret af ministeriets medarbejdere, men en digital avatar af talsperson skabes af kunstig intelligens.

Sigtet med en AI-dreven talsperson er at spare ministeriet for tid og ressourcer, mens udsagn fra talspersonen vil kunne verificeres via tilknyttede QR-koder.

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S