TikTok stævner den amerikanske stat: 'Bryder med ytringsfriheden'

Ejerkredsen bag det sociale medie Tiktok nægter at afhænde mediet. Stævner i stedet den amerikanske stat.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Den sociale mediekæmpe TikTok og dennes moderselskab, kinesiske Bytedance, stævner den amerikanske stat, ved en amerikansk føderal domstol.

Det skriver nyhedsbureaet Reuters.

Stridsemnet for selskaberne er den forestående blokering eller frasalg, som det kinesiske moderselskab står overfor, siden præsident Joe Biden 24. april underskrev en lovpakke, der sigter efter at gennemtvinge en afinvestinger af kinesiske interesser i Tiktok eller helt at blokere for tjenesten.

Bytedance skal efter lovpakkens forpligtelser afhænde Tiktok inden 19. januar 2025 eller risikere, at tjenesten bliver blokeret på det amerikanske marked.

’Bryder med ytringsfriheden’

Bytedance indvender i sit søgsmål, at loven udgør et brud på ytringsfriheden.

”For første gang i historien, har kongressen muliggjort en lov, som udpeger en platform for ytringsfrihed og udsætter det for et permanent og omfattende forbud,” lyder det i søgsmålet.

Her påpeger selskaberne at et frasalg ikke er muligt, ’hverken kommercielt, teknologisk eller juridisk’, hvorfor det ifølge selskaberne uomtvisteligt vil føre til, at TikTok lukkes ned 19. januar 2025.

”Det vil give de 170 millioner amerikanske stemmer der kommunikerer på platformen på unikke måder mundkurv på,” advares det.

Fra den amerikanske regerings side er ønsket at få TikTok-tjenesten fri af sin kinesiske ejerkreds af hensyn til den nationale sikkerhed, da tjenesten kinesiske bånd tillader, at Kina kan tilgå data fra, eller spionere på, amerikanere.

TikTok og Bytedance har afvist beskyldningerne som værende ’spekulative’.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S